Macmed care AB
Macmed care AB har organisationsnummer 556930-3489 (5569303489)
Aktiebolag • Org.nr: 556930-3489
Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvårdVästervik
Om företaget
Macmed care AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västervik. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212). Företaget bedriver även verksamhet inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 22 procent till 704 000 kr räkenskapsåret 2025 (901 205 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Macmed care AB 704 000 kr och redovisade ett resultat på 85 264 kr. Rörelsemarginalen var 15,4 procent, under branschens median (median 34,4 procent). Soliditeten var 53,5 procent, under branschens median (median 73,1 procent). Kassalikviditeten var 1623,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 372,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,4 procent | 34,4 procent | 8,2 procent till 68,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 15,3 procent | 35,8 procent | 9,0 procent till 71,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 53,5 procent | 73,1 procent | 53,4 procent till 89,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 1623,9 procent | 372,2 procent | 193,2 procent till 934,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 14,6 procent | 14,7 procent | -0,2 procent till 42,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -21,9 procent | -6,9 procent | -36,8 procent till 15,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 704 000 kr | 753 000 kr | 251 000 kr till 1 471 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 318 000 kr | 253 000 kr | 34 000 kr till 656 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 412 av 1 231 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
- Plats 5 av 6 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård med säte i Västervik.
- Plats 450 av 805 aktiebolag med säte i Västervik.
- Plats 2 686 av 4 941 aktiebolag i Kalmar län.
- Plats 168 565 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,8 procent | 15,4 procent |
| Vinstmarginal | 29,8 procent | 15,3 procent |
| Soliditet | 55,2 procent | 53,5 procent |
| Kassalikviditet | 786,2 procent | 1623,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,8 procent | 14,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -21,9 procent |
| Omsättning per anställd | 901 000 kr | 704 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 312 000 kr | 318 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skogshagsgatan 2759341 Västervik
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet är att bedriva företagshälsovård och primärvård på konsultbasis, föreläsningar samt medicinska injektionsbehandlingar företrädesvis inriktade på rynkbehandling, svettbehandling, kroniska smärttillstånd och åderbråck samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 901 205 kr | 703 626 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 243 848 kr | 209 565 kr |
| Övriga externa kostnader | 75 866 kr | 67 752 kr |
| Personalkostnader | 312 493 kr | 317 803 kr |
| Rörelseresultat | 268 998 kr | 108 506 kr |
| Ränteintäkter | 30 kr | 78 kr |
| Räntekostnader | 557 kr | 1 017 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 268 471 kr | 107 567 kr |
| Skatt | 55 411 kr | 22 303 kr |
| Årets resultat | 213 060 kr | 85 264 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 275 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 275 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 177 004 kr | 817 189 kr |
| Varulager | 83 652 kr | 55 076 kr |
| Kortfristiga fordringar | 59 669 kr | 95 342 kr |
| Kassa och bank | 1 033 683 kr | 666 771 kr |
| Summa tillgångar | 1 177 004 kr | 1 092 189 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 649 457 kr | 584 721 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 386 397 kr | 449 457 kr |
| Årets resultat | 213 060 kr | 85 264 kr |
| Kortfristiga skulder | 139 061 kr | 46 932 kr |
| Leverantörsskulder | 51 804 kr | 14 361 kr |
| Skatteskulder | 2 831 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 79 426 kr | 27 571 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 177 004 kr | 1 092 189 kr |
Företrädare
- Erica M
Undertecknad i Västervik 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Macmed care AB för organisationsnummer?
Macmed care AB har organisationsnummer 556930-3489 (5569303489).
Var ligger Macmed care AB?
Macmed care AB har sin registrerade adress Skogshagsgatan 27, 59341 Västervik.
Vilken bransch är Macmed care AB verksamt i?
Macmed care AB är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Macmed care AB?
Macmed care AB hade en nettoomsättning på 704 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Macmed care AB?
Macmed care AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Macmed care AB någon utdelning?
Styrelsen i Macmed care AB föreslog en utdelning på 80 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västervik
- Län
- Kalmar län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-04-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.