CB Ceramics i Varberg AB
CB Ceramics i Varberg AB har organisationsnummer 556930-1186 (5569301186)
Aktiebolag • Org.nr: 556930-1186
Om företaget
CB Ceramics i Varberg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Varberg. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med virke och andra byggmaterial enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46831). Företaget bedriver även verksamhet inom golv- och väggbeläggningsarbeten. På Google Maps är verksamheten listad som construction equipment supplier. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 6 recensioner.
Kontaktuppgifter
Kategori: Construction equipment supplier
Telefon: +46340675500
Hemsida: www.cbceramics.se
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 8 183 000 kr räkenskapsåret 2025 (7 944 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CB Ceramics i Varberg AB 8 183 000 kr och redovisade ett resultat på -416 859 kr. Rörelsemarginalen var -4,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,8 procent). Soliditeten var 20,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,5 procent). Kassalikviditeten var 44,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 180,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,9 procent | 3,8 procent | -2,3 procent till 12,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -5,1 procent | 3,9 procent | -2,2 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 20,7 procent | 51,5 procent | 21,9 procent till 77,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 44,0 procent | 180,7 procent | 94,8 procent till 449,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -82,5 procent | 4,4 procent | -6,7 procent till 29,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 3,0 procent | 0,1 procent | -27,6 procent till 26,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 637 000 kr | 1 750 000 kr | 781 000 kr till 4 079 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 621 000 kr | 500 000 kr | 218 000 kr till 697 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 184 av 933 aktiebolag inom partihandel med virke och andra byggmaterial.
- Plats 1 av 6 aktiebolag inom partihandel med virke och andra byggmaterial med säte i Varberg.
- Plats 202 av 2 149 aktiebolag med säte i Varberg.
- Plats 737 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 23 769 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,2 procent | -6,1 procent | -3,9 procent | -4,9 procent |
| Vinstmarginal | 11,2 procent | -6,1 procent | -3,9 procent | -5,1 procent |
| Soliditet | 68,4 procent | 41,3 procent | 35,8 procent | 20,7 procent |
| Kassalikviditet | 180,1 procent | 69,8 procent | 47,6 procent | 44,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,3 procent | -42,8 procent | -33,4 procent | -82,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -32,0 procent | -7,6 procent | 3,0 procent |
| Omsättning per anställd | 2 107 000 kr | 1 432 000 kr | 1 589 000 kr | 1 637 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 712 000 kr | 611 000 kr | 735 000 kr | 621 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lindbergsvägen 2c/o Ceramics i Varberg AB
43232 Varberg
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Lindbergsvägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning utav kakel, klinker, verktyg, plattsättning och mattläggning och därtill förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 643 015 kr | 8 593 624 kr | 7 944 150 kr | 8 183 288 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 59 509 kr | 15 241 kr | 19 070 kr | 5 828 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 300 492 kr | 2 935 399 kr | 1 305 231 kr | 1 340 484 kr |
| Personalkostnader | 4 272 357 kr | 3 667 458 kr | 3 672 542 kr | 3 105 723 kr |
| Avskrivningar | 45 279 kr | 41 454 kr | 38 669 kr | 80 561 kr |
| Rörelseresultat | 1 421 836 kr | -528 328 kr | -306 023 kr | -399 987 kr |
| Ränteintäkter | 2 271 kr | 3 295 kr | 3 704 kr | 691 kr |
| Räntekostnader | 3 231 kr | 808 kr | 5 346 kr | 17 563 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 420 876 kr | -525 841 kr | -307 665 kr | -416 859 kr |
| Skatt | 298 411 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 1 122 465 kr | -525 841 kr | -307 665 kr | -416 859 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 555 375 kr | 588 921 kr | 1 001 881 kr | 1 003 050 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 82 875 kr | 41 421 kr | 317 752 kr | 318 921 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 472 500 kr | 547 500 kr | 684 129 kr | 684 129 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 326 015 kr | 2 390 881 kr | 1 573 006 kr | 1 442 210 kr |
| Varulager | 1 118 202 kr | 1 170 074 kr | 852 887 kr | 625 172 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 179 233 kr | 794 599 kr | 720 119 kr | 552 616 kr |
| Kassa och bank | 1 028 580 kr | 426 208 kr | 0 kr | 264 422 kr |
| Summa tillgångar | 3 881 390 kr | 2 979 802 kr | 2 574 887 kr | 2 445 260 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 655 755 kr | 1 229 914 kr | 922 248 kr | 505 389 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 483 290 kr | 1 705 755 kr | 1 179 913 kr | 872 248 kr |
| Årets resultat | 1 122 465 kr | -525 841 kr | -307 665 kr | -416 859 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 225 635 kr | 1 749 888 kr | 1 511 931 kr | 1 858 685 kr |
| Leverantörsskulder | 255 526 kr | 257 724 kr | 301 805 kr | 617 813 kr |
| Skatteskulder | 77 765 kr | 52 989 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 277 659 kr | 909 327 kr | 670 199 kr | 771 670 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 881 390 kr | 2 979 802 kr | 2 574 887 kr | 2 445 260 kr |
Företrädare
- Bernt J (ordförande)
- Simon J
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CB Ceramics i Varberg AB för organisationsnummer?
CB Ceramics i Varberg AB har organisationsnummer 556930-1186 (5569301186).
Var ligger CB Ceramics i Varberg AB?
CB Ceramics i Varberg AB har sin registrerade adress Lindbergsvägen 2, 43232 Varberg.
Vilken bransch är CB Ceramics i Varberg AB verksamt i?
CB Ceramics i Varberg AB är registrerat i branschen partihandel med virke och andra byggmaterial enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CB Ceramics i Varberg AB?
CB Ceramics i Varberg AB hade en nettoomsättning på 8 183 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har CB Ceramics i Varberg AB?
CB Ceramics i Varberg AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Varberg
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-04-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.