Name IT Norden AB
Name IT Norden AB har organisationsnummer 556923-3116 (5569233116)
Aktiebolag • Org.nr: 556923-3116
Om företaget
Name IT Norden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar datakonsultverksamhet och förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 300 000 kr räkenskapsåret 2025 (321 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Name IT Norden AB 300 000 kr och redovisade ett resultat på 84 116 kr. Rörelsemarginalen var 48,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 43,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1024,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,9 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 48,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 43,5 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1024,2 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -6,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 18 228 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 122 av 215 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Järfälla.
- Plats 1 407 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 70 926 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 213 416 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 63,1 procent | 69,5 procent | 69,7 procent | 48,9 procent |
| Vinstmarginal | - | 64,1 procent | 70,4 procent | 70,7 procent | 48,8 procent |
| Soliditet | 53,7 procent | 45,7 procent | 44,9 procent | 43,6 procent | 43,5 procent |
| Kassalikviditet | 3204,0 procent | 662,5 procent | 741,4 procent | 675,7 procent | 1024,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -16,3 procent | 10,7 procent | 8,9 procent | 8,0 procent | 6,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -28,3 procent | -16,6 procent | -6,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klövervägen 1617550 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för företagets verksamhet är att tillhandahålla konsulttjänster inom datakommunikation, datasäkerhet, informationsteknologi och företagsledning. Vidare bedriver företaget utbildningsverksamhet inom datahårdvara och datamjukvara. Bolaget ska även bedriva försäljning av datahårdvara, mjukvara samt servertjänster via internet, samt handel med värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 604 381 kr | 48 451 kr | -1 kr | 536 705 kr | 384 995 kr | 321 000 kr | 300 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 7 774 kr | 1 779 kr | 1 276 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 59 285 kr | 38 901 kr | 28 864 kr | 15 998 kr | 17 611 kr | 35 192 kr | 67 186 kr |
| Personalkostnader | 232 124 kr | 290 000 kr | 219 378 kr | 181 900 kr | 100 000 kr | 62 000 kr | 86 018 kr |
| Rörelseresultat | 305 198 kr | -282 229 kr | -249 519 kr | 338 807 kr | 267 384 kr | 223 808 kr | 146 796 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 32 082 kr | 5 163 kr | 3 833 kr | 7 866 kr | 4 660 kr |
| Räntekostnader | 5 kr | 0 kr | 621 kr | 32 kr | 129 kr | 4 495 kr | 5 078 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 305 193 kr | -282 229 kr | -218 058 kr | 343 938 kr | 271 088 kr | 227 179 kr | 146 378 kr |
| Bokslutsdispositioner | 122 503 kr | 286 000 kr | 39 667 kr | -130 992 kr | -93 434 kr | -74 890 kr | -38 482 kr |
| Skatt | 93 077 kr | 3 092 kr | 702 kr | 80 951 kr | 57 741 kr | 46 282 kr | 23 780 kr |
| Årets resultat | 334 619 kr | 679 kr | -179 093 kr | 131 995 kr | 119 913 kr | 106 007 kr | 84 116 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 485 000 kr | 725 000 kr | 905 000 kr | 1 085 000 kr | 1 185 000 kr | 1 872 000 kr | 2 456 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 485 000 kr | 725 000 kr | 905 000 kr | 1 085 000 kr | 1 185 000 kr | 1 872 000 kr | 2 456 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 959 202 kr | 1 494 989 kr | 1 137 291 kr | 1 601 509 kr | 1 818 405 kr | 1 178 437 kr | 647 756 kr |
| Kortfristiga fordringar | 17 504 kr | 7 kr | 7 022 kr | 135 526 kr | 138 216 kr | 117 588 kr | 192 820 kr |
| Kassa och bank | 1 341 698 kr | 894 982 kr | 880 269 kr | 840 983 kr | 1 055 189 kr | 1 060 849 kr | 454 936 kr |
| Summa tillgångar | 2 444 202 kr | 2 219 989 kr | 2 042 291 kr | 2 686 509 kr | 3 003 405 kr | 3 050 437 kr | 3 103 756 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 545 208 kr | 1 375 888 kr | 1 096 795 kr | 1 228 790 kr | 1 348 703 kr | 1 329 710 kr | 1 351 326 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 160 589 kr | 1 325 209 kr | 1 225 888 kr | 1 046 795 kr | 1 178 790 kr | 1 173 703 kr | 1 217 210 kr |
| Årets resultat | 334 619 kr | 679 kr | -179 093 kr | 131 995 kr | 119 913 kr | 106 007 kr | 84 116 kr |
| Obeskattade reserver | 325 667 kr | 39 667 kr | 0 kr | 130 992 kr | 224 426 kr | 299 316 kr | 337 798 kr |
| Kortfristiga skulder | 88 327 kr | 79 434 kr | 35 496 kr | 241 727 kr | 245 276 kr | 174 411 kr | 63 248 kr |
| Leverantörsskulder | 619 kr | 0 kr | - | 1 341 kr | 931 kr | 1 237 kr | 2 485 kr |
| Skatteskulder | 50 277 kr | 53 369 kr | 11 072 kr | 85 961 kr | 127 774 kr | 76 771 kr | -8 742 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 431 kr | 16 065 kr | 14 424 kr | 144 425 kr | 106 571 kr | 86 403 kr | 59 505 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 444 202 kr | 2 219 989 kr | 2 042 291 kr | 2 686 509 kr | 3 003 405 kr | 3 050 437 kr | 3 103 756 kr |
Företrädare
- Norbert Waldemar A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Name IT Norden AB för organisationsnummer?
Name IT Norden AB har organisationsnummer 556923-3116 (5569233116).
Var ligger Name IT Norden AB?
Name IT Norden AB har sin registrerade adress Klövervägen 16, 17550 Järfälla.
Vilken bransch är Name IT Norden AB verksamt i?
Name IT Norden AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Name IT Norden AB?
Name IT Norden AB hade en nettoomsättning på 300 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Name IT Norden AB någon utdelning?
Styrelsen i Name IT Norden AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-02-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.