Aeroserve AB
Aeroserve AB har organisationsnummer 556923-0195 (5569230195)
Aktiebolag • Org.nr: 556923-0195
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikGenarp
Om företaget
Aeroserve AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Genarp. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74990).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 42 procent till 166 357 kr räkenskapsåret 2025 (117 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Aeroserve AB 166 357 kr och redovisade ett resultat på 9 394 kr. Rörelsemarginalen var 7,1 procent, under branschens median (median 17,0 procent). Soliditeten var 68,4 procent, över branschens median (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 254,1 procent, under branschens median (median 293,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,1 procent | 17,0 procent | 1,5 procent till 41,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 7,1 procent | 18,6 procent | 1,9 procent till 45,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 68,4 procent | 64,6 procent | 41,5 procent till 87,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 254,1 procent | 293,2 procent | 149,7 procent till 679,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,8 procent | 11,0 procent | -3,2 procent till 48,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 840 av 3 052 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
- Plats 24 av 43 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik med säte i Lund.
- Plats 2 431 av 3 866 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 27 440 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 233 986 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 15,0 procent | -0,4 procent | 17,1 procent | 7,1 procent |
| Vinstmarginal | - | 19,9 procent | 4,5 procent | 17,1 procent | 7,1 procent |
| Soliditet | 66,6 procent | 44,9 procent | 41,3 procent | 36,4 procent | 68,4 procent |
| Kassalikviditet | 194,0 procent | 144,1 procent | 140,1 procent | 136,9 procent | 254,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 procent | 10,4 procent | 3,8 procent | 8,5 procent | 4,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -88,1 procent | - | 42,6 procent | -41,8 procent | - |
| Omsättning per anställd | 64 000 kr | 141 000 kr | 201 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 5 000 kr | 45 000 kr | 11 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Malörtsstigen 924770 Genarp
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet inom import export med varor och tjänster, produktutveckling, konsultverksamhet inom bland andra följande områden, Logistik. Transport. Barnsäkerhet. Vuxen och seniorsäkerhet. Leksaker. Hantverk. Accessoarer, skodon och skärp. Marknadsföring, annonser. Hälsa, skönhet och välbefinnande. Party- och presentartiklar. Byggnadsbranschen. Livsmedel. Resor. Utveckling och försäljning av utbildningsmaterial. Företaget kommer också att förvalta egna tillgångar bland annat med aktiehandel. IT konsulttjänster och konsultverksamhet relaterat till flygsäkerhet och cybersäkerhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 540 367 kr | 64 016 kr | 141 378 kr | 201 472 kr | 117 000 kr | 166 357 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 915 kr | 519 kr | 0 kr | - | 86 000 kr | 8 kr |
| Övriga externa kostnader | 262 685 kr | 51 572 kr | 73 440 kr | 189 124 kr | 163 000 kr | 137 325 kr |
| Personalkostnader | 205 543 kr | 5 411 kr | 44 611 kr | 10 954 kr | 13 000 kr | 14 298 kr |
| Avskrivningar | - | - | 2 200 kr | 2 200 kr | 2 000 kr | 2 200 kr |
| Rörelseresultat | 66 662 kr | 1 808 kr | 21 112 kr | -806 kr | 20 000 kr | 11 873 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 9 438 kr | 0 kr | 34 kr |
| Räntekostnader | 37 kr | 32 kr | 69 kr | 0 kr | 0 kr | 21 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 66 625 kr | 1 776 kr | 21 043 kr | 8 632 kr | 20 000 kr | 11 886 kr |
| Skatt | 15 264 kr | 597 kr | 5 034 kr | 2 482 kr | 4 000 kr | 2 492 kr |
| Årets resultat | 51 361 kr | 1 179 kr | 16 009 kr | 6 150 kr | 15 000 kr | 9 394 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 11 000 kr | 8 800 kr | 6 600 kr | 4 000 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 11 000 kr | 8 800 kr | 6 600 kr | 4 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 363 309 kr | 197 146 kr | 335 318 kr | 383 154 kr | 479 000 kr | 285 274 kr |
| Varulager | 77 500 kr | 62 298 kr | 62 298 kr | 62 298 kr | 60 000 kr | 56 601 kr |
| Kortfristiga fordringar | 22 653 kr | 33 kr | 3 150 kr | 8 738 kr | 13 000 kr | 5 921 kr |
| Kassa och bank | 263 156 kr | 134 815 kr | 269 870 kr | 312 118 kr | 405 000 kr | 222 752 kr |
| Summa tillgångar | 363 309 kr | 208 146 kr | 344 118 kr | 389 754 kr | 483 000 kr | 285 274 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 137 450 kr | 138 628 kr | 154 637 kr | 160 787 kr | 176 000 kr | 195 266 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 36 089 kr | 87 449 kr | 88 628 kr | 104 637 kr | 111 000 kr | 135 872 kr |
| Årets resultat | 51 361 kr | 1 179 kr | 16 009 kr | 6 150 kr | 15 000 kr | 9 394 kr |
| Kortfristiga skulder | 225 859 kr | 69 518 kr | 189 481 kr | 228 967 kr | 306 000 kr | 90 008 kr |
| Leverantörsskulder | 3 094 kr | 0 kr | 3 781 kr | 3 615 kr | 62 000 kr | 8 308 kr |
| Skatteskulder | 13 523 kr | 6 408 kr | 5 034 kr | 7 516 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 203 542 kr | 60 610 kr | 172 042 kr | 202 234 kr | 240 000 kr | 81 700 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 363 309 kr | 208 146 kr | 344 118 kr | 389 754 kr | 483 000 kr | 285 274 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget säljer konsult- och valideringstjänster till aktörer inom flygbranschen. Bolaget specialiserar sig på kvalitets- och säkerhetskontroll, främst inom flygfrakt, och erbjuder även e-utbildning i flygsäkerhet samt validering av Kända leverantörer av förnödenheter. Bolaget tillhandahåller även tjänster för transportadministration kring fraktdokument och tull.Bolaget har sitt säte i Lund.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Eva Christina S (verkställande direktör, styrelseledamot)
Undertecknad i Genarp 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aeroserve AB för organisationsnummer?
Aeroserve AB har organisationsnummer 556923-0195 (5569230195).
Var ligger Aeroserve AB?
Aeroserve AB har sin registrerade adress Malörtsstigen 9, 24770 Genarp.
Vilken bransch är Aeroserve AB verksamt i?
Aeroserve AB är registrerat i branschen all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Aeroserve AB?
Aeroserve AB hade en nettoomsättning på 166 357 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Aeroserve AB (Företagsnamn)
- Childsafe Nordic (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser handel av barnsäkerhets- produkter med relaterade konsulttjänster och rådgivning även utveckla och producera barnsäkerhetsprodukter för handel. - Netbased (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser internetbaserad verksamhet med försäljning och marknadsföring av presentartiklar, leksaker, kläder, hantverk, accessoarer, skodon och skärp, resor, utbildningar, hälsa, hushållsnära tjänster. Verksamheten innefattar all internet- och webbaserad service inklusive utbildningar och konsulttjänster inom cybersäkerhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-02-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.