Fotograf Magnus Bergström AB
Fotograf Magnus Bergström AB har organisationsnummer 556934-7932 (5569347932)
Aktiebolag • Org.nr: 556934-7932
Om företaget
Fotograf Magnus Bergström AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Älta. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 37 procent till 1 073 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 692 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen har minskat jämfört med föregående år till följd av lägre uppdragsvolym.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Fotograf Magnus Bergström AB 1 073 000 kr och redovisade ett resultat på 313 923 kr. Rörelsemarginalen var 23,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,2 procent). Soliditeten var 71,8 procent, över branschens median (median 65,3 procent). Kassalikviditeten var 265,3 procent, under branschens median (median 298,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,6 procent | 7,2 procent | -1,6 procent till 19,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 31,5 procent | 7,7 procent | -1,8 procent till 19,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 71,8 procent | 65,3 procent | 42,8 procent till 80,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 265,3 procent | 298,2 procent | 167,7 procent till 584,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 17,0 procent | 14,6 procent | -4,3 procent till 43,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -36,6 procent | -5,2 procent | -27,5 procent till 17,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 073 000 kr | 832 000 kr | 369 000 kr till 1 205 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 692 000 kr | 446 000 kr | 137 000 kr till 671 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 419 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 10 av 40 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Nacka.
- Plats 1 777 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 46 099 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 139 392 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,6 procent | -11,0 procent | 22,2 procent | 49,2 procent | 23,6 procent |
| Vinstmarginal | 9,6 procent | -10,9 procent | 27,0 procent | 45,7 procent | 31,5 procent |
| Soliditet | 63,2 procent | 69,3 procent | 70,5 procent | 67,1 procent | 71,8 procent |
| Kassalikviditet | 551,1 procent | 608,5 procent | 719,0 procent | 339,0 procent | 265,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 procent | 0,2 procent | 14,5 procent | 27,8 procent | 17,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 68,5 procent | -14,1 procent | 31,1 procent | 60,4 procent | -36,6 procent |
| Omsättning per anställd | 937 000 kr | 805 000 kr | 1 055 000 kr | 1 692 000 kr | 1 073 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 749 000 kr | 744 000 kr | 692 000 kr | 688 000 kr | 692 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Strålsjövägen 2613836 Älta
Verksamhetsbeskrivning
Fotograf.
Bransch
- 74200FotoverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 556 023 kr | 936 633 kr | 804 677 kr | 961 399 kr | 1 691 549 kr | 1 073 421 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 285 742 kr | 70 992 kr | 0 kr | 93 444 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 105 675 kr | 156 286 kr | 139 341 kr | 114 119 kr | 149 338 kr | 111 333 kr |
| Personalkostnader | 694 341 kr | 749 449 kr | 743 647 kr | 692 458 kr | 687 551 kr | 692 459 kr |
| Avskrivningar | 9 438 kr | 12 287 kr | 5 694 kr | 5 694 kr | 5 694 kr | 15 359 kr |
| Rörelseresultat | 32 311 kr | 89 603 kr | -88 719 kr | 234 607 kr | 833 127 kr | 253 139 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 394 kr | 50 680 kr | 24 625 kr | 975 kr |
| Räntekostnader | - | 1 kr | 14 kr | 400 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 32 311 kr | 89 602 kr | -88 339 kr | 284 887 kr | 773 441 kr | 338 425 kr |
| Bokslutsdispositioner | 125 000 kr | 0 kr | 95 000 kr | -54 000 kr | -140 000 kr | 40 000 kr |
| Skatt | 35 023 kr | 19 364 kr | 4 363 kr | 49 139 kr | 150 398 kr | 64 502 kr |
| Årets resultat | 122 288 kr | 70 238 kr | 2 298 kr | 181 748 kr | 483 043 kr | 313 923 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 9 440 kr | 25 623 kr | 19 929 kr | 14 235 kr | 1 124 230 kr | 1 657 614 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 440 kr | 25 623 kr | 19 929 kr | 14 235 kr | 8 541 kr | 57 614 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 1 115 689 kr | 1 600 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 512 502 kr | 1 667 246 kr | 1 528 981 kr | 1 764 583 kr | 1 464 036 kr | 919 275 kr |
| Kortfristiga fordringar | 142 531 kr | 204 461 kr | 275 243 kr | 323 607 kr | 379 482 kr | 421 713 kr |
| Kassa och bank | 1 369 971 kr | 1 462 785 kr | 1 253 738 kr | 1 440 976 kr | 1 084 554 kr | 497 562 kr |
| Summa tillgångar | 1 521 942 kr | 1 692 869 kr | 1 548 910 kr | 1 778 818 kr | 2 588 266 kr | 2 576 889 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 000 121 kr | 1 070 359 kr | 1 072 657 kr | 1 254 405 kr | 1 737 448 kr | 1 851 371 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 827 833 kr | 950 121 kr | 1 020 359 kr | 1 022 657 kr | 1 204 405 kr | 1 487 448 kr |
| Årets resultat | 122 288 kr | 70 238 kr | 2 298 kr | 181 748 kr | 483 043 kr | 313 923 kr |
| Obeskattade reserver | 320 000 kr | 320 000 kr | 225 000 kr | 279 000 kr | 419 000 kr | 379 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 201 821 kr | 302 510 kr | 251 253 kr | 245 413 kr | 431 818 kr | 346 518 kr |
| Leverantörsskulder | 8 631 kr | 23 894 kr | 8 322 kr | 6 056 kr | 8 735 kr | 3 578 kr |
| Skatteskulder | 39 680 kr | 75 186 kr | 23 397 kr | 22 015 kr | 122 131 kr | 132 292 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 55 985 kr | 105 906 kr | 118 139 kr | 117 247 kr | 193 595 kr | 111 123 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 521 942 kr | 1 692 869 kr | 1 548 910 kr | 1 778 818 kr | 2 588 266 kr | 2 576 889 kr |
Företrädare
- Magnus B (ordförande)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fotograf Magnus Bergström AB för organisationsnummer?
Fotograf Magnus Bergström AB har organisationsnummer 556934-7932 (5569347932).
Var ligger Fotograf Magnus Bergström AB?
Fotograf Magnus Bergström AB har sin registrerade adress Strålsjövägen 26, 13836 Älta.
Vilken bransch är Fotograf Magnus Bergström AB verksamt i?
Fotograf Magnus Bergström AB är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fotograf Magnus Bergström AB?
Fotograf Magnus Bergström AB hade en nettoomsättning på 1 073 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fotograf Magnus Bergström AB?
Fotograf Magnus Bergström AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Fotograf Magnus Bergström AB någon utdelning?
Styrelsen i Fotograf Magnus Bergström AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-06-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.