Stefan Tomas Mäklarbyrå AB
Stefan Tomas Mäklarbyrå AB har organisationsnummer 556932-3297 (5569323297)
Aktiebolag • Org.nr: 556932-3297
Om företaget
Stefan Tomas Mäklarbyrå AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Älvsjö. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68310).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 1 procent till 1 900 231 kr räkenskapsåret 2026 (1 886 816 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Stefan Tomas Mäklarbyrå AB 1 900 231 kr och redovisade ett resultat på 86 582 kr. Rörelsemarginalen var 6,5 procent, under branschens median (median 15,5 procent). Soliditeten var 15,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 62,0 procent). Kassalikviditeten var 118,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 269,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,5 procent | 15,5 procent | 2,5 procent till 36,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,2 procent | 21,5 procent | 6,6 procent till 42,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 15,4 procent | 62,0 procent | 36,0 procent till 88,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 118,1 procent | 269,2 procent | 145,6 procent till 745,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 59,3 procent | 13,3 procent | -0,1 procent till 47,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 0,7 procent | -3,8 procent | -27,7 procent till 25,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 950 000 kr | 920 000 kr | 375 000 kr till 1 499 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 490 000 kr | 474 000 kr | 127 000 kr till 779 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 921 av 3 069 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet.
- Plats 217 av 757 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 16 372 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 28 575 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 89 231 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,1 procent | -9,1 procent | -0,4 procent | 0,9 procent | 6,5 procent |
| Vinstmarginal | 1,0 procent | -9,4 procent | -0,9 procent | 0,6 procent | 6,2 procent |
| Soliditet | 15,3 procent | 9,6 procent | 7,3 procent | 15,6 procent | 15,4 procent |
| Kassalikviditet | 123,3 procent | 110,6 procent | 107,9 procent | 118,5 procent | 118,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,3 procent | -161,4 procent | -32,6 procent | 17,9 procent | 59,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -18,6 procent | -9,8 procent | 16,3 procent | 6,2 procent | 0,7 procent |
| Omsättning per anställd | 846 000 kr | 764 000 kr | 888 000 kr | 943 000 kr | 950 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 406 000 kr | 329 000 kr | 403 000 kr | 431 000 kr | 490 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vallvägen 1512533 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva förmedling av villor, bostadsrätter, fritidshus och tomter, handel med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 68310Förmedling avseende fastighetsverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 835 763 kr | 2 078 933 kr | 1 692 870 kr | 1 527 689 kr | 1 775 992 kr | 1 886 816 kr | 1 900 231 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 242 882 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 313 242 kr | 296 793 kr | 167 657 kr | 187 297 kr | 152 086 kr | 160 121 kr | 197 280 kr |
| Övriga externa kostnader | 871 760 kr | 792 847 kr | 938 031 kr | 816 537 kr | 826 369 kr | 847 664 kr | 599 109 kr |
| Personalkostnader | 704 136 kr | 795 196 kr | 811 460 kr | 658 524 kr | 805 047 kr | 862 321 kr | 980 145 kr |
| Rörelseresultat | -53 375 kr | 187 357 kr | 18 604 kr | -138 504 kr | -7 510 kr | 16 710 kr | 123 697 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 146 kr | 0 kr | - | 906 kr | 28 kr | 504 kr |
| Räntekostnader | 974 kr | 916 kr | 1 903 kr | 5 822 kr | 9 293 kr | 6 096 kr | 7 197 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -54 349 kr | 186 587 kr | 16 701 kr | -144 326 kr | -15 897 kr | 10 642 kr | 117 004 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -40 000 kr | 0 kr | 40 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 0 kr | 31 226 kr | 7 819 kr | 0 kr | - | - | 30 422 kr |
| Årets resultat | -54 349 kr | 115 361 kr | 8 882 kr | -104 326 kr | -15 897 kr | 10 642 kr | 86 582 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 727 572 kr | 1 575 678 kr | 1 104 500 kr | 672 768 kr | 665 169 kr | 380 825 kr | 950 430 kr |
| Kortfristiga fordringar | 72 283 kr | 358 257 kr | 356 158 kr | 434 322 kr | 152 739 kr | 305 560 kr | 278 994 kr |
| Kassa och bank | 655 289 kr | 1 217 421 kr | 748 342 kr | 238 446 kr | 512 430 kr | 75 265 kr | 671 436 kr |
| Summa tillgångar | 727 572 kr | 1 575 678 kr | 1 104 500 kr | 672 768 kr | 665 169 kr | 380 825 kr | 950 430 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 94 718 kr | 210 079 kr | 168 961 kr | 64 635 kr | 48 737 kr | 59 379 kr | 145 961 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 99 067 kr | 44 718 kr | 110 079 kr | 118 961 kr | 14 634 kr | -1 263 kr | 9 379 kr |
| Årets resultat | -54 349 kr | 115 361 kr | 8 882 kr | -104 326 kr | -15 897 kr | 10 642 kr | 86 582 kr |
| Obeskattade reserver | - | 40 000 kr | 40 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 632 854 kr | 1 325 599 kr | 895 539 kr | 608 133 kr | 616 432 kr | 321 446 kr | 804 469 kr |
| Leverantörsskulder | 71 759 kr | 46 971 kr | 30 770 kr | 33 510 kr | 42 522 kr | 27 361 kr | 28 937 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 533 480 kr | 1 268 388 kr | 854 092 kr | 564 820 kr | 563 670 kr | 283 845 kr | 764 855 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 727 572 kr | 1 575 678 kr | 1 104 500 kr | 672 768 kr | 665 169 kr | 380 825 kr | 950 430 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver förmedling av villor , bostadsrätter, fritidshus och tomter samt handel med värdepapper Företaget har sitt säte i Stockholms län
Företrädare
- Stefan A
Undertecknad i Älvsjö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stefan Tomas Mäklarbyrå AB för organisationsnummer?
Stefan Tomas Mäklarbyrå AB har organisationsnummer 556932-3297 (5569323297).
Var ligger Stefan Tomas Mäklarbyrå AB?
Stefan Tomas Mäklarbyrå AB har sin registrerade adress Vallvägen 15, 12533 Älvsjö.
Vilken bransch är Stefan Tomas Mäklarbyrå AB verksamt i?
Stefan Tomas Mäklarbyrå AB är registrerat i branschen förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stefan Tomas Mäklarbyrå AB?
Stefan Tomas Mäklarbyrå AB hade en nettoomsättning på 1 900 231 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Stefan Tomas Mäklarbyrå AB?
Stefan Tomas Mäklarbyrå AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-05-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.