Siegel Real AB
Siegel Real AB har organisationsnummer 556934-1349 (5569341349)
Aktiebolag • Org.nr: 556934-1349
Om företaget
Siegel Real AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 94 procent till 973 016 kr räkenskapsåret 2024 (14 973 188 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Siegel Real AB 973 016 kr och redovisade ett resultat på 96 727 kr. Rörelsemarginalen var 9,8 procent, över branschens median (median 4,5 procent). Soliditeten var 51,4 procent, över branschens median (median 45,0 procent). Kassalikviditeten var 205,7 procent, över branschens median (median 190,0 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,8 procent | 4,5 procent | -0,9 procent till 13,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,9 procent | 4,2 procent | -1,1 procent till 13,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 51,4 procent | 45,0 procent | 20,6 procent till 70,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 205,7 procent | 190,0 procent | 114,6 procent till 366,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 procent | 12,6 procent | -4,6 procent till 45,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -93,5 procent | -3,2 procent | -32,2 procent till 30,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,3 procent | -7,3 procent | 9,8 procent |
| Vinstmarginal | -0,3 procent | -7,3 procent | 9,9 procent |
| Soliditet | 6,9 procent | 12,8 procent | 51,4 procent |
| Kassalikviditet | 107,4 procent | 114,7 procent | 205,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -27,1 procent | -64,7 procent | 5,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -76,5 procent | -93,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Spårvägen 1921251 Malmö
Bolag på samma adress
14 andra bolag har Spårvägen 19 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta lös egendom, bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 63 667 449 kr | 14 973 188 kr | 973 016 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 139 420 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 63 582 092 kr | 15 941 232 kr | 313 606 kr |
| Övriga externa kostnader | 296 742 kr | 260 042 kr | 563 954 kr |
| Rörelseresultat | -211 385 kr | -1 088 666 kr | 95 456 kr |
| Räntekostnader | 1 391 kr | 7 192 kr | 493 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -212 662 kr | -1 094 103 kr | 96 727 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -212 662 kr | -1 094 103 kr | 96 727 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 11 360 863 kr | 13 207 056 kr | 3 477 546 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 762 100 kr | 12 342 139 kr | 3 431 448 kr |
| Kassa och bank | 1 598 763 kr | 864 917 kr | 46 098 kr |
| Summa tillgångar | 11 360 863 kr | 13 207 056 kr | 3 477 546 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 784 465 kr | 1 690 362 kr | 1 787 089 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 947 127 kr | 2 000 000 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -212 662 kr | -1 094 103 kr | 96 727 kr |
| Kortfristiga skulder | 10 576 398 kr | 11 516 694 kr | 1 690 457 kr |
| Leverantörsskulder | 8 021 241 kr | 6 642 189 kr | 1 053 957 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 536 415 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 11 360 863 kr | 13 207 056 kr | 3 477 546 kr |
Företrädare
- Cord S (styrelseledamot)
- Martin S (verkställande direktör)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Siegel Real AB för organisationsnummer?
Siegel Real AB har organisationsnummer 556934-1349 (5569341349).
Var ligger Siegel Real AB?
Siegel Real AB har sin registrerade adress Spårvägen 19, 21251 Malmö.
Vilken bransch är Siegel Real AB verksamt i?
Siegel Real AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Siegel Real AB?
Siegel Real AB hade en nettoomsättning på 973 016 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-06-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.