Baldursson Home AB
Baldursson Home AB har organisationsnummer 556935-6206 (5569356206)
Aktiebolag • Org.nr: 556935-6206
Om företaget
Baldursson Home AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hindås. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som grafisk design och visuell kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 12 procent till 290 420 kr räkenskapsåret 2025 (260 098 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Baldursson Home AB 290 420 kr och redovisade ett resultat på -20 kr. Rörelsemarginalen var -11,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,2 procent). Soliditeten var 72,6 procent, över branschens median (median 63,6 procent). Kassalikviditeten var 126,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 298,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,5 procent | 10,2 procent | -0,7 procent till 27,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -11,7 procent | 10,2 procent | -0,6 procent till 28,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 72,6 procent | 63,6 procent | 41,0 procent till 82,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 126,6 procent | 298,5 procent | 168,8 procent till 586,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 11,5 procent | -10,1 procent till 44,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 11,7 procent | -5,2 procent | -33,1 procent till 20,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 904 av 1 513 aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation.
- Plats 64 av 113 aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation med säte i Göteborg.
- Plats 14 375 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 35 319 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 214 813 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,9 procent | -4,5 procent | 21,4 procent | -48,5 procent | -11,5 procent |
| Vinstmarginal | 18,8 procent | -4,7 procent | 21,3 procent | -48,5 procent | -11,7 procent |
| Soliditet | 57,9 procent | 64,5 procent | 73,7 procent | 86,1 procent | 72,6 procent |
| Kassalikviditet | 369,8 procent | 343,4 procent | 340,9 procent | 143,2 procent | 126,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,6 procent | 0,4 procent | 11,9 procent | -3,2 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -34,8 procent | -38,6 procent | -29,9 procent | 11,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stockagärde 10043898 Hindås
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Stockagärde 100 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva foliering, grafisk produktion, produktion av butiksinredning, mäss- och utställningsmaterial såsom montrar, ramper, tavlor samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74120Grafisk design och visuell kommunikationHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 926 378 kr | 604 171 kr | 371 136 kr | 260 098 kr | 290 420 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 393 748 kr | 300 581 kr | 129 212 kr | 54 731 kr | 28 703 kr |
| Övriga externa kostnader | 371 316 kr | 368 087 kr | 374 260 kr | 282 201 kr | 230 884 kr |
| Personalkostnader | 3 281 kr | 2 988 kr | 2 820 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | 34 765 kr | 55 206 kr | 55 206 kr | 49 206 kr | 49 206 kr |
| Rörelseresultat | 174 756 kr | -27 328 kr | 79 371 kr | -126 040 kr | -33 373 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 kr | 3 kr | -2 kr |
| Räntekostnader | 369 kr | 836 kr | 436 kr | 0 kr | 526 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 174 387 kr | -28 164 kr | 78 938 kr | -126 037 kr | -33 901 kr |
| Bokslutsdispositioner | -44 000 kr | 30 000 kr | 0 kr | 110 000 kr | 34 000 kr |
| Skatt | 27 669 kr | 0 kr | 17 184 kr | 0 kr | 119 kr |
| Årets resultat | 102 718 kr | 1 836 kr | 61 754 kr | -16 037 kr | -20 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 156 265 kr | 193 059 kr | 147 853 kr | 98 647 kr | 49 441 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 81 665 kr | 57 259 kr | 34 853 kr | 18 447 kr | 2 041 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 627 211 kr | 513 264 kr | 553 774 kr | 483 306 kr | 641 242 kr |
| Varulager | 51 488 kr | 146 851 kr | 416 584 kr | 416 584 kr | 401 584 kr |
| Kortfristiga fordringar | 142 731 kr | 79 046 kr | 818 kr | 12 005 kr | 135 113 kr |
| Kassa och bank | 432 992 kr | 287 367 kr | 136 372 kr | 54 717 kr | 104 545 kr |
| Summa tillgångar | 783 476 kr | 706 323 kr | 701 627 kr | 581 953 kr | 690 683 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 453 796 kr | 455 632 kr | 517 386 kr | 501 349 kr | 501 330 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 301 078 kr | 403 796 kr | 405 632 kr | 467 386 kr | 451 350 kr |
| Årets resultat | 102 718 kr | 1 836 kr | 61 754 kr | -16 037 kr | -20 kr |
| Obeskattade reserver | 174 000 kr | 144 000 kr | 144 000 kr | 34 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 155 680 kr | 106 691 kr | 40 241 kr | 46 604 kr | 189 353 kr |
| Leverantörsskulder | 71 569 kr | 74 022 kr | 18 057 kr | 18 262 kr | 64 264 kr |
| Skatteskulder | 64 316 kr | 27 669 kr | 17 184 kr | 17 184 kr | 119 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 14 795 kr | 0 kr | 0 kr | 6 158 kr | 119 970 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 783 476 kr | 706 323 kr | 701 627 kr | 581 953 kr | 690 683 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver foliering, grafisk produktion, produktion av butiksinredning, mäss- och utställningsmaterial såsom montrar, ramper, tavlor samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Bragi B (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Baldursson Home AB för organisationsnummer?
Baldursson Home AB har organisationsnummer 556935-6206 (5569356206).
Var ligger Baldursson Home AB?
Baldursson Home AB har sin registrerade adress Stockagärde 100, 43898 Hindås.
Vilken bransch är Baldursson Home AB verksamt i?
Baldursson Home AB är registrerat i branschen grafisk design och visuell kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Baldursson Home AB?
Baldursson Home AB hade en nettoomsättning på 290 420 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.