
Tandläkarhuset i Uppsala AB
Tandläkarhuset i Uppsala AB har organisationsnummer 556936-5280 (5569365280)
Aktiebolag • Org.nr: 556936-5280
Om företaget
Tandläkarhuset i Uppsala AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230). På Google Maps är verksamheten listad som tandläkare. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 6 603 909 kr räkenskapsåret 2025 (6 410 210 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tandläkarhuset i Uppsala AB 6 603 909 kr och redovisade ett resultat på 2 044 380 kr. Rörelsemarginalen var 35,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,7 procent). Soliditeten var 86,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 2277,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 307,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,7 procent | 15,7 procent | 3,6 procent till 30,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 36,8 procent | 16,1 procent | 4,1 procent till 32,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 86,2 procent | 66,6 procent | 42,2 procent till 85,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2277,0 procent | 307,3 procent | 145,4 procent till 678,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 21,8 procent | 23,0 procent | 0,1 procent till 56,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,0 procent | 0,6 procent | -15,5 procent till 17,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 302 000 kr | 1 344 000 kr | 763 000 kr till 1 832 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 090 000 kr | 609 000 kr | 376 000 kr till 773 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 205 av 1 340 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
- Plats 10 av 38 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Uppsala.
- Plats 488 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 819 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 28 780 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 62,4 procent | 47,3 procent | 45,6 procent | 26,5 procent | 35,7 procent |
| Vinstmarginal | 62,3 procent | 47,2 procent | 45,6 procent | 26,5 procent | 36,8 procent |
| Soliditet | 62,7 procent | 65,6 procent | 74,5 procent | 77,5 procent | 86,2 procent |
| Kassalikviditet | 746,1 procent | 920,9 procent | 3440,3 procent | 757,9 procent | 2277,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 41,6 procent | 41,9 procent | 34,9 procent | 26,1 procent | 21,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 6,6 procent | 0,7 procent | 7,4 procent | 2,0 procent | 3,0 procent |
| Omsättning per anställd | 2 907 000 kr | 2 928 000 kr | 3 144 000 kr | 3 205 000 kr | 3 302 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 595 000 kr | 752 000 kr | 757 000 kr | 1 032 000 kr | 1 090 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Läkarhuset, Kungsgatan 43c/o Kaveh Rezaie
75321 Uppsala
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Läkarhuset, Kungsgatan 43 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tandläkar- mottagning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Lediga jobb (1)
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 457 118 kr | 5 814 877 kr | 5 856 169 kr | 6 287 486 kr | 6 410 210 kr | 6 603 909 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 48 117 kr | 354 934 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 012 729 kr | 872 912 kr | 988 475 kr | 1 222 147 kr | 1 720 397 kr | 1 277 629 kr |
| Övriga externa kostnader | 445 289 kr | 458 947 kr | 464 092 kr | 616 970 kr | 908 514 kr | 771 014 kr |
| Personalkostnader | 956 453 kr | 1 190 709 kr | 1 504 067 kr | 1 513 500 kr | 2 063 241 kr | 2 180 805 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | 21 071 kr | 129 975 kr | 64 988 kr | 20 000 kr | 20 000 kr |
| Rörelseresultat | 3 090 764 kr | 3 626 172 kr | 2 769 560 kr | 2 869 881 kr | 1 698 058 kr | 2 354 461 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 kr | 771 kr | 74 675 kr |
| Räntekostnader | 1 064 kr | 1 918 kr | 5 313 kr | 5 012 kr | 721 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 089 700 kr | 3 624 254 kr | 2 764 247 kr | 2 864 870 kr | 1 698 108 kr | 2 429 136 kr |
| Bokslutsdispositioner | -770 000 kr | -900 000 kr | 0 kr | 57 862 kr | 735 000 kr | 161 286 kr |
| Skatt | 497 637 kr | 585 153 kr | 574 163 kr | 615 272 kr | 522 210 kr | 546 042 kr |
| Årets resultat | 1 822 063 kr | 2 139 101 kr | 2 190 084 kr | 2 307 460 kr | 1 910 898 kr | 2 044 380 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 216 034 kr | 1 444 963 kr | 2 564 988 kr | 3 300 000 kr | 3 710 000 kr | 4 030 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 216 034 kr | 194 963 kr | 64 988 kr | 400 000 kr | 380 000 kr | 360 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 1 250 000 kr | 2 500 000 kr | 2 900 000 kr | 3 330 000 kr | 3 670 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 719 108 kr | 6 759 889 kr | 5 411 544 kr | 5 568 690 kr | 5 725 085 kr | 6 832 891 kr |
| Kortfristiga fordringar | 123 194 kr | 140 985 kr | 168 162 kr | 285 760 kr | 963 287 kr | 314 213 kr |
| Kassa och bank | 4 595 914 kr | 6 618 904 kr | 5 243 382 kr | 5 282 930 kr | 4 761 798 kr | 6 518 678 kr |
| Summa tillgångar | 4 935 142 kr | 8 204 852 kr | 7 976 532 kr | 8 868 690 kr | 9 435 085 kr | 10 862 891 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 3 001 842 kr | 5 140 943 kr | 5 231 027 kr | 6 606 822 kr | 7 314 719 kr | 9 359 099 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 129 779 kr | 2 951 842 kr | 2 990 943 kr | 4 249 362 kr | 5 353 821 kr | 7 264 719 kr |
| Årets resultat | 1 822 063 kr | 2 139 101 kr | 2 190 084 kr | 2 307 460 kr | 1 910 898 kr | 2 044 380 kr |
| Obeskattade reserver | 1 257 862 kr | 2 157 862 kr | 2 157 862 kr | 2 100 000 kr | 1 365 000 kr | 1 203 714 kr |
| Kortfristiga skulder | 675 438 kr | 906 047 kr | 587 643 kr | 161 868 kr | 755 366 kr | 300 078 kr |
| Leverantörsskulder | 107 337 kr | 71 855 kr | 88 689 kr | 48 722 kr | 88 596 kr | 111 135 kr |
| Skatteskulder | 549 655 kr | 786 268 kr | 446 041 kr | 52 015 kr | 565 879 kr | 51 371 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 447 kr | 47 925 kr | 52 913 kr | 61 131 kr | 100 892 kr | 137 572 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 935 142 kr | 8 204 852 kr | 7 976 532 kr | 8 868 690 kr | 9 435 085 kr | 10 862 891 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Uppsala kommun bedriver tandläkarmottagning samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Kaveh R (styrelseledamot)
Undertecknad i Uppsala 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tandläkarhuset i Uppsala AB för organisationsnummer?
Tandläkarhuset i Uppsala AB har organisationsnummer 556936-5280 (5569365280).
Var ligger Tandläkarhuset i Uppsala AB?
Tandläkarhuset i Uppsala AB har sin registrerade adress Läkarhuset, Kungsgatan 43, 75321 Uppsala.
Vilken bransch är Tandläkarhuset i Uppsala AB verksamt i?
Tandläkarhuset i Uppsala AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tandläkarhuset i Uppsala AB?
Tandläkarhuset i Uppsala AB hade en nettoomsättning på 6 603 909 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tandläkarhuset i Uppsala AB?
Tandläkarhuset i Uppsala AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-07-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.