embsign AB
embsign AB har organisationsnummer 556923-8206
Aktiebolag • Org.nr: 556923-8206
Aktivt företagVerksamt sedan 2013
Om företaget
embsign AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2013 och har 13 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201).
Ekonomi
0 krOmsättning
99 339 krÅrets resultat
-Antal anställda
98,4 procentSoliditet
Avser räkenskapsåret 2025.
Adress
DOKTOR LINDHS GATA 4, lgh1205c/o c/o Markus Berglund
41325 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall sälja trådlösa skyltsystem med tillhörande konsult- och servicetjänster, tjänster för filtrering av internetadresser, utveckla och sälja mjukvara, äga och förvalta fast och lös egendom samt driva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 4 809 kr |
| Övriga externa kostnader | 14 450 kr | 23 306 kr | 14 964 kr | 17 115 kr | 131 070 kr |
| Rörelseresultat | -14 450 kr | -23 306 kr | -14 964 kr | -17 115 kr | -127 711 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 148 532 kr | 123 609 kr | -14 389 kr | -16 228 kr | 99 340 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 148 532 kr | 123 609 kr | -14 389 kr | -16 228 kr | 99 339 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 281 468 kr | 345 734 kr | 345 734 kr | 345 734 kr | 326 264 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 281 468 kr | 326 264 kr | 326 264 kr | 326 264 kr | 326 264 kr |
| Omsättningstillgångar | 77 893 kr | 114 971 kr | 100 581 kr | 84 353 kr | 27 783 kr |
| Kortfristiga fordringar | 11 kr | 13 kr | 12 kr | 13 kr | 235 kr |
| Kassa och bank | 77 882 kr | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 359 361 kr | 460 705 kr | 446 315 kr | 430 087 kr | 354 047 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 359 361 kr | 460 705 kr | 296 315 kr | 280 087 kr | 348 332 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 160 829 kr | 287 096 kr | 260 704 kr | 246 315 kr | 198 993 kr |
| Årets resultat | 148 532 kr | 123 609 kr | -14 389 kr | -16 228 kr | 99 339 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | 150 000 kr | 150 000 kr | 5 715 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 6 695 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 150 000 kr | 150 000 kr | -980 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 359 361 kr | 460 705 kr | 446 315 kr | 430 087 kr | 354 047 kr |
Företrädare
- Markus B
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
2013-02-26
Registrerat hos Bolagsverket
embsign AB
2013-02-28
Registrerat hos Skatteverket
Registrerade namn
- embsign AB (Företagsnamn)
- CronLab (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser filtrering av internetadresser.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-02-26
- Status
- Verksam
Är detta ditt företag?
Komplettera profilen med en egen beskrivning av verksamheten.
Föreslå en beskrivning