Doc au Vin . Talludden AB
Doc au Vin . Talludden AB har organisationsnummer 556926-5985 (5569265985)
Aktiebolag • Org.nr: 556926-5985
Om företaget
Doc au Vin . Talludden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nora. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med drycker och litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen ökade 4 procent till 401 000 kr räkenskapsåret 2023 (387 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Doc au Vin . Talludden AB 401 000 kr och redovisade ett resultat på 14 904 kr. Rörelsemarginalen var 2,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 37,3 procent). Soliditeten var 88,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 68,8 procent). Kassalikviditeten var 311,9 procent, under branschens median (median 364,2 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,5 procent | 37,3 procent | 8,5 procent till 69,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 5,5 procent | 38,0 procent | 9,2 procent till 71,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 88,2 procent | 68,8 procent | 50,6 procent till 86,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 311,9 procent | 364,2 procent | 190,5 procent till 826,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 procent | 19,7 procent | 0,7 procent till 49,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,6 procent | 0,7 procent | -24,8 procent till 25,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 401 000 kr | 872 000 kr | 334 000 kr till 1 523 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 70 000 kr | 299 000 kr | 42 000 kr till 691 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,4 procent | 2,5 procent |
| Vinstmarginal | 69,5 procent | 5,5 procent |
| Soliditet | 86,7 procent | 88,2 procent |
| Kassalikviditet | 224,0 procent | 311,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 procent | 1,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 3,6 procent |
| Omsättning per anställd | 387 000 kr | 401 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 43 000 kr | 70 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Talluddensgård, Siggeboda 35371394 Nora
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva läkararbete, föreläsningar samt vinimport, aktiehandel, äga hyresfastighet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 387 295 kr | 400 763 kr |
| Övriga externa kostnader | 109 720 kr | 295 094 kr |
| Personalkostnader | 43 284 kr | 69 954 kr |
| Rörelseresultat | 202 715 kr | 10 175 kr |
| Ränteintäkter | - | 625 kr |
| Räntekostnader | 1 442 kr | 1 529 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 269 239 kr | 22 340 kr |
| Skatt | 47 355 kr | 7 436 kr |
| Årets resultat | 221 884 kr | 14 904 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 1 070 369 kr | 1 068 675 kr |
| Varulager | 839 455 kr | 713 081 kr |
| Kortfristiga fordringar | 47 787 kr | 219 525 kr |
| Kassa och bank | 183 127 kr | 136 069 kr |
| Summa tillgångar | 1 070 369 kr | 1 068 675 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 927 886 kr | 942 790 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 656 002 kr | 877 886 kr |
| Årets resultat | 221 884 kr | 14 904 kr |
| Kortfristiga skulder | 103 082 kr | 114 005 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 88 082 kr | 99 005 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 070 369 kr | 1 068 675 kr |
Företrädare
- Gunnar B
- Synnöve B
Undertecknad i Nora.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Doc au Vin . Talludden AB för organisationsnummer?
Doc au Vin . Talludden AB har organisationsnummer 556926-5985 (5569265985).
Var ligger Doc au Vin . Talludden AB?
Doc au Vin . Talludden AB har sin registrerade adress Talluddensgård, Siggeboda 353, 71394 Nora.
Vilken bransch är Doc au Vin . Talludden AB verksamt i?
Doc au Vin . Talludden AB är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Doc au Vin . Talludden AB?
Doc au Vin . Talludden AB hade en nettoomsättning på 401 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Doc au Vin . Talludden AB?
Doc au Vin . Talludden AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lindesberg
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-03-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.