Miny AB
Miny AB har organisationsnummer 556928-4457 (5569284457)
Aktiebolag • Org.nr: 556928-4457
Om företaget
Miny AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med konfektyrer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47242). Sidoverksamheter inkluderar tillverkning av glassvaror, restaurangverksamhet, förmedling avseende fastighetsverksamhet och detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 1 548 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 552 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Miny AB 1 548 000 kr och redovisade ett resultat på 2 377 kr. Rörelsemarginalen var 14,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,5 procent). Soliditeten var 13,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,3 procent). Kassalikviditeten var 92,0 procent, under branschens median (median 135,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,8 procent | 3,5 procent | -2,2 procent till 9,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 14,3 procent | 2,2 procent | -2,5 procent till 9,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 13,2 procent | 40,3 procent | 15,1 procent till 69,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 92,0 procent | 135,9 procent | 64,9 procent till 315,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 procent | 7,0 procent | -24,7 procent till 44,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,3 procent | 0,1 procent | -14,9 procent till 13,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 774 000 kr | 1 536 000 kr | 890 000 kr till 2 947 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 307 000 kr | 382 000 kr | 212 000 kr till 521 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 173 av 350 aktiebolag inom detaljhandel med konfektyrer.
- Plats 7 av 14 aktiebolag inom detaljhandel med konfektyrer med säte i Malmö.
- Plats 3 451 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 12 282 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 107 430 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,0 procent | 19,6 procent | 23,6 procent | 21,0 procent | 14,8 procent |
| Vinstmarginal | 39,6 procent | 19,3 procent | 23,1 procent | 20,4 procent | 14,3 procent |
| Soliditet | 88,1 procent | 68,8 procent | 67,0 procent | 74,3 procent | 13,2 procent |
| Kassalikviditet | 473,4 procent | 221,7 procent | 236,0 procent | 248,8 procent | 92,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,1 procent | 77,8 procent | 66,3 procent | 39,7 procent | 2,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 13,3 procent | 3,5 procent | 12,6 procent | -0,3 procent |
| Omsättning per anställd | 588 000 kr | 666 000 kr | 689 000 kr | 776 000 kr | 774 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 64 000 kr | 229 000 kr | 222 000 kr | 277 000 kr | 307 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sundspromenaden 1321116 Malmö
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Sundspromenaden 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av barn-, herr- och damkonfektion samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 175 421 kr | 1 330 980 kr | 1 377 909 kr | 1 552 373 kr | 1 547 758 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 329 kr | 28 260 kr | 13 521 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 302 965 kr | 324 077 kr | 318 820 kr | 304 046 kr | 343 158 kr |
| Personalkostnader | 127 871 kr | 457 179 kr | 443 049 kr | 553 399 kr | 613 035 kr |
| Avskrivningar | 40 018 kr | 43 728 kr | 31 140 kr | 36 609 kr | 40 175 kr |
| Rörelseresultat | 470 348 kr | 261 500 kr | 325 021 kr | 325 418 kr | 229 572 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 8 kr |
| Räntekostnader | 5 303 kr | 4 377 kr | 6 170 kr | 8 792 kr | 7 805 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 465 045 kr | 257 123 kr | 318 851 kr | 316 626 kr | 221 775 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -218 000 kr |
| Skatt | - | 25 513 kr | 66 161 kr | 66 055 kr | 1 398 kr |
| Årets resultat | 465 045 kr | 231 610 kr | 252 690 kr | 250 571 kr | 2 377 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 255 198 kr | 127 132 kr | 118 785 kr | 296 484 kr | 111 538 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 63 312 kr | 97 132 kr | 86 772 kr | 121 713 kr | 81 538 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 191 886 kr | 30 000 kr | 32 013 kr | 174 771 kr | 30 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 330 313 kr | 305 487 kr | 450 595 kr | 554 092 kr | 526 731 kr |
| Varulager | 863 kr | 6 001 kr | 6 530 kr | 9 728 kr | 17 235 kr |
| Kortfristiga fordringar | 104 911 kr | 15 119 kr | 24 376 kr | 124 453 kr | 79 075 kr |
| Kassa och bank | 224 539 kr | 284 367 kr | 419 689 kr | 419 911 kr | 430 421 kr |
| Summa tillgångar | 585 511 kr | 432 619 kr | 569 380 kr | 850 576 kr | 638 269 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 515 926 kr | 297 536 kr | 381 226 kr | 631 796 kr | 84 174 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 881 kr | 15 926 kr | 78 536 kr | 331 225 kr | 31 797 kr |
| Årets resultat | 465 045 kr | 231 610 kr | 252 690 kr | 250 571 kr | 2 377 kr |
| Kortfristiga skulder | 69 585 kr | 135 083 kr | 188 154 kr | 218 780 kr | 554 095 kr |
| Leverantörsskulder | 18 446 kr | 15 417 kr | 18 891 kr | 12 631 kr | 13 883 kr |
| Skatteskulder | 1 816 kr | 26 619 kr | 91 674 kr | 132 833 kr | 68 485 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 46 173 kr | 55 308 kr | 41 533 kr | 73 316 kr | 52 540 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 585 511 kr | 432 619 kr | 569 380 kr | 850 576 kr | 638 269 kr |
Företrädare
- Dionisi A
Undertecknad i Malmö 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Miny AB för organisationsnummer?
Miny AB har organisationsnummer 556928-4457 (5569284457).
Var ligger Miny AB?
Miny AB har sin registrerade adress Sundspromenaden 13, 21116 Malmö.
Vilken bransch är Miny AB verksamt i?
Miny AB är registrerat i branschen detaljhandel med konfektyrer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Miny AB?
Miny AB hade en nettoomsättning på 1 548 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Miny AB?
Miny AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-04-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.