Ola Greens Måleri AB
Ola Greens Måleri AB har organisationsnummer 556929-8259 (5569298259)
Aktiebolag • Org.nr: 556929-8259
Om företaget
Ola Greens Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Halmstad. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 2 421 522 kr räkenskapsåret 2025 (2 483 347 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ola Greens Måleri AB 2 421 522 kr och redovisade ett resultat på 103 145 kr. Rörelsemarginalen var 6,7 procent, under branschens median (median 8,0 procent). Soliditeten var 29,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 207,3 procent, under branschens median (median 233,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,7 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,7 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 29,7 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 207,3 procent | 233,4 procent | 148,9 procent till 400,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 37,7 procent | 25,3 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,5 procent | 6,1 procent | -15,0 procent till 32,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 211 000 kr | 1 089 000 kr | 770 000 kr till 1 471 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 768 000 kr | 546 000 kr | 388 000 kr till 675 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 654 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 4 av 24 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Halmstad.
- Plats 568 av 2 694 aktiebolag med säte i Halmstad.
- Plats 2 220 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 70 778 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,0 procent | 4,8 procent | 6,3 procent | 8,7 procent | 6,7 procent |
| Vinstmarginal | 5,0 procent | 4,8 procent | 11,1 procent | 8,7 procent | 6,7 procent |
| Soliditet | 32,7 procent | 36,3 procent | 48,1 procent | 40,4 procent | 29,7 procent |
| Kassalikviditet | 356,6 procent | 284,3 procent | 539,6 procent | 311,0 procent | 207,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 39,3 procent | 46,9 procent | 48,2 procent | 27,1 procent | 37,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 17,3 procent | -15,7 procent | 4,2 procent | -2,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 206 000 kr | 1 415 000 kr | 1 192 000 kr | 1 242 000 kr | 1 211 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 691 000 kr | 809 000 kr | 757 000 kr | 758 000 kr | 768 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Älvgatan 930223 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva måleriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 411 899 kr | 2 829 017 kr | 2 383 799 kr | 2 483 347 kr | 2 421 522 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 15 564 kr | 1 159 kr | 7 285 kr | 2 855 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 696 711 kr | 709 684 kr | 486 858 kr | 487 137 kr | 488 981 kr |
| Övriga externa kostnader | 230 011 kr | 368 512 kr | 241 871 kr | 263 592 kr | 233 164 kr |
| Personalkostnader | 1 382 288 kr | 1 617 681 kr | 1 514 776 kr | 1 516 466 kr | 1 536 170 kr |
| Rörelseresultat | 119 753 kr | 136 799 kr | 149 079 kr | 215 507 kr | 163 207 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 40 kr | 125 kr | 354 kr |
| Räntekostnader | 254 kr | 195 kr | 263 kr | 418 kr | 143 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 119 499 kr | 136 604 kr | 263 856 kr | 215 214 kr | 163 418 kr |
| Bokslutsdispositioner | 14 000 kr | 80 000 kr | -20 000 kr | -70 000 kr | -14 000 kr |
| Skatt | 29 037 kr | 70 655 kr | 65 518 kr | 44 885 kr | 46 273 kr |
| Årets resultat | 104 462 kr | 145 949 kr | 178 338 kr | 100 329 kr | 103 145 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 175 000 kr | 235 000 kr | 295 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 175 000 kr | 235 000 kr | 295 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 812 881 kr | 857 338 kr | 593 669 kr | 681 113 kr | 625 846 kr |
| Varulager | 10 800 kr | 13 300 kr | 14 800 kr | 11 300 kr | 11 300 kr |
| Kortfristiga fordringar | 222 248 kr | 194 336 kr | 130 542 kr | 118 867 kr | 235 047 kr |
| Kassa och bank | 579 833 kr | 649 702 kr | 448 327 kr | 550 946 kr | 379 499 kr |
| Summa tillgångar | 812 881 kr | 857 338 kr | 768 669 kr | 916 113 kr | 920 846 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 265 509 kr | 311 458 kr | 369 796 kr | 370 125 kr | 273 270 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 111 047 kr | 115 509 kr | 141 458 kr | 219 796 kr | 120 125 kr |
| Årets resultat | 104 462 kr | 145 949 kr | 178 338 kr | 100 329 kr | 103 145 kr |
| Obeskattade reserver | 320 000 kr | 240 000 kr | 260 000 kr | 330 000 kr | 344 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 224 924 kr | 296 832 kr | 107 273 kr | 215 388 kr | 296 476 kr |
| Leverantörsskulder | 67 258 kr | 93 770 kr | 41 915 kr | 53 788 kr | 65 314 kr |
| Skatteskulder | 19 285 kr | 22 404 kr | 22 255 kr | 25 532 kr | 25 418 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 125 171 kr | 127 020 kr | 38 403 kr | 127 325 kr | 195 531 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 812 881 kr | 857 338 kr | 768 669 kr | 916 113 kr | 920 846 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver måleriverksamhet inom främst Hallandsområdet.
Företrädare
- Ola G (styrelseledamot)
Undertecknad i Halmstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ola Greens Måleri AB för organisationsnummer?
Ola Greens Måleri AB har organisationsnummer 556929-8259 (5569298259).
Var ligger Ola Greens Måleri AB?
Ola Greens Måleri AB har sin registrerade adress Älvgatan 9, 30223 Halmstad.
Vilken bransch är Ola Greens Måleri AB verksamt i?
Ola Greens Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ola Greens Måleri AB?
Ola Greens Måleri AB hade en nettoomsättning på 2 421 522 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ola Greens Måleri AB?
Ola Greens Måleri AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ola Greens Måleri AB någon utdelning?
Styrelsen i Ola Greens Måleri AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Halmstad
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-04-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.