Mia-Ly AB
Mia-Ly AB har organisationsnummer 556932-6753 (5569326753)
Aktiebolag • Org.nr: 556932-6753
Om företaget
Mia-Ly AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Linköping. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler och annan övrig utbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 1 959 997 kr räkenskapsåret 2025 (1 959 997 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mia-Ly AB 1 959 997 kr och redovisade ett resultat på 154 385 kr. Rörelsemarginalen var 13,4 procent, under branschens median (median 24,0 procent). Soliditeten var 60,5 procent, under branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 638,9 procent, över branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,4 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 13,4 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 60,5 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 638,9 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 19,5 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 980 000 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 759 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 091 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 4 av 20 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Motala.
- Plats 282 av 959 aktiebolag med säte i Motala.
- Plats 3 346 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 86 680 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,2 procent | 38,4 procent | 10,1 procent | 11,2 procent | 13,4 procent |
| Vinstmarginal | 22,4 procent | 37,2 procent | 11,2 procent | 11,1 procent | 13,4 procent |
| Soliditet | 28,3 procent | 26,8 procent | 25,4 procent | 47,9 procent | 60,5 procent |
| Kassalikviditet | 878,4 procent | 166,4 procent | 163,4 procent | 296,8 procent | 638,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 74,2 procent | 79,1 procent | 37,1 procent | 26,9 procent | 19,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 11,8 procent | 19,3 procent | 11,6 procent | 0,0 procent | 0,0 procent |
| Omsättning per anställd | 736 000 kr | 878 000 kr | 980 000 kr | 980 000 kr | 980 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 509 000 kr | 523 000 kr | 878 000 kr | 826 000 kr | 759 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Valthornsgatan 1458950 Linköping
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Valthornsgatan 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska sälja varor och tjänster inom mental och fysisk träning, organisationsutveckling, lärandeprocesser, kompetensutveckling, chefs- och ledarskapsutbildning, medarbetarskap, arbetshälsoarbete, personlig utveckling, livshälsa, seminarie- och familjehandledning, och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 171 619 kr | 1 316 955 kr | 1 471 905 kr | 1 756 707 kr | 1 959 998 kr | 1 959 997 kr | 1 959 997 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 110 299 kr | 52 039 kr | 17 472 kr | 17 206 kr | 74 842 kr | -21 768 kr | 14 847 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 6 667 kr | 1 718 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 225 950 kr | 279 755 kr | 108 023 kr | 40 306 kr | 71 374 kr | 65 725 kr | 194 869 kr |
| Personalkostnader | 895 839 kr | 1 036 243 kr | 1 018 436 kr | 1 045 135 kr | 1 756 571 kr | 1 652 358 kr | 1 517 929 kr |
| Avskrivningar | 6 825 kr | 6 825 kr | 6 824 kr | 6 825 kr | 6 825 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 153 304 kr | 46 171 kr | 356 094 kr | 674 980 kr | 198 352 kr | 220 146 kr | 262 046 kr |
| Ränteintäkter | 80 kr | 12 282 kr | 0 kr | - | 18 kr | 119 kr | 559 kr |
| Räntekostnader | 18 534 kr | 268 kr | 25 870 kr | 20 874 kr | -20 606 kr | 2 258 kr | 292 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 134 850 kr | 58 185 kr | 330 224 kr | 654 106 kr | 218 976 kr | 218 007 kr | 262 313 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -82 000 kr | -163 000 kr | 0 kr | - | -66 700 kr |
| Skatt | 6 600 kr | 12 508 kr | 53 119 kr | 101 277 kr | 46 111 kr | 46 671 kr | 41 228 kr |
| Årets resultat | 128 250 kr | 45 677 kr | 195 105 kr | 389 829 kr | 172 865 kr | 171 336 kr | 154 385 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 45 558 kr | 38 733 kr | 13 650 kr | 6 825 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 299 kr | 20 474 kr | 13 650 kr | 6 825 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 18 259 kr | 18 259 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 734 265 kr | 833 998 kr | 913 598 kr | 1 831 009 kr | 1 831 002 kr | 1 330 006 kr | 1 307 604 kr |
| Kortfristiga fordringar | 435 682 kr | 459 620 kr | 424 790 kr | 724 747 kr | 235 334 kr | 246 836 kr | 1 001 754 kr |
| Kassa och bank | 298 583 kr | 374 378 kr | 488 808 kr | 1 106 262 kr | 1 595 668 kr | 1 083 170 kr | 305 850 kr |
| Summa tillgångar | 779 823 kr | 872 731 kr | 927 248 kr | 1 837 834 kr | 1 831 002 kr | 1 330 006 kr | 1 307 604 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 245 646 kr | 147 710 kr | 262 813 kr | 492 643 kr | 465 507 kr | 636 843 kr | 791 228 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 67 396 kr | 52 033 kr | 17 708 kr | 52 814 kr | 242 642 kr | 415 507 kr | 586 843 kr |
| Årets resultat | 128 250 kr | 45 677 kr | 195 105 kr | 389 829 kr | 172 865 kr | 171 336 kr | 154 385 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 82 000 kr | 245 000 kr | 245 000 kr | 245 000 kr | 311 700 kr |
| Kortfristiga skulder | 22 481 kr | 44 475 kr | 104 010 kr | 1 100 191 kr | 1 120 495 kr | 448 163 kr | 204 676 kr |
| Leverantörsskulder | 3 677 kr | 2 238 kr | 0 kr | - | - | - | 7 599 kr |
| Skatteskulder | 6 600 kr | 17 595 kr | 53 119 kr | 101 277 kr | 94 144 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 204 kr | 19 542 kr | 20 021 kr | 972 173 kr | 1 018 351 kr | 439 163 kr | 187 077 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 779 823 kr | 872 731 kr | 927 248 kr | 1 837 834 kr | 1 831 002 kr | 1 330 006 kr | 1 307 604 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver försäljning av varor och tjänster inom mental- och fysisk träning, organisationsutveckling, lärandeprocesser, kompetensutveckling, chefs- och ledarskapsutbildning, medarbetarskap, arbetshälsoarbete, personlig utveckling, livshälsa samt seminarie- och familjehandledning. Företaget har sitt säte i Motala.
Företrädare
- Mia-Ly M (verkställande direktör)
Undertecknad i Motala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mia-Ly AB för organisationsnummer?
Mia-Ly AB har organisationsnummer 556932-6753 (5569326753).
Var ligger Mia-Ly AB?
Mia-Ly AB har sin registrerade adress Valthornsgatan 14, 58950 Linköping.
Vilken bransch är Mia-Ly AB verksamt i?
Mia-Ly AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mia-Ly AB?
Mia-Ly AB hade en nettoomsättning på 1 959 997 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mia-Ly AB?
Mia-Ly AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Motala
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-05-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.