MREL Automation AB
MREL Automation AB har organisationsnummer 556938-5122 (5569385122)
Aktiebolag • Org.nr: 556938-5122
Om företaget
MREL Automation AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Oxie. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 37 procent till 2 167 366 kr räkenskapsåret 2026 (1 583 813 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte MREL Automation AB 2 167 366 kr och redovisade ett resultat på 370 483 kr. Rörelsemarginalen var 21,0 procent, under branschens median (median 24,1 procent). Soliditeten var 92,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,2 procent). Kassalikviditeten var 1086,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 364,5 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,0 procent | 24,1 procent | 9,3 procent till 41,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 21,5 procent | 25,4 procent | 10,9 procent till 45,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 92,5 procent | 65,2 procent | 48,3 procent till 83,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1086,8 procent | 364,5 procent | 215,2 procent till 781,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 14,9 procent | 26,2 procent | 1,1 procent till 58,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 36,8 procent | -1,7 procent | -22,1 procent till 13,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 084 000 kr | 1 211 000 kr | 779 000 kr till 1 646 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 517 000 kr | 701 000 kr | 341 000 kr till 907 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 797 av 5 120 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 16 av 111 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Malmö.
- Plats 2 580 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 9 008 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 78 703 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,5 procent | 14,5 procent | 9,3 procent | 21,0 procent |
| Vinstmarginal | 17,6 procent | 15,0 procent | 10,0 procent | 21,5 procent |
| Soliditet | 92,3 procent | 93,6 procent | 92,7 procent | 92,5 procent |
| Kassalikviditet | 1296,6 procent | 1555,1 procent | 1091,0 procent | 1086,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,4 procent | 7,9 procent | 5,4 procent | 14,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,1 procent | -2,6 procent | 36,8 procent |
| Omsättning per anställd | 812 000 kr | 813 000 kr | 792 000 kr | 1 084 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 477 000 kr | 511 000 kr | 522 000 kr | 517 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Galaxgatan 2423837 Oxie
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra tjänster inom installation, och underhåll av automatiserade processer inom industri och andra företag, handel med artiklar inom samma segment, samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 624 325 kr | 1 625 874 kr | 1 583 813 kr | 2 167 366 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 2 773 kr | 0 kr | 3 819 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 208 880 kr | 201 392 kr | 138 019 kr | 345 743 kr |
| Övriga externa kostnader | 178 420 kr | 169 469 kr | 253 132 kr | 336 322 kr |
| Personalkostnader | 953 335 kr | 1 021 476 kr | 1 044 631 kr | 1 034 861 kr |
| Rörelseresultat | 283 690 kr | 236 310 kr | 148 031 kr | 454 259 kr |
| Ränteintäkter | 2 805 kr | 6 782 kr | 9 962 kr | 11 831 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 7 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 286 495 kr | 243 092 kr | 157 993 kr | 466 083 kr |
| Skatt | 60 098 kr | 51 769 kr | 31 319 kr | 95 600 kr |
| Årets resultat | 226 397 kr | 191 323 kr | 126 674 kr | 370 483 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 500 000 kr | 500 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 500 000 kr | 500 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 616 021 kr | 2 575 976 kr | 2 017 611 kr | 2 195 652 kr |
| Kortfristiga fordringar | 562 833 kr | 485 153 kr | 514 691 kr | 488 579 kr |
| Kassa och bank | 2 053 188 kr | 2 090 823 kr | 1 502 920 kr | 1 707 073 kr |
| Summa tillgångar | 2 616 021 kr | 2 575 976 kr | 2 517 611 kr | 2 695 652 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 414 261 kr | 2 410 334 kr | 2 332 682 kr | 2 493 615 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 137 864 kr | 2 169 011 kr | 2 156 008 kr | 2 073 132 kr |
| Årets resultat | 226 397 kr | 191 323 kr | 126 674 kr | 370 483 kr |
| Kortfristiga skulder | 201 760 kr | 165 642 kr | 184 929 kr | 202 037 kr |
| Leverantörsskulder | 46 048 kr | 15 490 kr | 17 483 kr | 28 070 kr |
| Skatteskulder | 22 514 kr | 20 165 kr | 24 264 kr | 22 915 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 78 107 kr | 73 729 kr | 80 486 kr | 87 101 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 616 021 kr | 2 575 976 kr | 2 517 611 kr | 2 695 652 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2013 och skall utföra tjänster inom installation, och underhåll av automatiserade processer inom industri och andra företag, handel med artiklar inom samma segment, samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Per-Håkan S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MREL Automation AB för organisationsnummer?
MREL Automation AB har organisationsnummer 556938-5122 (5569385122).
Var ligger MREL Automation AB?
MREL Automation AB har sin registrerade adress Galaxgatan 24, 23837 Oxie.
Vilken bransch är MREL Automation AB verksamt i?
MREL Automation AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MREL Automation AB?
MREL Automation AB hade en nettoomsättning på 2 167 366 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MREL Automation AB?
MREL Automation AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår MREL Automation AB någon utdelning?
Styrelsen i MREL Automation AB föreslog en utdelning på 209 550 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-08-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.