Motopelag Fastigheter AB
Motopelag Fastigheter AB har organisationsnummer 556924-6209 (5569246209)
Aktiebolag • Org.nr: 556924-6209
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerGustavsberg
Om företaget
Motopelag Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gustavsberg. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 938 152 kr räkenskapsåret 2025 (921 199 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Motopelag Fastigheter AB 938 152 kr och redovisade ett resultat på 331 569 kr. Rörelsemarginalen var 44,5 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 30,8 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 343,3 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,5 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 44,5 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 30,8 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 343,3 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 10,5 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,8 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 668 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 9 av 28 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Värmdö.
- Plats 925 av 2 057 aktiebolag med säte i Värmdö.
- Plats 49 746 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 150 265 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,3 procent | 44,6 procent | 44,0 procent | 47,3 procent | 44,5 procent |
| Vinstmarginal | 52,1 procent | 44,6 procent | 44,1 procent | 47,3 procent | 44,5 procent |
| Soliditet | 27,1 procent | 19,5 procent | 22,9 procent | 26,3 procent | 30,8 procent |
| Kassalikviditet | 625,3 procent | 89,0 procent | 248,8 procent | 487,4 procent | 343,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,4 procent | 9,4 procent | 12,5 procent | 12,3 procent | 10,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -7,6 procent | -2,2 procent | 54,1 procent | 4,3 procent | 1,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mörtnäs Hagväg 1113444 Gustavsberg
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Mörtnäs Hagväg 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara fastighetsförvaltning och uthyrning av lokaler samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 636 684 kr | 634 613 kr | 586 275 kr | 573 347 kr | 883 554 kr | 921 199 kr | 938 152 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 58 230 kr | 41 927 kr | 43 354 kr | 66 670 kr | 69 562 kr | 71 298 kr | 94 429 kr |
| Övriga externa kostnader | 13 576 kr | 17 314 kr | 17 015 kr | 31 497 kr | 32 093 kr | 21 274 kr | 33 107 kr |
| Avskrivningar | 216 062 kr | 216 062 kr | 219 292 kr | 219 292 kr | 392 940 kr | 392 938 kr | 392 938 kr |
| Rörelseresultat | 348 816 kr | 359 310 kr | 306 614 kr | 255 888 kr | 388 959 kr | 435 689 kr | 417 678 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 664 kr | 9 kr | 1 448 kr | 73 kr | -256 kr | 102 kr | 69 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 348 152 kr | 359 301 kr | 305 166 kr | 255 815 kr | 389 215 kr | 435 587 kr | 417 609 kr |
| Skatt | 74 645 kr | 76 892 kr | 62 959 kr | 52 750 kr | 80 123 kr | 89 750 kr | 86 040 kr |
| Årets resultat | 273 507 kr | 282 409 kr | 242 207 kr | 203 065 kr | 309 092 kr | 345 837 kr | 331 569 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 7 131 409 kr | 6 915 347 kr | 6 776 799 kr | 10 830 439 kr | 10 505 749 kr | 10 112 811 kr | 9 719 873 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 131 409 kr | 6 915 347 kr | 6 776 799 kr | 10 830 439 kr | 10 505 749 kr | 10 112 811 kr | 9 719 873 kr |
| Omsättningstillgångar | 428 744 kr | 502 155 kr | 443 474 kr | 259 065 kr | 289 125 kr | 606 031 kr | 502 618 kr |
| Kortfristiga fordringar | 21 944 kr | 368 kr | 8 897 kr | 151 089 kr | 18 397 kr | 0 kr | 3 kr |
| Kassa och bank | 406 800 kr | 501 787 kr | 434 577 kr | 107 976 kr | 270 728 kr | 606 031 kr | 502 615 kr |
| Summa tillgångar | 7 560 153 kr | 7 417 502 kr | 7 220 273 kr | 11 089 504 kr | 10 794 874 kr | 10 718 842 kr | 10 222 491 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 433 888 kr | 1 716 298 kr | 1 958 504 kr | 2 161 570 kr | 2 470 662 kr | 2 816 499 kr | 3 148 068 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 110 381 kr | 1 383 889 kr | 1 666 297 kr | 1 908 505 kr | 2 111 570 kr | 2 420 662 kr | 2 766 499 kr |
| Årets resultat | 273 507 kr | 282 409 kr | 242 207 kr | 203 065 kr | 309 092 kr | 345 837 kr | 331 569 kr |
| Kortfristiga skulder | 75 405 kr | 80 350 kr | 70 919 kr | 291 127 kr | 116 208 kr | 124 344 kr | 146 428 kr |
| Leverantörsskulder | - | 969 kr | 1 500 kr | 31 447 kr | 381 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 2 789 kr | 5 036 kr | 0 kr | 0 kr | 7 120 kr | 16 747 kr | 37 874 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 26 393 kr | 27 622 kr | 23 138 kr | 214 026 kr | 35 032 kr | 36 352 kr | 36 638 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 560 153 kr | 7 417 502 kr | 7 220 273 kr | 11 089 504 kr | 10 794 874 kr | 10 718 842 kr | 10 222 491 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är fastighetsförvaltning och uthyrning av lokaler samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till J & M Tech AB 556691-7067 Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Mattias O
- Jan-Erik O
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Motopelag Fastigheter AB för organisationsnummer?
Motopelag Fastigheter AB har organisationsnummer 556924-6209 (5569246209).
Var ligger Motopelag Fastigheter AB?
Motopelag Fastigheter AB har sin registrerade adress Mörtnäs Hagväg 11, 13444 Gustavsberg.
Vilken bransch är Motopelag Fastigheter AB verksamt i?
Motopelag Fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Motopelag Fastigheter AB?
Motopelag Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 938 152 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Värmdö
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-03-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.