Varka Bygg AB
Varka Bygg AB har organisationsnummer 556935-7956 (5569357956)
Aktiebolag • Org.nr: 556935-7956
Om företaget
Varka Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skärblacka. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 1 517 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 680 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Varka Bygg AB 1 517 000 kr och redovisade ett resultat på 122 132 kr. Rörelsemarginalen var -3,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 93,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 119,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,7 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,8 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 93,4 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 119,4 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,1 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -9,7 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 517 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 54 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 913 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 33 av 77 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Norrköping.
- Plats 1 458 av 4 019 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 4 236 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 109 214 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,8 procent | -21,6 procent | 0,9 procent | -3,7 procent |
| Vinstmarginal | -1,1 procent | -2,6 procent | 0,7 procent | -4,8 procent |
| Soliditet | 81,6 procent | 87,5 procent | 90,6 procent | 93,4 procent |
| Kassalikviditet | 978,4 procent | 54,8 procent | 110,0 procent | 119,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,3 procent | 5,0 procent | 0,0 procent | 1,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -60,7 procent | -24,2 procent | -9,7 procent |
| Omsättning per anställd | 2 819 000 kr | 1 108 000 kr | 1 680 000 kr | 1 517 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 571 000 kr | 341 000 kr | 235 000 kr | 54 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vånga Salemc/o c/o Jacek Szela
61790 Skärblacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet såsom försäljning och montering av fönster, dörrar och annat byggmaterial, import och export av byggmaterial, utföra nationella och internationella transporter med byggmaterial, utföra byggnadstjänster av olika slag, utföra konsulttjänster inom byggsektorn, utföra hushållsnäratjänster, och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 636 938 kr | 2 215 332 kr | 1 679 950 kr | 1 516 525 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 491 kr | 0 kr | 1 000 kr | 3 997 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 4 333 264 kr | 1 197 013 kr | 911 040 kr | 1 120 175 kr |
| Övriga externa kostnader | 714 320 kr | 801 094 kr | 512 056 kr | 402 686 kr |
| Personalkostnader | 1 142 559 kr | 682 141 kr | 234 973 kr | 54 269 kr |
| Avskrivningar | 12 431 kr | 12 430 kr | 7 250 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -552 145 kr | -477 346 kr | 15 631 kr | -56 608 kr |
| Ränteintäkter | 497 306 kr | 423 778 kr | -49 kr | 350 kr |
| Räntekostnader | 5 105 kr | 3 946 kr | 4 962 kr | 8 131 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -59 944 kr | -57 514 kr | 10 620 kr | -72 689 kr |
| Bokslutsdispositioner | 928 131 kr | 776 297 kr | 0 kr | 235 707 kr |
| Skatt | 197 636 kr | 163 947 kr | 6 923 kr | 40 886 kr |
| Årets resultat | 670 551 kr | 554 836 kr | 3 697 kr | 122 132 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 8 339 680 kr | 12 250 973 kr | 11 763 723 kr | 11 623 723 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 680 kr | 7 250 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 320 000 kr | 12 243 723 kr | 11 763 723 kr | 11 623 723 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 676 416 kr | 532 168 kr | 580 309 kr | 487 626 kr |
| Kortfristiga fordringar | 592 062 kr | 242 048 kr | 402 189 kr | 180 344 kr |
| Kassa och bank | 4 084 354 kr | 290 120 kr | 178 120 kr | 307 282 kr |
| Summa tillgångar | 13 016 096 kr | 12 783 141 kr | 12 344 032 kr | 12 111 349 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 10 626 698 kr | 11 181 534 kr | 11 185 231 kr | 11 307 362 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 906 147 kr | 10 576 698 kr | 11 131 534 kr | 11 135 230 kr |
| Årets resultat | 670 551 kr | 554 836 kr | 3 697 kr | 122 132 kr |
| Obeskattade reserver | 1 407 431 kr | 631 134 kr | 631 134 kr | 395 427 kr |
| Kortfristiga skulder | 477 948 kr | 970 473 kr | 527 667 kr | 408 560 kr |
| Leverantörsskulder | 16 658 kr | 178 075 kr | 295 396 kr | 233 285 kr |
| Skatteskulder | 179 793 kr | 252 595 kr | 163 633 kr | 10 908 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 188 876 kr | 531 803 kr | 60 638 kr | 100 367 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 13 016 096 kr | 12 783 141 kr | 12 344 032 kr | 12 111 349 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Skärblacka, bedriver verksamhet inom byggverksamhet såsom försäljning och montering av fönster, dörrar och annan byggmaterial, import och export av byggmaterial, utför byggnadstjänster av olika slag, utför konsulttjänster inom byggsektorn, utför hushållsnära tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Jacek S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Varka Bygg AB för organisationsnummer?
Varka Bygg AB har organisationsnummer 556935-7956 (5569357956).
Var ligger Varka Bygg AB?
Varka Bygg AB har sin registrerade adress Vånga Salem, 61790 Skärblacka.
Vilken bransch är Varka Bygg AB verksamt i?
Varka Bygg AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Varka Bygg AB?
Varka Bygg AB hade en nettoomsättning på 1 517 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Varka Bygg AB?
Varka Bygg AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.