Mäklin Gränna AB
Mäklin Gränna AB har organisationsnummer 556931-1839 (5569311839)
Aktiebolag • Org.nr: 556931-1839
Om företaget
Mäklin Gränna AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Habo. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom måleriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 53 procent till 460 811 kr räkenskapsåret 2025 (301 766 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mäklin Gränna AB 460 811 kr och redovisade ett resultat på -22 880 kr. Rörelsemarginalen var -4,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var -10,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 843,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,6 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -5,8 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -10,1 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 843,5 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 52,7 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 461 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 349 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 554 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 70 av 90 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Jönköping.
- Plats 2 511 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 5 344 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 194 497 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -24,1 procent | 7,1 procent | -1,3 procent | 15,8 procent | -4,6 procent |
| Vinstmarginal | -26,0 procent | 6,6 procent | -1,6 procent | 14,2 procent | -5,8 procent |
| Soliditet | -62,3 procent | -28,2 procent | -58,0 procent | 29,2 procent | -10,1 procent |
| Kassalikviditet | 112,6 procent | 78,0 procent | 81,3 procent | 141,2 procent | 843,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | - | 244,3 procent | - |
| Omsättningstillväxt | -43,2 procent | 129,7 procent | -18,9 procent | -32,1 procent | 52,7 procent |
| Omsättning per anställd | 239 000 kr | 548 000 kr | 444 000 kr | 302 000 kr | 461 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 193 000 kr | 268 000 kr | 271 000 kr | 119 000 kr | 349 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Julared Villanc/o Enkla Byrån AB
56691 Habo
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Julared Villan som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg- och markentreprenader, massage och kroppsvård, researrangemang, uthyrning av personal jämte därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 419 726 kr | 238 569 kr | 547 878 kr | 444 477 kr | 301 766 kr | 460 811 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 20 292 kr | 6 322 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 16 738 kr | 23 239 kr | 122 165 kr | 38 717 kr | 25 656 kr | 17 641 kr |
| Övriga externa kostnader | 157 296 kr | 85 902 kr | 118 715 kr | 141 060 kr | 109 232 kr | 115 610 kr |
| Personalkostnader | 303 618 kr | 193 165 kr | 268 151 kr | 270 600 kr | 119 113 kr | 348 784 kr |
| Rörelseresultat | -37 634 kr | -57 415 kr | 38 847 kr | -5 900 kr | 47 765 kr | -21 224 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 228 kr | 4 kr | 6 kr |
| Räntekostnader | 4 558 kr | 4 552 kr | 2 680 kr | 3 619 kr | 5 068 kr | 5 307 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -42 192 kr | -61 967 kr | 36 167 kr | -7 291 kr | 42 701 kr | -26 525 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | -3 645 kr |
| Årets resultat | -42 192 kr | -61 967 kr | 36 167 kr | -7 291 kr | 42 701 kr | -22 880 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 95 168 kr | 86 867 kr | 63 694 kr | 43 512 kr | 59 847 kr | 53 623 kr |
| Kortfristiga fordringar | 95 168 kr | 86 867 kr | 61 820 kr | 43 512 kr | 48 973 kr | 53 623 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | - | 1 874 kr | 0 kr | 10 874 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 95 168 kr | 86 867 kr | 63 694 kr | 43 512 kr | 59 847 kr | 53 623 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 7 868 kr | -54 099 kr | -17 932 kr | -25 224 kr | 17 477 kr | -5 403 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 60 kr | -42 132 kr | -104 099 kr | -67 933 kr | -75 224 kr | -32 523 kr |
| Årets resultat | -42 192 kr | -61 967 kr | 36 167 kr | -7 291 kr | 42 701 kr | -22 880 kr |
| Kortfristiga skulder | 25 956 kr | 77 115 kr | 81 626 kr | 53 488 kr | 42 370 kr | 6 357 kr |
| Leverantörsskulder | 8 268 kr | 7 146 kr | 9 026 kr | 5 143 kr | 12 208 kr | -1 392 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 49 295 kr | 49 295 kr | 35 303 kr | 18 875 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 126 kr | 20 674 kr | 23 305 kr | 13 042 kr | 5 331 kr | 7 749 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 95 168 kr | 86 867 kr | 63 694 kr | 43 512 kr | 59 847 kr | 53 623 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Jönköping, bedriver byggnads- och måleriarbeten.
Företrädare
- Kristian M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mäklin Gränna AB för organisationsnummer?
Mäklin Gränna AB har organisationsnummer 556931-1839 (5569311839).
Var ligger Mäklin Gränna AB?
Mäklin Gränna AB har sin registrerade adress Julared Villan, 56691 Habo.
Vilken bransch är Mäklin Gränna AB verksamt i?
Mäklin Gränna AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mäklin Gränna AB?
Mäklin Gränna AB hade en nettoomsättning på 460 811 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mäklin Gränna AB?
Mäklin Gränna AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-05-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.