Rudman Fysioterapi AB
Rudman Fysioterapi AB har organisationsnummer 556923-8271 (5569238271)
Aktiebolag • Org.nr: 556923-8271
Om företaget
Rudman Fysioterapi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86950). På Google Maps är verksamheten listad som physical therapy clinic.
Kontaktuppgifter
Kategori: Physical therapy clinic
Telefon: +4687328455
Hemsida: www.rudmanfysioterapi.se
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 6 procent till 962 862 kr räkenskapsåret 2026 (905 733 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Rudman Fysioterapi AB 962 862 kr och redovisade ett resultat på 88 900 kr. Rörelsemarginalen var 11,5 procent, under branschens median (median 11,9 procent). Soliditeten var 17,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 68,6 procent). Kassalikviditeten var 120,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 401,7 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,5 procent | 11,9 procent | 3,2 procent till 22,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 11,5 procent | 11,9 procent | 3,3 procent till 23,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 17,0 procent | 68,6 procent | 51,1 procent till 83,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 120,5 procent | 401,7 procent | 221,0 procent till 767,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 153,8 procent | 26,3 procent | 4,9 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 6,3 procent | 1,9 procent | -9,4 procent till 10,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 963 000 kr | 1 051 000 kr | 738 000 kr till 1 346 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 669 000 kr | 621 000 kr | 401 000 kr till 773 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 137 av 2 175 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet.
- Plats 30 av 39 aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Täby.
- Plats 1 399 av 3 442 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 49 085 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 148 297 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,0 procent | -3,0 procent | -3,9 procent | 12,3 procent | 11,5 procent |
| Vinstmarginal | -5,0 procent | -3,0 procent | -3,9 procent | 12,3 procent | 11,5 procent |
| Soliditet | 75,4 procent | 76,8 procent | 67,5 procent | 58,6 procent | 17,0 procent |
| Kassalikviditet | 407,2 procent | 430,8 procent | 307,5 procent | 241,4 procent | 120,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -36,1 procent | -20,2 procent | -37,6 procent | 60,3 procent | 153,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -7,5 procent | -22,5 procent | 4,7 procent | 28,4 procent | 6,3 procent |
| Omsättning per anställd | 869 000 kr | 673 000 kr | 705 000 kr | 906 000 kr | 963 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 657 000 kr | 494 000 kr | 506 000 kr | 613 000 kr | 669 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Örtvägen 1218772 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Sjukgymnastik och därmed förenlig verksamhet. Mjukvaruproduktion.
Bransch
- 86950Fysioterapeutisk verksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 938 827 kr | 868 814 kr | 673 448 kr | 705 427 kr | 905 733 kr | 962 862 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 3 708 kr | 0 kr | 15 631 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 4 401 kr | 0 kr | - | 208 kr | -9 685 kr |
| Övriga externa kostnader | 279 775 kr | 244 421 kr | 199 605 kr | 242 460 kr | 181 080 kr | 192 807 kr |
| Personalkostnader | 653 510 kr | 657 241 kr | 493 895 kr | 505 940 kr | 613 100 kr | 668 959 kr |
| Avskrivningar | 55 139 kr | 9 997 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | -49 597 kr | -43 538 kr | -20 052 kr | -27 342 kr | 111 345 kr | 110 781 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 9 kr | 40 kr | 11 kr | 62 kr |
| Räntekostnader | -187 kr | 58 kr | 272 kr | 131 kr | 264 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -49 410 kr | -43 596 kr | -20 315 kr | -27 433 kr | 111 092 kr | 110 843 kr |
| Bokslutsdispositioner | 25 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | 21 943 kr |
| Årets resultat | -24 410 kr | -43 596 kr | -20 315 kr | -27 433 kr | 111 092 kr | 88 900 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 9 997 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 997 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 223 879 kr | 160 077 kr | 130 819 kr | 108 204 kr | 314 291 kr | 339 357 kr |
| Kortfristiga fordringar | 113 430 kr | 65 294 kr | 41 924 kr | 49 844 kr | 112 454 kr | 99 677 kr |
| Kassa och bank | 110 449 kr | 94 783 kr | 88 895 kr | 58 360 kr | 201 837 kr | 239 680 kr |
| Summa tillgångar | 233 876 kr | 160 077 kr | 130 819 kr | 108 204 kr | 314 291 kr | 339 357 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 49 161 kr | 120 765 kr | 100 451 kr | 73 018 kr | 184 109 kr | 57 809 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 23 571 kr | 114 361 kr | 70 766 kr | 50 451 kr | 23 017 kr | -81 091 kr |
| Årets resultat | -24 410 kr | -43 596 kr | -20 315 kr | -27 433 kr | 111 092 kr | 88 900 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 69 515 kr | 39 312 kr | 30 368 kr | 35 186 kr | 130 182 kr | 281 548 kr |
| Leverantörsskulder | - | 8 416 kr | 2 785 kr | 7 282 kr | 8 279 kr | 9 709 kr |
| Skatteskulder | - | 3 055 kr | 0 kr | - | - | 13 291 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 57 692 kr | 22 018 kr | 21 761 kr | 22 083 kr | 116 081 kr | 253 211 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 233 876 kr | 160 077 kr | 130 819 kr | 108 204 kr | 314 291 kr | 339 357 kr |
Ur årsredovisningen
Fysioterapuetisk verksamhet
Företrädare
- Nicklas R (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rudman Fysioterapi AB för organisationsnummer?
Rudman Fysioterapi AB har organisationsnummer 556923-8271 (5569238271).
Var ligger Rudman Fysioterapi AB?
Rudman Fysioterapi AB har sin registrerade adress Örtvägen 12, 18772 Täby.
Vilken bransch är Rudman Fysioterapi AB verksamt i?
Rudman Fysioterapi AB är registrerat i branschen fysioterapeutisk verksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rudman Fysioterapi AB?
Rudman Fysioterapi AB hade en nettoomsättning på 962 862 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rudman Fysioterapi AB?
Rudman Fysioterapi AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Rudman Fysioterapi AB (Företagsnamn)
- Rudman software development (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser framställning av mjukvaruapplikationer.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-02-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.