Jan Augustsson AB
Jan Augustsson AB har organisationsnummer 556934-7346 (5569347346)
Aktiebolag • Org.nr: 556934-7346
Om företaget
Jan Augustsson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Knivsta. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar personaluthyrning och mark- och grundarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 50 procent till 2 234 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 491 000 kr föregående år).
Årets omsättning är högre tack vare en ökad efterfrågan på företagets tjänster.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jan Augustsson AB 2 234 000 kr och redovisade ett resultat på 97 851 kr. Rörelsemarginalen var 4,6 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 50,1 procent, över branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 190,8 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,6 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,4 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 50,1 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 190,8 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 74,9 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 49,8 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 234 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 566 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 235 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 5 av 18 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Knivsta.
- Plats 134 av 664 aktiebolag med säte i Knivsta.
- Plats 2 393 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 76 477 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,9 procent | 4,5 procent | -9,1 procent | -4,0 procent | 4,6 procent |
| Vinstmarginal | -2,0 procent | 4,5 procent | -9,2 procent | -4,2 procent | 4,4 procent |
| Soliditet | 41,5 procent | 22,8 procent | 31,6 procent | 10,8 procent | 50,1 procent |
| Kassalikviditet | 150,7 procent | 129,9 procent | 123,8 procent | 106,7 procent | 190,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -61,3 procent | 42,8 procent | -413,2 procent | -190,6 procent | 74,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -42,9 procent | -24,4 procent | -26,3 procent | -69,4 procent | 49,8 procent |
| Omsättning per anställd | 4 381 000 kr | 3 310 000 kr | 2 439 000 kr | 1 491 000 kr | 2 234 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 558 000 kr | 460 000 kr | 508 000 kr | 377 000 kr | 566 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tuna 30574192 Knivsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggande av bostadshus och andra byggnader, entreprenadarbeten såsom schaktning och markplanering samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 331 696 kr | 8 760 993 kr | 6 620 205 kr | 4 877 981 kr | 1 490 877 kr | 2 233 767 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 169 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 13 778 368 kr | 7 576 687 kr | 5 252 217 kr | 4 131 209 kr | 1 032 319 kr | 1 425 132 kr |
| Övriga externa kostnader | 210 434 kr | 230 680 kr | 131 158 kr | 158 078 kr | 123 991 kr | 123 663 kr |
| Personalkostnader | 1 326 327 kr | 1 116 166 kr | 919 934 kr | 1 015 715 kr | 377 311 kr | 566 250 kr |
| Avskrivningar | - | 4 205 kr | 16 819 kr | 16 819 kr | 16 819 kr | 16 819 kr |
| Rörelseresultat | 16 567 kr | -166 745 kr | 300 077 kr | -443 840 kr | -59 394 kr | 101 903 kr |
| Ränteintäkter | - | 126 kr | 117 kr | 658 kr | 662 kr | 93 kr |
| Räntekostnader | 15 806 kr | 4 900 kr | 2 741 kr | 5 037 kr | 3 742 kr | 4 145 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 761 kr | -171 519 kr | 297 453 kr | -448 219 kr | -62 474 kr | 97 851 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -54 594 kr | 54 594 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 4 312 kr | 0 kr | 33 738 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -3 551 kr | -171 519 kr | 209 121 kr | -393 625 kr | -62 474 kr | 97 851 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 35 750 kr | 79 890 kr | 63 071 kr | 46 252 kr | 29 433 kr | 12 614 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 79 890 kr | 63 071 kr | 46 252 kr | 29 433 kr | 12 614 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 35 750 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 388 408 kr | 594 479 kr | 2 085 829 kr | 255 222 kr | 273 089 kr | 248 003 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 19 400 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 945 700 kr | 407 897 kr | 2 005 380 kr | 32 571 kr | 253 558 kr | 90 674 kr |
| Kassa och bank | 442 708 kr | 186 582 kr | 80 449 kr | 222 651 kr | 131 kr | 157 329 kr |
| Summa tillgångar | 1 424 158 kr | 674 369 kr | 2 148 900 kr | 301 474 kr | 302 522 kr | 260 617 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 501 281 kr | 279 762 kr | 488 883 kr | 95 258 kr | 32 784 kr | 130 635 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 454 832 kr | 401 281 kr | 229 762 kr | 438 883 kr | 45 258 kr | -17 216 kr |
| Årets resultat | -3 551 kr | -171 519 kr | 209 121 kr | -393 625 kr | -62 474 kr | 97 851 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 54 594 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 922 877 kr | 394 607 kr | 1 605 423 kr | 206 216 kr | 237 842 kr | 129 982 kr |
| Leverantörsskulder | 641 763 kr | 23 782 kr | 721 089 kr | 0 kr | 1 620 kr | 4 823 kr |
| Skatteskulder | 22 094 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 29 738 kr | 162 137 kr | 120 174 kr | 201 216 kr | 169 151 kr | 120 909 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 424 158 kr | 674 369 kr | 2 148 900 kr | 301 474 kr | 302 522 kr | 260 617 kr |
Företrädare
- Jan A
Undertecknad i Knivsta 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jan Augustsson AB för organisationsnummer?
Jan Augustsson AB har organisationsnummer 556934-7346 (5569347346).
Var ligger Jan Augustsson AB?
Jan Augustsson AB har sin registrerade adress Tuna 305, 74192 Knivsta.
Vilken bransch är Jan Augustsson AB verksamt i?
Jan Augustsson AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jan Augustsson AB?
Jan Augustsson AB hade en nettoomsättning på 2 234 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jan Augustsson AB?
Jan Augustsson AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Knivsta
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-06-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.