North Legacy AB
North Legacy AB har organisationsnummer 556924-5987 (5569245987)
Aktiebolag • Org.nr: 556924-5987
Om företaget
North Legacy AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som icke reguljär lufttransport av passagerare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 51102).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (201 240 kr föregående år).
Ingen verksamhet under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte North Legacy AB 0 kr och redovisade ett resultat på -13 464 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 61,1 procent | 29,5 procent till 90,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -34,7 procent | 1,4 procent | -17,5 procent till 35,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -22,3 procent | -48,8 procent till 15,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 68 av 84 aktiebolag inom icke reguljär lufttransport av passagerare.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom icke reguljär lufttransport av passagerare med säte i Lund.
- Plats 3 167 av 3 866 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 33 523 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,7 procent | - | - | 83,6 procent | - |
| Vinstmarginal | 40,7 procent | - | - | 83,6 procent | - |
| Soliditet | 94,2 procent | 99,5 procent | 84,3 procent | 70,0 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 1401,6 procent | 9675,2 procent | 184,7 procent | 300,2 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | 67,0 procent | -76,2 procent | -56,7 procent | 83,2 procent | -34,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 39,1 procent | -64,7 procent | - | - | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 88 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 98 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lundavägen 69Ac/o c/o Mikael Larsson
21224 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom luftfart.
Bransch
- 51102Icke reguljär lufttransport av passagerareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 21 996 kr | 179 841 kr | 250 136 kr | 88 265 kr | 0 kr | 201 240 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 6 185 kr | 0 kr | 11 797 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 56 725 kr | 40 487 kr | 44 551 kr | 30 101 kr | 13 664 kr | 27 780 kr | 12 469 kr |
| Personalkostnader | 17 669 kr | 69 812 kr | 102 029 kr | 97 904 kr | 5 670 kr | 5 274 kr | 1 000 kr |
| Rörelseresultat | -52 369 kr | 68 571 kr | 101 727 kr | -40 689 kr | -19 339 kr | 168 186 kr | -13 469 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 4 kr | 4 kr | 5 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -52 369 kr | 68 571 kr | 101 727 kr | -40 689 kr | -19 335 kr | 168 190 kr | -13 464 kr |
| Årets resultat | -52 369 kr | 68 571 kr | 101 727 kr | -40 689 kr | -19 335 kr | 168 190 kr | -13 464 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 41 530 kr | 149 964 kr | 161 107 kr | 53 668 kr | 40 411 kr | 288 955 kr | 38 801 kr |
| Varulager | 20 591 kr | 19 663 kr | 29 655 kr | 28 706 kr | 28 706 kr | 28 706 kr | 28 706 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 222 kr | 22 992 kr | 425 kr | 186 kr | 708 kr | 251 680 kr | 47 kr |
| Kassa och bank | 19 717 kr | 107 309 kr | 131 027 kr | 24 776 kr | 10 997 kr | 8 569 kr | 10 048 kr |
| Summa tillgångar | 41 530 kr | 149 964 kr | 161 107 kr | 53 668 kr | 40 411 kr | 288 955 kr | 38 801 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 31 080 kr | 139 651 kr | 151 728 kr | 53 410 kr | 34 075 kr | 202 265 kr | 38 801 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 33 449 kr | 21 080 kr | 1 kr | 69 099 kr | 28 410 kr | 9 075 kr | 27 265 kr |
| Årets resultat | -52 369 kr | 68 571 kr | 101 727 kr | -40 689 kr | -19 335 kr | 168 190 kr | -13 464 kr |
| Kortfristiga skulder | 10 450 kr | 10 313 kr | 9 379 kr | 258 kr | 6 336 kr | 86 690 kr | 0 kr |
| Leverantörsskulder | 1 869 kr | 219 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 8 581 kr | 10 094 kr | 9 379 kr | 258 kr | 6 336 kr | 86 690 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 41 530 kr | 149 964 kr | 161 107 kr | 53 668 kr | 40 411 kr | 288 955 kr | 38 801 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom luftfart.
Ingen verksamhet under året.
Företrädare
- Ivan Mikael Andreas L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har North Legacy AB för organisationsnummer?
North Legacy AB har organisationsnummer 556924-5987 (5569245987).
Var ligger North Legacy AB?
North Legacy AB har sin registrerade adress Lundavägen 69A, 21224 Malmö.
Vilken bransch är North Legacy AB verksamt i?
North Legacy AB är registrerat i branschen icke reguljär lufttransport av passagerare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter North Legacy AB?
North Legacy AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-03-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.