Coaching & Teambuilding i Västerås AB

Coaching & Teambuilding i Västerås AB har organisationsnummer 556931-7075 (5569317075)

Aktiebolag • Org.nr: 556931-7075

ScenkonstVästerås

Aktivt företagVerksamt sedan 2013Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Coaching & Teambuilding i Västerås AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200). Sidoverksamheter inkluderar övrig detaljhandel med brett sortiment och diverse övriga konsumenttjänster.

Ekonomi

107 000 krOmsättning▲ 53 procent
3 205 krÅrets resultat
-Antal anställda
89,7 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 53 procent till 107 000 kr räkenskapsåret 2025 (70 000 kr föregående år).

Då verksamheten bedrivs i mindre skala kan omsättningen variera stort mellan åren.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Coaching & Teambuilding i Västerås AB 107 000 kr och redovisade ett resultat på 3 205 kr. Rörelsemarginalen var 3,0 procent, under branschens median (median 14,1 procent). Soliditeten var 89,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 973,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 333,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal3,0 procent14,1 procent-0,4 procent till 39,1 procentUnder branschens median
Vinstmarginal2,8 procent14,8 procent0,0 procent till 41,0 procentUnder branschens median
Soliditet89,7 procent65,8 procent44,8 procent till 83,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet973,7 procent333,2 procent177,8 procent till 667,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital5,5 procent19,2 procent-3,1 procent till 49,7 procentUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 870 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
  • Plats 14 av 21 aktiebolag inom scenkonst med säte i Västerås.
  • Plats 3 452 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
  • Plats 5 240 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
  • Plats 245 575 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal----3,0 procent
Vinstmarginal----2,8 procent
Soliditet66,9 procent89,1 procent95,5 procent65,9 procent89,7 procent
Kassalikviditet249,7 procent920,5 procent2214,5 procent293,0 procent973,7 procent
Avkastning på eget kapital15,8 procent-19,7 procent12,5 procent12,1 procent5,5 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Hallonvägen 4
c/o Åke Larsson
72223 Västerås

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är Coachning, träning och teambuilding. Bedriva provisionsdetaljhandel med näringsprodukter samt övriga konsumenttjänster förenliga med coaching och eget ledarskap.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2019202020212022202320242025
Nettoomsättning71 738 kr33 679 kr58 479 kr37 153 kr46 755 kr69 501 kr107 409 kr
Övriga externa kostnader83 620 kr48 071 kr23 165 kr24 116 kr34 378 kr34 266 kr79 050 kr
Personalkostnader21 350 kr45 200 kr0 kr8 048 kr6 325 kr28 618 kr25 150 kr
Rörelseresultat-74 230 kr-59 592 kr7 980 kr-8 180 kr6 052 kr6 617 kr3 209 kr
Ränteintäkter0 kr----3 kr0 kr
Räntekostnader0 kr-17 kr114 kr1 kr0 kr4 kr
Resultat efter finansiella poster-74 230 kr-59 592 kr7 963 kr-8 294 kr6 051 kr6 620 kr3 205 kr
Årets resultat-74 230 kr-59 592 kr7 963 kr-8 294 kr6 051 kr6 620 kr3 205 kr

Balansräkning

Post2019202020212022202320242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar61 613 kr46 764 kr75 395 kr47 322 kr50 513 kr83 280 kr64 702 kr
Varulager40 503 kr40 503 kr13 169 kr0 kr---
Kortfristiga fordringar10 560 kr396 kr125 kr1 838 kr1 822 kr8 864 kr13 076 kr
Kassa och bank10 550 kr5 865 kr62 101 kr45 484 kr48 691 kr74 416 kr51 626 kr
Summa tillgångar61 613 kr46 764 kr75 395 kr47 322 kr50 513 kr83 280 kr64 702 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital53 105 kr42 513 kr50 476 kr42 181 kr48 232 kr54 852 kr58 057 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat77 335 kr52 105 kr-7 487 kr475 kr-7 819 kr-1 768 kr4 852 kr
Årets resultat-74 230 kr-59 592 kr7 963 kr-8 294 kr6 051 kr6 620 kr3 205 kr
Kortfristiga skulder8 508 kr4 251 kr24 919 kr5 141 kr2 281 kr28 428 kr6 645 kr
Leverantörsskulder2 194 kr3 867 kr0 kr1 004 kr0 kr15 900 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder6 314 kr384 kr24 919 kr4 137 kr2 281 kr12 528 kr6 645 kr
Summa eget kapital och skulder61 613 kr46 764 kr75 395 kr47 322 kr50 513 kr83 280 kr64 702 kr

Företrädare

  • Åke L

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2013-05-14
Registrerat hos Bolagsverket
Coaching & Teambuilding i Västerås AB
2013-05-16
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Coaching & Teambuilding i Västerås AB för organisationsnummer?

Coaching & Teambuilding i Västerås AB har organisationsnummer 556931-7075 (5569317075).

Var ligger Coaching & Teambuilding i Västerås AB?

Coaching & Teambuilding i Västerås AB har sin registrerade adress Hallonvägen 4, 72223 Västerås.

Vilken bransch är Coaching & Teambuilding i Västerås AB verksamt i?

Coaching & Teambuilding i Västerås AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Coaching & Teambuilding i Västerås AB?

Coaching & Teambuilding i Västerås AB hade en nettoomsättning på 107 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Västerås
Län
Västmanlands län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Avregistrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2013-05-14
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar