SORED I GÄVLE AB
SORED I GÄVLE AB har organisationsnummer 556927-0076 (5569270076)
Aktiebolag • Org.nr: 556927-0076
Om företaget
SORED I GÄVLE AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gävle. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 14 procent till 1 446 600 kr räkenskapsåret 2026 (1 264 063 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte SORED I GÄVLE AB 1 446 600 kr och redovisade ett resultat på 169 967 kr. Rörelsemarginalen var 26,5 procent, över branschens median (median 18,9 procent). Soliditeten var 32,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 496,4 procent, över branschens median (median 336,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,5 procent | 18,9 procent | 6,6 procent till 35,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 16,4 procent | 20,0 procent | 7,2 procent till 37,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 32,5 procent | 65,8 procent | 47,2 procent till 84,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 496,4 procent | 336,6 procent | 201,8 procent till 714,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,7 procent | 25,3 procent | 4,7 procent till 56,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 14,4 procent | 1,0 procent | -11,4 procent till 13,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 723 000 kr | 932 000 kr | 516 000 kr till 1 288 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 494 000 kr | 566 000 kr | 254 000 kr till 787 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 457 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 10 av 72 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Gävle.
- Plats 1 033 av 2 836 aktiebolag med säte i Gävle.
- Plats 2 687 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 113 579 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,4 procent | 13,1 procent | 35,6 procent | 24,1 procent | 26,5 procent |
| Vinstmarginal | 2,4 procent | 6,3 procent | -10,4 procent | 44,3 procent | 16,4 procent |
| Soliditet | 16,7 procent | 21,7 procent | 25,1 procent | 32,5 procent | 32,5 procent |
| Kassalikviditet | 482,7 procent | 524,8 procent | 360,5 procent | 413,0 procent | 496,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,3 procent | 17,6 procent | 0,5 procent | 50,8 procent | 18,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -7,1 procent | 3,5 procent | 10,4 procent | 3,2 procent | 14,4 procent |
| Omsättning per anställd | 536 000 kr | 555 000 kr | 613 000 kr | 632 000 kr | 723 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 481 000 kr | 467 000 kr | 399 000 kr | 461 000 kr | 494 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rälsgatan 6 A80291 Gävle
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Rälsgatan 6 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom ekonomi och administration.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 211 863 kr | 1 152 843 kr | 1 071 505 kr | 1 109 524 kr | 1 225 283 kr | 1 264 063 kr | 1 446 600 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 68 126 kr | 238 159 kr | 256 923 kr | 204 587 kr | 195 681 kr | 159 574 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 10 496 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 108 766 kr | 229 552 kr | 235 068 kr | 285 880 kr | 196 506 kr | 232 787 kr | 235 071 kr |
| Personalkostnader | 584 323 kr | 553 850 kr | 962 784 kr | 934 976 kr | 797 373 kr | 921 802 kr | 988 107 kr |
| Rörelseresultat | 508 278 kr | 437 567 kr | 111 812 kr | 145 591 kr | 435 991 kr | 305 155 kr | 382 996 kr |
| Ränteintäkter | 30 kr | 232 kr | 0 kr | 180 kr | 1 386 kr | 6 221 kr | 3 050 kr |
| Räntekostnader | 28 430 kr | 30 884 kr | 39 193 kr | 75 640 kr | 565 106 kr | -109 173 kr | 148 999 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 566 197 kr | 574 699 kr | 25 281 kr | 70 132 kr | -127 729 kr | 559 573 kr | 237 047 kr |
| Bokslutsdispositioner | -87 000 kr | -176 000 kr | 15 000 kr | 57 000 kr | 271 000 kr | -67 000 kr | 6 000 kr |
| Skatt | 105 290 kr | 167 917 kr | 21 147 kr | 32 894 kr | 140 658 kr | 41 899 kr | 73 080 kr |
| Årets resultat | 373 907 kr | 230 782 kr | 19 134 kr | 94 238 kr | 2 613 kr | 450 674 kr | 169 967 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 175 000 kr | 175 000 kr | 175 000 kr | 175 000 kr | 175 000 kr | 165 000 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 175 000 kr | 175 000 kr | 175 000 kr | 175 000 kr | 175 000 kr | 165 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 109 036 kr | 2 300 465 kr | 2 459 869 kr | 2 282 964 kr | 1 964 785 kr | 2 569 586 kr | 2 787 999 kr |
| Kortfristiga fordringar | 468 954 kr | 422 469 kr | 488 519 kr | 355 264 kr | 438 712 kr | 492 012 kr | 599 655 kr |
| Kassa och bank | 88 879 kr | 214 498 kr | 102 033 kr | 57 824 kr | 55 908 kr | 69 761 kr | 60 225 kr |
| Summa tillgångar | 2 284 036 kr | 2 475 465 kr | 2 634 869 kr | 2 457 964 kr | 2 139 785 kr | 2 734 586 kr | 2 787 999 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 429 976 kr | 420 758 kr | 439 892 kr | 534 130 kr | 536 743 kr | 887 417 kr | 907 384 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 069 kr | 139 976 kr | 370 758 kr | 389 892 kr | 484 130 kr | 386 743 kr | 687 417 kr |
| Årets resultat | 373 907 kr | 230 782 kr | 19 134 kr | 94 238 kr | 2 613 kr | 450 674 kr | 169 967 kr |
| Obeskattade reserver | 600 000 kr | 776 000 kr | 761 000 kr | 704 000 kr | 433 000 kr | 500 000 kr | 494 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 629 060 kr | 653 707 kr | 509 618 kr | 435 008 kr | 545 042 kr | 622 169 kr | 561 615 kr |
| Leverantörsskulder | 296 kr | 3 002 kr | 3 121 kr | 1 376 kr | 1 679 kr | 8 137 kr | 17 249 kr |
| Skatteskulder | 41 354 kr | 116 826 kr | 68 061 kr | 0 kr | 99 098 kr | 94 771 kr | 56 125 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 484 599 kr | 468 363 kr | 265 564 kr | 163 445 kr | 173 626 kr | 336 788 kr | 355 974 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 284 036 kr | 2 475 465 kr | 2 634 869 kr | 2 457 964 kr | 2 139 785 kr | 2 734 586 kr | 2 787 999 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom ekonomi och administration.
Företrädare
- Stefan O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SORED I GÄVLE AB för organisationsnummer?
SORED I GÄVLE AB har organisationsnummer 556927-0076 (5569270076).
Var ligger SORED I GÄVLE AB?
SORED I GÄVLE AB har sin registrerade adress Rälsgatan 6 A, 80291 Gävle.
Vilken bransch är SORED I GÄVLE AB verksamt i?
SORED I GÄVLE AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SORED I GÄVLE AB?
SORED I GÄVLE AB hade en nettoomsättning på 1 446 600 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har SORED I GÄVLE AB?
SORED I GÄVLE AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår SORED I GÄVLE AB någon utdelning?
Styrelsen i SORED I GÄVLE AB föreslog en utdelning på 175 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gävle
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-03-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.