Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB
Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB har organisationsnummer 556922-8389 (5569228389)
Aktiebolag • Org.nr: 556922-8389
Om företaget
Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skänninge. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 45 procent till 641 663 kr räkenskapsåret 2025 (443 017 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% till följd av utökad uppdragsvolym.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB 641 663 kr och redovisade ett resultat på 170 598 kr. Rörelsemarginalen var 43,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 40,3 procent, under branschens median (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 190,1 procent, under branschens median (median 197,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,0 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 36,5 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 40,3 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 190,1 procent | 197,6 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 76,5 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 44,8 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 642 000 kr | 1 506 000 kr | 896 000 kr till 2 267 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 203 000 kr | 559 000 kr | 374 000 kr till 692 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 854 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 25 av 31 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Motala.
- Plats 561 av 959 aktiebolag med säte i Motala.
- Plats 6 726 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 176 385 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,8 procent | 22,9 procent | 68,7 procent | 31,9 procent | 43,0 procent |
| Vinstmarginal | 29,2 procent | 14,4 procent | 9,1 procent | 40,7 procent | 36,5 procent |
| Soliditet | -265,8 procent | -212,4 procent | -71,0 procent | 13,8 procent | 40,3 procent |
| Kassalikviditet | 27,3 procent | 32,0 procent | 58,5 procent | 116,0 procent | 190,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | - | 344,2 procent | 76,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -15,2 procent | -68,5 procent | -17,5 procent | 231,7 procent | 44,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 443 000 kr | 642 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 190 000 kr | 203 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hagalund lagmansbergac/o c/o Daniel Ring
59691 Skänninge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra grävtjänster och transporter inom byggsektorn och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 274 502 kr | 605 539 kr | 513 292 kr | 161 795 kr | 133 560 kr | 443 017 kr | 641 663 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 20 844 kr | 0 kr | - | - | 8 800 kr | 16 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 268 051 kr | 143 820 kr | 356 400 kr | 91 800 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 463 361 kr | 113 655 kr | -14 002 kr | 32 879 kr | 41 858 kr | 105 189 kr | 162 420 kr |
| Personalkostnader | 173 895 kr | 5 295 kr | 0 kr | - | - | 190 039 kr | 203 350 kr |
| Avskrivningar | 40 661 kr | 5 514 kr | 2 333 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 294 306 kr | 358 099 kr | 168 561 kr | 37 116 kr | 91 702 kr | 141 490 kr | 275 909 kr |
| Ränteintäkter | 113 kr | 8 kr | 0 kr | 64 kr | 142 kr | 177 kr | 141 kr |
| Räntekostnader | 38 353 kr | 79 188 kr | 18 685 kr | 13 898 kr | 79 630 kr | -38 446 kr | 41 697 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 256 066 kr | 278 919 kr | 149 876 kr | 23 282 kr | 12 214 kr | 180 113 kr | 234 353 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | - | -39 400 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | - | 24 355 kr |
| Årets resultat | 256 066 kr | 278 919 kr | 149 876 kr | 23 282 kr | 12 214 kr | 180 113 kr | 170 598 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 7 847 kr | 2 333 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 847 kr | 2 333 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 33 625 kr | 128 430 kr | 61 425 kr | 65 925 kr | 180 064 kr | 379 645 kr | 553 517 kr |
| Kortfristiga fordringar | 33 625 kr | 128 053 kr | 61 092 kr | 65 852 kr | 179 907 kr | 377 915 kr | 553 356 kr |
| Kassa och bank | - | 377 kr | 333 kr | 73 kr | 157 kr | 1 730 kr | 161 kr |
| Summa tillgångar | 41 472 kr | 130 763 kr | 61 425 kr | 65 925 kr | 180 064 kr | 379 645 kr | 553 517 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -592 073 kr | -313 154 kr | -163 278 kr | -139 996 kr | -127 782 kr | 52 331 kr | 222 929 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -898 139 kr | -642 073 kr | -363 154 kr | -213 278 kr | -189 996 kr | -177 782 kr | 2 331 kr |
| Årets resultat | 256 066 kr | 278 919 kr | 149 876 kr | 23 282 kr | 12 214 kr | 180 113 kr | 170 598 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | - | 39 400 kr |
| Kortfristiga skulder | 332 775 kr | 316 370 kr | 224 607 kr | 205 921 kr | 307 846 kr | 327 314 kr | 291 188 kr |
| Leverantörsskulder | 317 220 kr | 268 315 kr | 212 331 kr | 178 174 kr | 166 672 kr | 122 298 kr | 169 635 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 1 531 kr | 26 851 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 43 055 kr | 4 276 kr | 19 747 kr | 133 174 kr | 175 987 kr | 79 702 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 41 472 kr | 130 763 kr | 61 425 kr | 65 925 kr | 180 064 kr | 379 645 kr | 553 517 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget utför grävtjänster och transporter inom byggsektorn och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Motala.
Villkorlig återbetalningsskyldighet för aktieägartillskott uppgick till 75 000 kr (75 000 kr).
Företrädare
- Daniel R
Undertecknad i Motala 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB för organisationsnummer?
Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB har organisationsnummer 556922-8389 (5569228389).
Var ligger Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB?
Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB har sin registrerade adress Hagalund lagmansberga, 59691 Skänninge.
Vilken bransch är Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB verksamt i?
Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB?
Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB hade en nettoomsättning på 641 663 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB?
Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB någon utdelning?
Styrelsen i Maskin försäljning och entreprenad i Östergötland AB föreslog en utdelning på 75 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Motala
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-02-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.