Omtanken - massage & utbildning AB
Omtanken - massage & utbildning AB har organisationsnummer 556936-7443 (5569367443)
Aktiebolag • Org.nr: 556936-7443
Om företaget
Omtanken - massage & utbildning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler och detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 32 procent till 269 922 kr räkenskapsåret 2026 (396 266 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga lägre försäljning än tidigare år.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Omtanken - massage & utbildning AB 269 922 kr och redovisade ett resultat på -63 379 kr. Rörelsemarginalen var -23,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,1 procent). Soliditeten var 26,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 59,9 procent). Kassalikviditeten var 70,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 244,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -23,5 procent | 6,1 procent | 0,1 procent till 19,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -23,5 procent | 5,9 procent | -0,3 procent till 20,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 26,2 procent | 59,9 procent | 39,2 procent till 78,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 70,3 procent | 244,4 procent | 147,8 procent till 534,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -198,4 procent | 13,4 procent | -10,7 procent till 41,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -31,9 procent | 0,9 procent | -9,7 procent till 15,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 063 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 75 av 101 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Göteborg.
- Plats 14 559 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 35 751 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 217 711 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,6 procent | 1,7 procent | 3,4 procent | 0,4 procent | -23,5 procent |
| Vinstmarginal | 4,6 procent | 1,7 procent | 3,5 procent | 0,6 procent | -23,5 procent |
| Soliditet | 38,4 procent | 37,5 procent | 37,2 procent | 37,9 procent | 26,2 procent |
| Kassalikviditet | 107,7 procent | 103,6 procent | 102,7 procent | 106,0 procent | 70,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 procent | 10,0 procent | 21,4 procent | 3,4 procent | -198,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 34,2 procent | 13,6 procent | 17,2 procent | -6,9 procent | -31,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Prästgårdsängen 1341271 Göteborg
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Prästgårdsängen 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Utbildning friskvård Behandlingar inom friskvård Försäljning av hudvård, make-up Översättning och utbildning i språk
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 97 300 kr | 123 000 kr | 238 209 kr | 319 616 kr | 362 967 kr | 425 429 kr | 396 266 kr | 269 922 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | -12 200 kr | 14 000 kr | 16 500 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 150 kr | 1 333 kr | 3 480 kr | 280 kr | 0 kr | 235 kr |
| Övriga externa kostnader | 121 168 kr | 125 656 kr | 197 951 kr | 235 504 kr | 235 400 kr | 296 448 kr | 275 795 kr | 232 974 kr |
| Personalkostnader | 7 007 kr | 600 kr | 50 110 kr | 40 768 kr | 64 421 kr | 64 904 kr | 66 450 kr | 56 738 kr |
| Avskrivningar | 3 052 kr | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -33 927 kr | -16 172 kr | -27 014 kr | 14 688 kr | 6 073 kr | 14 522 kr | 1 737 kr | -63 448 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 164 kr | 166 kr | 533 kr | 71 kr |
| Räntekostnader | - | 23 kr | 0 kr | - | - | 5 kr | 0 kr | 2 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -33 927 kr | -16 195 kr | -27 014 kr | 14 688 kr | 6 237 kr | 14 683 kr | 2 270 kr | -63 379 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -33 927 kr | -16 195 kr | -27 014 kr | 14 688 kr | 6 237 kr | 14 683 kr | 2 270 kr | -63 379 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 39 252 kr | 39 229 kr | 148 190 kr | 159 670 kr | 166 488 kr | 184 006 kr | 177 823 kr | 122 077 kr |
| Varulager | - | - | 58 838 kr | 53 742 kr | 58 749 kr | 65 395 kr | 60 752 kr | 58 686 kr |
| Kortfristiga fordringar | 6 000 kr | 13 358 kr | 62 221 kr | 26 740 kr | 38 750 kr | 32 555 kr | 43 540 kr | 46 926 kr |
| Kassa och bank | 33 252 kr | 25 871 kr | 27 131 kr | 79 188 kr | 68 989 kr | 86 056 kr | 73 531 kr | 16 465 kr |
| Summa tillgångar | 39 252 kr | 39 229 kr | 148 190 kr | 159 670 kr | 166 488 kr | 184 006 kr | 177 823 kr | 122 077 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||||
| Eget kapital | 26 931 kr | 25 230 kr | 48 799 kr | 61 352 kr | 62 445 kr | 68 538 kr | 67 328 kr | 31 949 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 858 kr | -8 575 kr | 25 813 kr | -3 336 kr | 6 208 kr | 3 855 kr | 15 058 kr | 45 328 kr |
| Årets resultat | -33 927 kr | -16 195 kr | -27 014 kr | 14 688 kr | 6 237 kr | 14 683 kr | 2 270 kr | -63 379 kr |
| Kortfristiga skulder | 12 321 kr | 13 999 kr | 99 391 kr | 98 318 kr | 104 043 kr | 115 468 kr | 110 495 kr | 90 128 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 99 391 kr | 76 542 kr | 77 028 kr | 75 133 kr | 85 077 kr | 81 116 kr |
| Skatteskulder | 3 607 kr | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 6 914 kr | 0 kr | - | 21 776 kr | 17 390 kr | 29 085 kr | 18 543 kr | 9 012 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 39 252 kr | 39 229 kr | 148 190 kr | 159 670 kr | 166 488 kr | 184 006 kr | 177 823 kr | 122 077 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att hyra ut lokaler till konferenser och stadigvarande hyresgäster, samt även massage, försäljning av bla hudvård/kroppsvård samt behandlingar, kurser, böcker, samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Göteborg.
Företrädare
- Eva K
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Omtanken - massage & utbildning AB för organisationsnummer?
Omtanken - massage & utbildning AB har organisationsnummer 556936-7443 (5569367443).
Var ligger Omtanken - massage & utbildning AB?
Omtanken - massage & utbildning AB har sin registrerade adress Prästgårdsängen 13, 41271 Göteborg.
Vilken bransch är Omtanken - massage & utbildning AB verksamt i?
Omtanken - massage & utbildning AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Omtanken - massage & utbildning AB?
Omtanken - massage & utbildning AB hade en nettoomsättning på 269 922 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-07-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.