Mamigos Group AB
Mamigos Group AB har organisationsnummer 556924-9989 (5569249989)
Aktiebolag • Org.nr: 556924-9989
Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknadMölndal
Om företaget
Mamigos Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47112). Sidoverksamheter inkluderar övrig detaljhandel med brett sortiment och detaljhandel via internet eller postorder med kläder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 152 procent till 525 370 kr räkenskapsåret 2026 (208 125 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Mamigos Group AB 525 370 kr och redovisade ett resultat på -229 154 kr. Rörelsemarginalen var -26,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,6 procent). Soliditeten var 11,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,3 procent). Kassalikviditeten var 840,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 112,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -26,8 procent | 2,6 procent | 0,4 procent till 5,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -43,6 procent | 2,4 procent | 0,2 procent till 5,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 11,2 procent | 38,3 procent | 17,8 procent till 65,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 840,5 procent | 112,1 procent | 61,7 procent till 219,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -443,4 procent | 16,8 procent | 0,0 procent till 47,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 152,4 procent | 1,5 procent | -7,4 procent till 8,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 396 av 1 775 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad.
- Plats 6 av 7 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad med säte i Mölndal.
- Plats 1 050 av 2 005 aktiebolag med säte i Mölndal.
- Plats 31 011 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 187 713 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,1 procent | -176,2 procent | -101,7 procent | -64,2 procent | -26,8 procent |
| Vinstmarginal | 7,1 procent | -176,6 procent | -102,7 procent | -65,1 procent | -43,6 procent |
| Soliditet | 44,5 procent | 15,7 procent | 15,0 procent | 8,2 procent | 11,2 procent |
| Kassalikviditet | 156,2 procent | 95,5 procent | 88,8 procent | 119,9 procent | 840,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 51,2 procent | -329,6 procent | -314,8 procent | -266,4 procent | -443,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -94,0 procent | 21,0 procent | - | 152,4 procent |
| Omsättning per anställd | 2 191 000 kr | 132 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 337 000 kr | 149 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rävekärrsgatan 30343133 Mölndal
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Rävekärrsgatan 303 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Handel med varor som hälsoprodukter, klockor, accesoarer, smink, parfym, väskor och tavlor. E-handel, internetbaserad verksamhet, webbshop. Försäljning av ovanstående produkter. Konsultverksamhet inom marknadsföring och försäljning. Försäljning av färg. Direktförsäljning av livsmedel och glass.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 190 538 kr | 131 571 kr | 159 185 kr | 208 125 kr | 525 370 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 249 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 482 033 kr | 139 989 kr | 156 924 kr | 206 887 kr | 500 785 kr |
| Övriga externa kostnader | 216 825 kr | 71 877 kr | 106 707 kr | 115 001 kr | 113 501 kr |
| Personalkostnader | 336 641 kr | 148 882 kr | 54 875 kr | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | 13 972 kr | 50 000 kr |
| Rörelseresultat | 155 039 kr | -231 884 kr | -161 947 kr | -133 526 kr | -140 964 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 4 kr | 4 kr |
| Räntekostnader | 126 kr | 434 kr | 1 588 kr | 1 904 kr | 10 128 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 154 913 kr | -232 318 kr | -163 535 kr | -135 426 kr | -229 154 kr |
| Årets resultat | 154 913 kr | -232 318 kr | -163 535 kr | -135 426 kr | -229 154 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 314 094 kr | 186 028 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 78 066 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 680 844 kr | 448 624 kr | 346 431 kr | 308 821 kr | 276 034 kr |
| Varulager | 90 226 kr | 87 519 kr | 84 893 kr | 76 555 kr | 74 258 kr |
| Kortfristiga fordringar | 124 045 kr | 116 670 kr | 78 935 kr | 8 905 kr | 4 840 kr |
| Kassa och bank | 466 573 kr | 244 435 kr | 182 603 kr | 223 361 kr | 196 936 kr |
| Summa tillgångar | 680 844 kr | 448 624 kr | 346 431 kr | 622 915 kr | 462 062 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 302 808 kr | 70 490 kr | 51 956 kr | 50 832 kr | 51 678 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 97 895 kr | 252 808 kr | 165 491 kr | 136 258 kr | 230 832 kr |
| Årets resultat | 154 913 kr | -232 318 kr | -163 535 kr | -135 426 kr | -229 154 kr |
| Kortfristiga skulder | 378 036 kr | 378 134 kr | 294 475 kr | 193 646 kr | 24 007 kr |
| Leverantörsskulder | 829 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 349 084 kr | 371 633 kr | 286 351 kr | 187 797 kr | 19 907 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 680 844 kr | 448 624 kr | 346 431 kr | 622 915 kr | 462 062 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Mölndal registrerades år 2013 och bedriver sedan dess handel med varor som hälsoprodukter, klockor, accesoarer, smink, parfym, väskor och tavlor. E-handel, internetbaserad verksamhet, webbshop. Försäljning av ovanstående produkter. Konsultverksamhet inom marknadsföring och försäljning.Försäljning av färg. Direktförsäljning av livsmedel och glass. Företaget har under verksamhetsåret erhållit ett villkorat aktieägartillskott på 180000 kr.
Företrädare
- Goran T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mamigos Group AB för organisationsnummer?
Mamigos Group AB har organisationsnummer 556924-9989 (5569249989).
Var ligger Mamigos Group AB?
Mamigos Group AB har sin registrerade adress Rävekärrsgatan 303, 43133 Mölndal.
Vilken bransch är Mamigos Group AB verksamt i?
Mamigos Group AB är registrerat i branschen livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mamigos Group AB?
Mamigos Group AB hade en nettoomsättning på 525 370 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mölndal
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-03-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.