Lisa Lemke Aktiebolag
Lisa Lemke Aktiebolag har organisationsnummer 556929-3144 (5569293144)
Aktiebolag • Org.nr: 556929-3144
Om företaget
Lisa Lemke Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Falkenberg. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110). Sidoverksamheter inkluderar reklambyråverksamhet och scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 44 procent till 1 747 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 211 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lisa Lemke Aktiebolag 1 747 000 kr och redovisade ett resultat på 190 813 kr. Rörelsemarginalen var 14,9 procent, under branschens median (median 16,9 procent). Soliditeten var 47,7 procent, under branschens median (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 416,4 procent, över branschens median (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,9 procent | 16,9 procent | 0,5 procent till 44,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 14,9 procent | 18,5 procent | 0,8 procent till 46,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 47,7 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 416,4 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 13,1 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 44,3 procent | -3,3 procent | -30,2 procent till 21,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 747 000 kr | 676 000 kr | 298 000 kr till 1 262 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 773 000 kr | 418 000 kr | 114 000 kr till 729 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 264 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 2 av 5 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Falkenberg.
- Plats 361 av 1 248 aktiebolag med säte i Falkenberg.
- Plats 2 982 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 96 470 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,5 procent | 12,4 procent | 21,9 procent | -28,0 procent | 14,9 procent |
| Vinstmarginal | 31,4 procent | 12,3 procent | 21,9 procent | -0,8 procent | 14,9 procent |
| Soliditet | 53,6 procent | 50,6 procent | 51,4 procent | 46,2 procent | 47,7 procent |
| Kassalikviditet | 538,5 procent | 571,8 procent | 730,9 procent | 406,8 procent | 416,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,9 procent | 5,8 procent | 23,5 procent | 2,1 procent | 13,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -21,2 procent | 43,1 procent | -40,4 procent | 44,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 800 000 kr | 1 419 000 kr | 2 031 000 kr | 1 211 000 kr | 1 747 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 657 000 kr | 670 000 kr | 849 000 kr | 963 000 kr | 773 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skrea 20331197 Falkenberg
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Skrea 203 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva följande verksamhet: kock, stylist, catering, programledare, författare, inredare, föredragshållare samt som rekvisitör med uthyrning och lagerhållning av rekvisita. Produktionsbolag för litteratur, tidskrifter och TV. Anordnare av kursverksamheter, workshops och föreläsningar på uppdrag. Uthyrning av ateljé- och studiolokaler. Detaljhandel med främst husgeråd på internet samt i butik. Frilansjournalistik, marknadsföring, marknadskommunikation, mediekonsultering såsom rådgivning för olika företags mediastrategi, dessutom kan bolaget äga och förvalta aktier och andelar i bolag, äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 799 713 kr | 1 419 048 kr | 2 031 474 kr | 1 210 711 kr | 1 747 210 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 126 761 kr | 0 kr | 31 678 kr | 10 173 kr | 50 891 kr |
| Övriga externa kostnader | 526 794 kr | 509 334 kr | 628 052 kr | 524 752 kr | 638 831 kr |
| Personalkostnader | 657 076 kr | 670 137 kr | 849 239 kr | 963 460 kr | 773 429 kr |
| Rörelseresultat | 567 717 kr | 175 671 kr | 444 871 kr | -339 211 kr | 260 052 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 836 kr | 188 196 kr | 1 335 kr |
| Räntekostnader | 2 243 kr | 911 kr | 3 190 kr | 418 kr | 300 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 565 474 kr | 174 760 kr | 443 517 kr | -10 167 kr | 261 087 kr |
| Bokslutsdispositioner | -70 169 kr | -63 000 kr | 0 kr | 40 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 121 177 kr | 40 610 kr | 129 174 kr | 2 760 kr | 70 274 kr |
| Årets resultat | 374 128 kr | 71 150 kr | 314 343 kr | 27 073 kr | 190 813 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 504 960 kr | 553 977 kr | 647 693 kr | 1 734 000 kr | 1 782 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 504 960 kr | 553 977 kr | 647 693 kr | 1 734 000 kr | 1 782 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 831 773 kr | 1 863 499 kr | 1 952 997 kr | 1 003 679 kr | 1 267 533 kr |
| Varulager | 88 699 kr | 94 568 kr | 39 767 kr | 39 767 kr | 25 128 kr |
| Kortfristiga fordringar | 662 116 kr | 364 601 kr | 930 051 kr | 829 576 kr | 869 126 kr |
| Kassa och bank | 1 080 958 kr | 1 404 330 kr | 983 179 kr | 134 336 kr | 373 279 kr |
| Summa tillgångar | 2 336 733 kr | 2 417 476 kr | 2 600 690 kr | 2 737 679 kr | 3 049 533 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 252 233 kr | 1 223 383 kr | 1 337 725 kr | 1 264 799 kr | 1 455 612 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 828 105 kr | 1 102 233 kr | 973 382 kr | 1 187 726 kr | 1 214 799 kr |
| Årets resultat | 374 128 kr | 71 150 kr | 314 343 kr | 27 073 kr | 190 813 kr |
| Obeskattade reserver | 363 000 kr | 426 000 kr | 426 000 kr | 386 000 kr | 386 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 323 671 kr | 309 354 kr | 261 774 kr | 236 942 kr | 298 338 kr |
| Leverantörsskulder | 81 089 kr | 74 315 kr | 101 928 kr | 69 271 kr | 83 188 kr |
| Skatteskulder | 7 725 kr | 0 kr | 19 505 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 105 531 kr | 206 539 kr | 92 316 kr | 128 171 kr | 163 650 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 336 733 kr | 2 417 476 kr | 2 600 690 kr | 2 737 679 kr | 3 049 533 kr |
Företrädare
- Lisa N (ordförande)
- Göran L (ledamot)
Undertecknad i Falkenberg 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lisa Lemke Aktiebolag för organisationsnummer?
Lisa Lemke Aktiebolag har organisationsnummer 556929-3144 (5569293144).
Var ligger Lisa Lemke Aktiebolag?
Lisa Lemke Aktiebolag har sin registrerade adress Skrea 203, 31197 Falkenberg.
Vilken bransch är Lisa Lemke Aktiebolag verksamt i?
Lisa Lemke Aktiebolag är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lisa Lemke Aktiebolag?
Lisa Lemke Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 747 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lisa Lemke Aktiebolag?
Lisa Lemke Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falkenberg
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-04-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.