Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB
Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB har organisationsnummer 556932-3131 (5569323131)
Aktiebolag • Org.nr: 556932-3131
Om företaget
Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallentuna. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar diverse övriga konsumenttjänster och personalutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 19 procent till 107 774 kr räkenskapsåret 2025 (132 679 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB 107 774 kr och redovisade ett resultat på 68 251 kr. Rörelsemarginalen var 78,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 71,0 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 345,4 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 78,4 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 79,7 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 71,0 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 345,4 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 20,4 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -18,8 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 108 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 5 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 22 257 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 110 av 157 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Vallentuna.
- Plats 932 av 1 224 aktiebolag med säte i Vallentuna.
- Plats 81 688 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 245 468 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 74,4 procent | 69,4 procent | 66,8 procent | 58,9 procent | 78,4 procent |
| Vinstmarginal | 74,2 procent | 69,4 procent | 67,1 procent | 59,3 procent | 79,7 procent |
| Soliditet | 73,2 procent | 48,5 procent | 62,4 procent | 75,9 procent | 71,0 procent |
| Kassalikviditet | 373,4 procent | 194,1 procent | 266,3 procent | 415,2 procent | 345,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,4 procent | 52,4 procent | 43,3 procent | 18,5 procent | 20,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 14,1 procent | 3,0 procent | -40,7 procent | -18,8 procent |
| Omsättning per anställd | 190 000 kr | 217 000 kr | 224 000 kr | 133 000 kr | 108 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | - | 1 000 kr | 4 000 kr | 5 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Clerks väg 318642 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva coaching, healing, föreläsningar, kurser samt podd casting och därmed förenlig verksamhet. Med inriktning både mot privatpersoner samt företag och dess anställda.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 190 476 kr | 217 303 kr | 223 832 kr | 132 679 kr | 107 774 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 456 kr | 17 768 kr | 3 372 kr | 5 977 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 45 316 kr | 48 760 kr | 69 940 kr | 44 549 kr | 18 464 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | 1 060 kr | 4 000 kr | 4 800 kr |
| Rörelseresultat | 141 704 kr | 150 775 kr | 149 460 kr | 78 153 kr | 84 510 kr |
| Ränteintäkter | - | 34 kr | 731 kr | 536 kr | 1 337 kr |
| Räntekostnader | 291 kr | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 141 413 kr | 150 809 kr | 150 191 kr | 78 689 kr | 85 847 kr |
| Skatt | 29 130 kr | 31 058 kr | 30 852 kr | 16 218 kr | 17 596 kr |
| Årets resultat | 112 283 kr | 119 751 kr | 119 339 kr | 62 471 kr | 68 251 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 421 459 kr | 470 890 kr | 441 429 kr | 445 420 kr | 470 637 kr |
| Kortfristiga fordringar | 32 762 kr | 59 918 kr | 43 245 kr | 44 284 kr | 42 866 kr |
| Kassa och bank | 388 697 kr | 410 972 kr | 398 184 kr | 401 136 kr | 427 771 kr |
| Summa tillgångar | 421 459 kr | 470 890 kr | 441 429 kr | 445 420 kr | 470 637 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 308 574 kr | 228 325 kr | 275 664 kr | 338 136 kr | 334 387 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 146 291 kr | 58 574 kr | 106 325 kr | 225 665 kr | 216 136 kr |
| Årets resultat | 112 283 kr | 119 751 kr | 119 339 kr | 62 471 kr | 68 251 kr |
| Kortfristiga skulder | 112 885 kr | 242 565 kr | 165 765 kr | 107 284 kr | 136 250 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 3 411 kr | 18 125 kr | 4 506 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 112 885 kr | 242 565 kr | 162 354 kr | 89 160 kr | 131 745 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 421 459 kr | 470 890 kr | 441 429 kr | 445 420 kr | 470 637 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Vallentuna bedriver coaching, healing, föreläsningar, kurser samt podd casting och därmed förenlig verksamhet. Med inriktning både mot privatpersoner samt företag och dess anställda.
Företrädare
- Gunilla M (verkställande direktör)
- Niklas M (styrelseledamot)
- Dan M (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB för organisationsnummer?
Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB har organisationsnummer 556932-3131 (5569323131).
Var ligger Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB?
Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB har sin registrerade adress Clerks väg 3, 18642 Vallentuna.
Vilken bransch är Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB verksamt i?
Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB?
Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB hade en nettoomsättning på 107 774 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB?
Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Gunilla Mansfeld Coaching & Healing AB (Företagsnamn)
- Mansfelds Reiki Akademi (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser utbildning i form av kurser och föreläsningar inom healing och det andliga området. - Podden Ljuspunkten (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser att starta och bedriva podden Ljuspunkten. Där vi kommer att belysa och diskutera andlighet och ockulta företeelser på ett djupare plan.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vallentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-05-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.