Axla AB
Axla AB har organisationsnummer 556933-7636 (5569337636)
Aktiebolag • Org.nr: 556933-7636
Om företaget
Axla AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 1 011 518 kr räkenskapsåret 2025 (811 647 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Axla AB 1 011 518 kr och redovisade ett resultat på 70 444 kr. Rörelsemarginalen var 15,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 64,8 procent, över branschens median (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 284,1 procent, över branschens median (median 222,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,3 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 11,3 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 64,8 procent | 55,0 procent | 29,4 procent till 76,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 284,1 procent | 222,5 procent | 112,9 procent till 437,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,8 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 24,6 procent | 1,5 procent | -12,3 procent till 15,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 012 000 kr | 622 000 kr | 361 000 kr till 1 011 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 90 000 kr | 332 000 kr | 139 000 kr till 530 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 437 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 9 av 25 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Västerås.
- Plats 2 071 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 3 137 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 144 273 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 95,0 procent | 37,6 procent | 48,0 procent | 15,3 procent |
| Vinstmarginal | - | 94,4 procent | 37,6 procent | 47,8 procent | 11,3 procent |
| Soliditet | 83,9 procent | 96,9 procent | 184,6 procent | 75,0 procent | 64,8 procent |
| Kassalikviditet | 619,7 procent | 3213,3 procent | - | 400,6 procent | 284,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -5,5 procent | 83,3 procent | 50,2 procent | 49,1 procent | 23,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 82,2 procent | 1,4 procent | 24,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 812 000 kr | 1 012 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 0 kr | 90 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Krakas Väg, 24c/o Sundvall Thomas
72355 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet, event- och konferensuppdrag, inköp och försäljning av bilar och biltillbehör, äga och förvalta fastigheter, fastighetskonsultation inom mäkleri och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96230Dagspa, bastu och ångbastuHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 56 995 kr | 0 kr | 439 442 kr | 800 646 kr | 811 647 kr | 1 011 518 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 58 026 kr | 969 kr | 0 kr | - | 740 kr | 4 545 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 439 374 kr | 226 747 kr | 273 929 kr |
| Övriga externa kostnader | 86 307 kr | 5 151 kr | 21 759 kr | 60 078 kr | 144 223 kr | 297 288 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 0 kr | 90 281 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | 6 660 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 26 208 kr | -4 182 kr | 417 683 kr | 301 194 kr | 389 576 kr | 154 735 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 25 kr | -40 462 kr |
| Räntekostnader | 210 kr | 383 kr | 2 708 kr | 19 kr | 1 425 kr | 141 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 25 998 kr | -4 565 kr | 414 975 kr | 301 175 kr | 388 176 kr | 114 132 kr |
| Skatt | - | - | - | 354 kr | 81 013 kr | 43 688 kr |
| Årets resultat | 25 998 kr | -4 565 kr | 414 975 kr | 300 821 kr | 307 163 kr | 70 444 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 103 720 kr | 99 155 kr | 514 130 kr | 324 437 kr | 834 381 kr | 457 685 kr |
| Kortfristiga fordringar | 79 641 kr | 80 195 kr | 189 253 kr | 18 325 kr | 733 799 kr | 393 011 kr |
| Kassa och bank | 24 079 kr | 18 960 kr | 324 877 kr | 306 112 kr | 100 582 kr | 64 674 kr |
| Summa tillgångar | 103 720 kr | 99 155 kr | 514 130 kr | 324 437 kr | 834 381 kr | 457 685 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 87 720 kr | 83 155 kr | 498 130 kr | 598 951 kr | 626 115 kr | 296 558 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 11 722 kr | 37 720 kr | 33 155 kr | 248 130 kr | 268 952 kr | 176 114 kr |
| Årets resultat | 25 998 kr | -4 565 kr | 414 975 kr | 300 821 kr | 307 163 kr | 70 444 kr |
| Kortfristiga skulder | 16 000 kr | 16 000 kr | 16 000 kr | -274 514 kr | 208 266 kr | 161 127 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | 30 597 kr | 14 360 kr | 35 962 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 354 kr | 81 367 kr | 124 701 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | - | -321 465 kr | 96 539 kr | 464 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 103 720 kr | 99 155 kr | 514 130 kr | 324 437 kr | 834 381 kr | 457 685 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet, event- och konferensuppdrag, inköp och försäljning av bilar och biltillbehör.
Företrädare
- Thomas S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Axla AB för organisationsnummer?
Axla AB har organisationsnummer 556933-7636 (5569337636).
Var ligger Axla AB?
Axla AB har sin registrerade adress Krakas Väg, 24, 72355 Västerås.
Vilken bransch är Axla AB verksamt i?
Axla AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Axla AB?
Axla AB hade en nettoomsättning på 1 011 518 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Axla AB?
Axla AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Axla AB någon utdelning?
Styrelsen i Axla AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-06-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.