
Årsta bagarbod AB
Årsta bagarbod AB har organisationsnummer 556930-9650 (5569309650)
Aktiebolag • Org.nr: 556930-9650
Om företaget
Årsta bagarbod AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årsta. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). På Google Maps är verksamheten listad som caterer. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,0 av 5 från 41 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 3 005 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 549 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Årsta bagarbod AB 3 005 000 kr och redovisade ett resultat på 1 205 624 kr. Rörelsemarginalen var 15,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 65,8 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 279,1 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,3 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 41,5 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 65,8 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 279,1 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 35,2 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -15,3 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 005 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 668 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 394 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 913 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 10 774 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 17 960 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 57 842 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,1 procent | 33,3 procent | 20,9 procent | 15,3 procent |
| Vinstmarginal | 42,2 procent | 34,0 procent | 20,4 procent | 41,5 procent |
| Soliditet | 72,2 procent | 68,8 procent | 51,8 procent | 65,8 procent |
| Kassalikviditet | 762,0 procent | 259,6 procent | 130,5 procent | 279,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 39,6 procent | 24,1 procent | 20,7 procent | 35,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 8,0 procent | -16,9 procent | -15,3 procent |
| Omsättning per anställd | 3 956 000 kr | 4 271 000 kr | 3 549 000 kr | 3 005 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 440 000 kr | 450 000 kr | 775 000 kr | 668 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brunnbyvägen 15c/o Årsta bagarbod
12044 Årsta
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Brunnbyvägen 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bedriva bageri, brödbod och caféverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 955 975 kr | 4 270 541 kr | 3 549 490 kr | 3 004 560 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 91 250 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 289 474 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 539 258 kr | 807 905 kr | 584 102 kr | 513 777 kr |
| Personalkostnader | 440 168 kr | 450 434 kr | 775 377 kr | 667 693 kr |
| Avskrivningar | 23 052 kr | 138 678 kr | 231 709 kr | 258 376 kr |
| Rörelseresultat | 1 664 023 kr | 1 422 021 kr | 740 839 kr | 459 721 kr |
| Ränteintäkter | 5 164 kr | 40 737 kr | 9 153 kr | 3 636 kr |
| Räntekostnader | 249 kr | 9 096 kr | 27 399 kr | 17 291 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 668 938 kr | 1 453 662 kr | 722 593 kr | 1 246 066 kr |
| Bokslutsdispositioner | -417 695 kr | -448 482 kr | 13 496 kr | 70 884 kr |
| Skatt | 258 134 kr | 209 681 kr | 158 592 kr | 111 326 kr |
| Årets resultat | 993 109 kr | 795 499 kr | 577 497 kr | 1 205 624 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 599 434 kr | 3 596 969 kr | 3 685 260 kr | 3 426 884 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 519 434 kr | 625 969 kr | 714 260 kr | 455 884 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 80 000 kr | 2 971 000 kr | 2 971 000 kr | 2 971 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 870 557 kr | 1 204 125 kr | 1 710 487 kr | 1 771 125 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 268 642 kr | 645 003 kr | 921 005 kr | 1 466 075 kr |
| Kassa och bank | 2 601 915 kr | 559 122 kr | 789 482 kr | 305 050 kr |
| Summa tillgångar | 3 469 991 kr | 4 801 094 kr | 5 395 747 kr | 5 198 009 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 506 438 kr | 3 301 937 kr | 2 796 434 kr | 3 422 057 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 463 329 kr | 2 456 438 kr | 2 168 937 kr | 2 166 433 kr |
| Årets resultat | 993 109 kr | 795 499 kr | 577 497 kr | 1 205 624 kr |
| Obeskattade reserver | 586 861 kr | 1 035 343 kr | 1 021 847 kr | 950 963 kr |
| Kortfristiga skulder | 376 692 kr | 463 814 kr | 1 310 582 kr | 634 691 kr |
| Leverantörsskulder | - | 149 550 kr | 90 748 kr | 123 802 kr |
| Skatteskulder | 259 949 kr | 216 285 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 57 238 kr | 80 584 kr | 1 205 834 kr | 496 888 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 469 991 kr | 4 801 094 kr | 5 395 747 kr | 5 198 009 kr |
Företrädare
- Imad A
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Årsta bagarbod AB för organisationsnummer?
Årsta bagarbod AB har organisationsnummer 556930-9650 (5569309650).
Var ligger Årsta bagarbod AB?
Årsta bagarbod AB har sin registrerade adress Brunnbyvägen 15, 12044 Årsta.
Vilken bransch är Årsta bagarbod AB verksamt i?
Årsta bagarbod AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Årsta bagarbod AB?
Årsta bagarbod AB hade en nettoomsättning på 3 005 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Årsta bagarbod AB?
Årsta bagarbod AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-05-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.