Sentiero AB
Sentiero AB har organisationsnummer 556937-0397 (5569370397)
Aktiebolag • Org.nr: 556937-0397
Om företaget
Sentiero AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tyresö. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom researrangemang.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 9 procent till 1 602 986 kr räkenskapsåret 2026 (1 476 668 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Sentiero AB 1 602 986 kr och redovisade ett resultat på 361 810 kr. Rörelsemarginalen var 36,7 procent, över branschens median (median 23,2 procent). Soliditeten var 52,1 procent, under branschens median (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 663,7 procent, över branschens median (median 380,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,7 procent | 23,2 procent | 3,5 procent till 48,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 30,6 procent | 25,9 procent | 5,1 procent till 53,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 52,1 procent | 70,3 procent | 49,4 procent till 89,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 663,7 procent | 380,3 procent | 199,9 procent till 923,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 procent | 12,4 procent | -1,9 procent till 49,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 8,6 procent | -5,4 procent | -43,1 procent till 21,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 603 000 kr | 885 000 kr | 300 000 kr till 1 522 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 794 000 kr | 486 000 kr | 118 000 kr till 844 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 633 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 87 av 382 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Solna.
- Plats 939 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 34 037 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 104 269 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 64,3 procent | 69,3 procent | 7,9 procent | 7,4 procent | 36,7 procent |
| Vinstmarginal | 64,3 procent | 69,3 procent | 7,7 procent | 13,2 procent | 30,6 procent |
| Soliditet | 66,0 procent | 57,3 procent | 60,3 procent | 53,3 procent | 52,1 procent |
| Kassalikviditet | 1074,1 procent | 934,9 procent | 3144,5 procent | 933,3 procent | 663,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,3 procent | 83,8 procent | 4,3 procent | 9,1 procent | 21,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 360,1 procent | 78,7 procent | -65,0 procent | 3,8 procent | 8,6 procent |
| Omsättning per anställd | 2 274 000 kr | 4 062 000 kr | 1 423 000 kr | 1 477 000 kr | 1 603 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 685 000 kr | 790 000 kr | 897 000 kr | 899 000 kr | 794 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sjöpiren 4c/o c/o Catharina Zetterquist Melander
13562 Tyresö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Sjöpiren 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom management, affärsutveckling och IT samt rådgivning och utbildning inom livsmedel, hälsa och välmående samt handel med produkter kopplade till IT, livsmedel, hälsa och välmående. Bolaget skall även bedriva agentverksamhet med produkter inom IT, hälsa, välmående och livsmedel. Bolaget skall bedriva verksamhet direkt eller indirekt genom investeringar i bolag som bedriver sådan verksamhet. Bolaget skall även bedriva resebyråverksamhet, aktivitets-, konferens- och evenemangsgenomföranden, agera återförsäljare av andra rese- och aktivitetsarrangörers evenemang samt agera rådgivare inom dessa områden.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 494 199 kr | 2 273 773 kr | 4 062 286 kr | 1 422 944 kr | 1 476 668 kr | 1 602 986 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 845 kr | 134 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 7 276 kr | 247 565 kr | 187 155 kr | 329 248 kr | 7 945 kr |
| Övriga externa kostnader | 27 069 kr | 118 163 kr | 208 922 kr | 225 243 kr | 137 444 kr | 213 265 kr |
| Personalkostnader | 166 106 kr | 685 220 kr | 790 364 kr | 897 342 kr | 899 187 kr | 793 996 kr |
| Rörelseresultat | 301 024 kr | 1 463 114 kr | 2 814 575 kr | 111 978 kr | 108 768 kr | 587 780 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 317 kr | 106 kr | 97 543 kr | 2 104 kr |
| Räntekostnader | 41 kr | 0 kr | 514 kr | 1 866 kr | 11 924 kr | -776 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 300 983 kr | 1 463 114 kr | 2 814 378 kr | 110 218 kr | 194 387 kr | 490 660 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -367 867 kr | -713 558 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 64 925 kr | 227 342 kr | 440 980 kr | 31 641 kr | 47 553 kr | 128 850 kr |
| Årets resultat | 236 058 kr | 867 905 kr | 1 659 840 kr | 78 577 kr | 146 834 kr | 361 810 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 384 646 kr | 1 354 874 kr | 3 359 538 kr | 2 901 611 kr | 2 911 647 kr | 3 295 969 kr |
| Kortfristiga fordringar | 249 206 kr | 945 807 kr | 752 231 kr | 23 482 kr | 571 820 kr | 567 082 kr |
| Kassa och bank | 135 440 kr | 409 067 kr | 2 607 307 kr | 2 878 129 kr | 2 339 827 kr | 2 728 887 kr |
| Summa tillgångar | 384 646 kr | 1 454 874 kr | 3 459 538 kr | 3 001 611 kr | 3 011 647 kr | 3 295 969 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 292 967 kr | 960 872 kr | 1 980 712 kr | 1 809 290 kr | 1 606 124 kr | 1 717 934 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 909 kr | 42 967 kr | 270 872 kr | 1 680 713 kr | 1 409 290 kr | 1 306 124 kr |
| Årets resultat | 236 058 kr | 867 905 kr | 1 659 840 kr | 78 577 kr | 146 834 kr | 361 810 kr |
| Obeskattade reserver | - | 367 867 kr | 1 081 425 kr | 1 081 425 kr | 1 081 425 kr | 1 081 425 kr |
| Kortfristiga skulder | 88 989 kr | 126 135 kr | 359 329 kr | 92 277 kr | 311 967 kr | 496 610 kr |
| Leverantörsskulder | 1 943 kr | 18 038 kr | 0 kr | 7 843 kr | 0 kr | 19 200 kr |
| Skatteskulder | 64 925 kr | 80 202 kr | 290 666 kr | 58 240 kr | 0 kr | 82 002 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 121 kr | 24 990 kr | 63 191 kr | 24 153 kr | 311 621 kr | 395 408 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 384 646 kr | 1 454 874 kr | 3 459 538 kr | 3 001 611 kr | 3 011 647 kr | 3 295 969 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget startades 2013, med bolagets säte i Tyresö, och bedriver verksamhet enligt bolagsordningen: Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom management, affärsutveckling och IT samt rådgivning och utbildning inom livsmedel, hälsa, välmående samt handel med produkter kopplade till IT, livsmedel, hälsa och välmående. Bolaget skall även bedriva agentverksamhet med produkter inom IT, hälsa, välmående och livsmedel. Bolaget skall bedriva verksamhet direkt eller indirekt genom investeringar i bolag som bedriver sådan verksamhet. Bolaget skall även bedriva resebyråverksamhet, aktivitets-, konferens- och evenemangsgenomföranden, agera återförsäljare av andra rese- och aktivitetsarrangörers-evenemang samt agera rådgivare inom dessa områden.
Företrädare
- Catharina Z (verkställande direktör)
- Anders M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sentiero AB för organisationsnummer?
Sentiero AB har organisationsnummer 556937-0397 (5569370397).
Var ligger Sentiero AB?
Sentiero AB har sin registrerade adress Sjöpiren 4, 13562 Tyresö.
Vilken bransch är Sentiero AB verksamt i?
Sentiero AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sentiero AB?
Sentiero AB hade en nettoomsättning på 1 602 986 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sentiero AB?
Sentiero AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Sentiero AB någon utdelning?
Styrelsen i Sentiero AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registrerade namn
- Sentiero AB (Företagsnamn)
- Walk the Wine (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser resebyråverksamheten med tillhörande verksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-07-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.