MiniReningsverket syd AB
MiniReningsverket syd AB har organisationsnummer 556923-3306 (5569233306)
Aktiebolag • Org.nr: 556923-3306
Om företaget
MiniReningsverket syd AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Staffanstorp. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som avloppsrening enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 37000). Sidoverksamheter inkluderar mark- och grundarbeten och fastighetsrelaterad stödverksamhet. På Google Maps är verksamheten listad som sewage disposal service.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 4 048 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 503 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MiniReningsverket syd AB 4 048 000 kr och redovisade ett resultat på -815 009 kr. Rörelsemarginalen var -19,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,4 procent). Soliditeten var 2,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 46,0 procent). Kassalikviditeten var 45,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 226,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -19,0 procent | 10,4 procent | 1,5 procent till 23,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -20,1 procent | 9,9 procent | 1,6 procent till 24,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 2,3 procent | 46,0 procent | 24,9 procent till 69,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 45,1 procent | 226,3 procent | 129,2 procent till 364,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -859,3 procent | 18,8 procent | 0,2 procent till 64,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -10,1 procent | 19,5 procent | -9,2 procent till 51,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 349 000 kr | 1 669 000 kr | 976 000 kr till 2 352 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 291 000 kr | 609 000 kr | 426 000 kr till 709 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 39 av 111 aktiebolag inom avloppsrening.
- Plats 77 av 693 aktiebolag med säte i Staffanstorp.
- Plats 5 011 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 44 320 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,1 procent | 9,9 procent | 3,8 procent | -7,3 procent | -19,0 procent |
| Vinstmarginal | 9,1 procent | 9,6 procent | 3,1 procent | -7,6 procent | -20,1 procent |
| Soliditet | 54,6 procent | 41,1 procent | 48,2 procent | 30,8 procent | 2,3 procent |
| Kassalikviditet | 216,9 procent | 86,9 procent | 110,1 procent | 167,0 procent | 45,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 20,2 procent | 17,1 procent | 14,5 procent | -30,9 procent | -859,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -3,7 procent | -3,5 procent | -3,0 procent | 17,1 procent | -10,1 procent |
| Omsättning per anställd | 2 054 000 kr | 1 982 000 kr | 1 282 000 kr | 1 501 000 kr | 1 349 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 363 000 kr | 363 000 kr | 336 000 kr | 322 000 kr | 291 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Breidablick 724532 Staffanstorp
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Breidablick 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer att utföra försäljning, installation, service, projektering med totalentreprenad av minireningsverk för enskilda avlopp. Företaget kommer också bedriva andra fastighetsrelaterade tjänster inom entreprenad, bygg, sanering och uthyrning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 265 038 kr | 4 107 077 kr | 3 964 419 kr | 3 845 318 kr | 4 502 590 kr | 4 048 057 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 31 637 kr | 11 261 kr | 839 603 kr | 33 840 kr | 9 305 kr |
| Övriga externa kostnader | 833 899 kr | 772 484 kr | 749 179 kr | 1 145 720 kr | 1 514 754 kr | 1 439 475 kr |
| Personalkostnader | 733 125 kr | 725 379 kr | 725 263 kr | 1 008 092 kr | 965 735 kr | 872 967 kr |
| Avskrivningar | 5 977 kr | 43 782 kr | 186 933 kr | 237 352 kr | 256 992 kr | 392 705 kr |
| Rörelseresultat | 91 871 kr | 375 141 kr | 393 020 kr | 145 971 kr | -328 610 kr | -769 765 kr |
| Ränteintäkter | 665 kr | 226 kr | 0 kr | 1 142 kr | 4 635 kr | 4 364 kr |
| Räntekostnader | 9 kr | 0 kr | 13 575 kr | 29 315 kr | 18 669 kr | 49 608 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 92 527 kr | 375 367 kr | 379 445 kr | 117 798 kr | -342 644 kr | -815 009 kr |
| Bokslutsdispositioner | 106 000 kr | -96 000 kr | -97 000 kr | 162 000 kr | 31 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 45 534 kr | 61 751 kr | 60 248 kr | 59 560 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 152 993 kr | 217 616 kr | 222 197 kr | 220 238 kr | -311 644 kr | -815 009 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 174 016 kr | 575 654 kr | 1 547 752 kr | 1 154 865 kr | 1 047 873 kr | 2 929 248 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 174 016 kr | 575 654 kr | 1 547 752 kr | 1 154 865 kr | 1 047 873 kr | 2 929 248 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 744 257 kr | 1 401 137 kr | 1 621 556 kr | 2 004 505 kr | 2 228 816 kr | 1 193 471 kr |
| Varulager | 123 222 kr | 405 590 kr | 463 801 kr | 471 058 kr | 469 470 kr | 404 948 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 159 337 kr | 443 728 kr | 933 833 kr | 1 272 238 kr | 1 684 652 kr | 741 856 kr |
| Kassa och bank | 461 698 kr | 551 819 kr | 223 922 kr | 261 209 kr | 74 694 kr | 46 667 kr |
| Summa tillgångar | 1 918 273 kr | 1 976 791 kr | 3 169 308 kr | 3 159 370 kr | 3 276 689 kr | 4 122 719 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 861 445 kr | 1 079 061 kr | 1 301 258 kr | 1 521 496 kr | 1 009 852 kr | 94 843 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 658 452 kr | 811 445 kr | 1 029 061 kr | 1 251 258 kr | 1 271 496 kr | 859 852 kr |
| Årets resultat | 152 993 kr | 217 616 kr | 222 197 kr | 220 238 kr | -311 644 kr | -815 009 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | 96 000 kr | 193 000 kr | 31 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 1 056 828 kr | 459 076 kr | 1 332 396 kr | 1 393 389 kr | 1 053 352 kr | 1 749 015 kr |
| Leverantörsskulder | 120 143 kr | 61 672 kr | 2 022 kr | 202 197 kr | 403 258 kr | 189 047 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 851 980 kr | 301 190 kr | 940 615 kr | 1 080 252 kr | 637 067 kr | 1 173 388 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 918 273 kr | 1 976 791 kr | 3 169 308 kr | 3 159 370 kr | 3 276 689 kr | 4 122 719 kr |
Företrädare
- Nils H (verkställande direktör)
Undertecknad i STAFFANSTORP.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MiniReningsverket syd AB för organisationsnummer?
MiniReningsverket syd AB har organisationsnummer 556923-3306 (5569233306).
Var ligger MiniReningsverket syd AB?
MiniReningsverket syd AB har sin registrerade adress Breidablick 7, 24532 Staffanstorp.
Vilken bransch är MiniReningsverket syd AB verksamt i?
MiniReningsverket syd AB är registrerat i branschen avloppsrening enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MiniReningsverket syd AB?
MiniReningsverket syd AB hade en nettoomsättning på 4 048 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MiniReningsverket syd AB?
MiniReningsverket syd AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Staffanstorp
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-02-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.