Alvil AB
Alvil AB har organisationsnummer 556931-3603 (5569313603)
Aktiebolag • Org.nr: 556931-3603
Om företaget
Alvil AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85690). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 84 procent till 436 848 kr räkenskapsåret 2025 (2 660 417 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% med anledning av minskade uppdrag
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Alvil AB 436 848 kr och redovisade ett resultat på 261 921 kr. Rörelsemarginalen var 59,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,2 procent). Soliditeten var 30,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,7 procent). Kassalikviditeten var 144,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 305,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 59,5 procent | 14,2 procent | -0,3 procent till 39,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 60,0 procent | 15,1 procent | 0,1 procent till 42,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 30,5 procent | 66,7 procent | 41,8 procent till 87,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 144,0 procent | 305,5 procent | 162,1 procent till 758,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 400,1 procent | 5,7 procent | -9,7 procent till 38,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -83,6 procent | -7,2 procent | -38,2 procent till 15,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 437 000 kr | 646 000 kr | 196 000 kr till 1 138 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 90 000 kr | 346 000 kr | 64 000 kr till 650 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 308 av 776 aktiebolag inom övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet.
- Plats 66 av 171 aktiebolag inom övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet med säte i Stockholm.
- Plats 36 620 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 65 546 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 197 083 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 19,7 procent | -27,5 procent | -9,1 procent | 59,5 procent |
| Vinstmarginal | - | 19,7 procent | -27,8 procent | -9,1 procent | 60,0 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 43,4 procent | 7,8 procent | -30,5 procent | 30,5 procent |
| Kassalikviditet | - | 176,7 procent | 108,4 procent | 76,6 procent | 144,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -24,5 procent | 78,4 procent | -515,1 procent | - | 400,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -35,9 procent | 209,3 procent | -83,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 342 000 kr | 860 000 kr | 2 660 000 kr | 437 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 2 000 kr | 1 051 000 kr | 1 017 000 kr | 2 614 000 kr | 90 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vanadisvägen 20, 1 trc/o c/o Silfver
11346 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom vården och för vården, utbildning och rådgivning inom medicin, uppfinningar, affärsverksamheter. Läkarmottagning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 200 000 kr | 0 kr | - | 1 342 000 kr | 860 156 kr | 2 660 417 kr | 436 848 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 6 650 kr | 339 kr | 400 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 67 935 kr | 21 645 kr | 13 200 kr | 19 833 kr | 79 752 kr | 289 189 kr | 87 118 kr |
| Personalkostnader | 78 329 kr | 18 101 kr | 1 970 kr | 1 051 361 kr | 1 016 733 kr | 2 613 880 kr | 89 666 kr |
| Rörelseresultat | 53 736 kr | -39 746 kr | -15 170 kr | 264 156 kr | -236 668 kr | -243 052 kr | 260 064 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 139 kr | -139 kr | 2 241 kr | 1 857 kr |
| Räntekostnader | 105 kr | 1 kr | 0 kr | - | 2 488 kr | 2 099 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 53 631 kr | -39 747 kr | -15 170 kr | 264 295 kr | -239 295 kr | -242 910 kr | 261 921 kr |
| Skatt | - | - | - | 40 351 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 53 631 kr | -39 747 kr | -15 170 kr | 223 944 kr | -239 295 kr | -242 910 kr | 261 921 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 116 724 kr | 76 977 kr | 61 807 kr | 658 253 kr | 599 180 kr | 644 311 kr | 214 355 kr |
| Kortfristiga fordringar | 41 023 kr | 77 127 kr | 45 519 kr | 342 576 kr | 226 050 kr | 265 342 kr | 209 178 kr |
| Kassa och bank | 75 701 kr | -150 kr | 16 288 kr | 315 677 kr | 373 130 kr | 378 969 kr | 5 177 kr |
| Summa tillgångar | 116 724 kr | 76 977 kr | 61 807 kr | 658 253 kr | 599 180 kr | 644 311 kr | 214 355 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 116 724 kr | 76 977 kr | 61 807 kr | 285 751 kr | 46 456 kr | -196 454 kr | 65 467 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 13 093 kr | 66 724 kr | 26 977 kr | 11 807 kr | 235 751 kr | -3 544 kr | -246 454 kr |
| Årets resultat | 53 631 kr | -39 747 kr | -15 170 kr | 223 944 kr | -239 295 kr | -242 910 kr | 261 921 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | 372 502 kr | 552 724 kr | 840 765 kr | 148 888 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | 40 351 kr | 40 351 kr | 35 328 kr | 51 562 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | 332 151 kr | 512 373 kr | 805 437 kr | 97 326 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 116 724 kr | 76 977 kr | 61 807 kr | 658 253 kr | 599 180 kr | 644 311 kr | 214 355 kr |
Ur årsredovisningen
Verksamheten är aktiv inom medicinsk kunskap och vård. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Violetta S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Alvil AB för organisationsnummer?
Alvil AB har organisationsnummer 556931-3603 (5569313603).
Var ligger Alvil AB?
Alvil AB har sin registrerade adress Vanadisvägen 20, 1 tr, 11346 Stockholm.
Vilken bransch är Alvil AB verksamt i?
Alvil AB är registrerat i branschen övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Alvil AB?
Alvil AB hade en nettoomsättning på 436 848 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Alvil AB?
Alvil AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-05-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.