EMHA Rör AB
EMHA Rör AB har organisationsnummer 556923-3181 (5569233181)
Aktiebolag • Org.nr: 556923-3181
Om företaget
EMHA Rör AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ekerö. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 36 procent till 229 224 kr räkenskapsåret 2025 (360 510 kr föregående år).
Ingen verksamhet bedrivs i bolaget
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte EMHA Rör AB 229 224 kr och redovisade ett resultat på -87 354 kr. Rörelsemarginalen var -38,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 60,5 procent, över branschens median (median 48,4 procent). Kassalikviditeten var 245,8 procent, över branschens median (median 208,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -38,1 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -38,1 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 60,5 procent | 48,4 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 245,8 procent | 208,4 procent | 135,7 procent till 356,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -130,3 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -36,4 procent | 2,2 procent | -17,0 procent till 26,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 317 av 2 639 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 198 av 234 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 41 647 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 74 367 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 223 732 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,1 procent | 12,1 procent | -3,9 procent | 0,1 procent | -38,1 procent |
| Vinstmarginal | 9,0 procent | 12,1 procent | -3,9 procent | 0,3 procent | -38,1 procent |
| Soliditet | 77,4 procent | 58,8 procent | 69,6 procent | 89,5 procent | 60,5 procent |
| Kassalikviditet | 393,8 procent | 290,5 procent | 306,9 procent | 900,4 procent | 245,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,2 procent | 32,3 procent | 1,0 procent | -0,2 procent | -130,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -2,9 procent | 13,8 procent | -22,6 procent | -67,4 procent | -36,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 254 000 kr | 1 427 000 kr | 1 105 000 kr | 361 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 650 000 kr | 687 000 kr | 672 000 kr | 192 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Högbov. 21c/o c/o Hamskog
17838 Ekerö
Verksamhetsbeskrivning
VVS och svetsarbeten.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 553 097 kr | 1 290 926 kr | 1 253 714 kr | 1 427 224 kr | 1 104 741 kr | 360 510 kr | 229 224 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 kr | 0 kr | 4 317 kr | 0 kr | 0 kr | 1 kr | 6 001 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 305 226 kr | 233 565 kr | 182 852 kr | 253 524 kr | 141 540 kr | 4 655 kr | 27 370 kr |
| Övriga externa kostnader | 313 178 kr | 283 212 kr | 299 420 kr | 304 460 kr | 325 183 kr | 154 459 kr | 215 964 kr |
| Personalkostnader | 710 776 kr | 640 569 kr | 650 327 kr | 686 848 kr | 671 704 kr | 191 548 kr | 69 532 kr |
| Avskrivningar | 5 052 kr | 5 052 kr | 11 502 kr | 9 597 kr | 9 597 kr | 9 597 kr | 9 601 kr |
| Rörelseresultat | 218 866 kr | 128 528 kr | 113 930 kr | 172 795 kr | -43 283 kr | 252 kr | -87 242 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 62 kr | 491 kr | 879 kr | -22 kr |
| Räntekostnader | 840 kr | 240 kr | 1 354 kr | 23 kr | 0 kr | -25 kr | 90 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 218 026 kr | 128 288 kr | 112 576 kr | 172 834 kr | -42 792 kr | 1 156 kr | -87 354 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -46 189 kr | 46 189 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 50 165 kr | 33 264 kr | 24 713 kr | 28 543 kr | 1 048 kr | 1 567 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 167 861 kr | 95 024 kr | 87 863 kr | 98 102 kr | 2 349 kr | -411 kr | -87 354 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 10 109 kr | 5 057 kr | 41 542 kr | 31 945 kr | 22 348 kr | 12 751 kr | 3 150 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 109 kr | 5 057 kr | 41 542 kr | 31 945 kr | 22 348 kr | 12 751 kr | 3 150 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 420 025 kr | 558 435 kr | 334 883 kr | 484 505 kr | 315 185 kr | 215 610 kr | 107 741 kr |
| Kortfristiga fordringar | 56 366 kr | 105 408 kr | 101 081 kr | 200 517 kr | 149 889 kr | 13 615 kr | 33 628 kr |
| Kassa och bank | 363 659 kr | 453 027 kr | 233 802 kr | 283 988 kr | 165 296 kr | 201 995 kr | 74 113 kr |
| Summa tillgångar | 430 134 kr | 563 492 kr | 376 425 kr | 516 450 kr | 337 533 kr | 228 361 kr | 110 891 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 308 490 kr | 403 514 kr | 291 376 kr | 303 478 kr | 234 827 kr | 204 416 kr | 67 062 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 90 629 kr | 258 490 kr | 153 513 kr | 155 376 kr | 182 478 kr | 154 827 kr | 104 416 kr |
| Årets resultat | 167 861 kr | 95 024 kr | 87 863 kr | 98 102 kr | 2 349 kr | -411 kr | -87 354 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 46 189 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 121 644 kr | 159 978 kr | 85 049 kr | 166 783 kr | 102 706 kr | 23 945 kr | 43 829 kr |
| Leverantörsskulder | 44 007 kr | 90 183 kr | 35 358 kr | 39 873 kr | 15 518 kr | 12 775 kr | 39 929 kr |
| Skatteskulder | 15 286 kr | 33 264 kr | 0 kr | 28 542 kr | 1 048 kr | 1 568 kr | 3 900 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 53 151 kr | 33 631 kr | 38 417 kr | 83 630 kr | 60 700 kr | 9 602 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 430 134 kr | 563 492 kr | 376 425 kr | 516 450 kr | 337 533 kr | 228 361 kr | 110 891 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget verkar inom bygg och då i synnerhet inom VVS-montering och installation i Stockholms län. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Emil H (ordförande)
- Malin H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har EMHA Rör AB för organisationsnummer?
EMHA Rör AB har organisationsnummer 556923-3181 (5569233181).
Var ligger EMHA Rör AB?
EMHA Rör AB har sin registrerade adress Högbov. 21, 17838 Ekerö.
Vilken bransch är EMHA Rör AB verksamt i?
EMHA Rör AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter EMHA Rör AB?
EMHA Rör AB hade en nettoomsättning på 229 224 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-02-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.