Sundari Productions AB
Sundari Productions AB har organisationsnummer 556938-5676 (5569385676)
Aktiebolag • Org.nr: 556938-5676
Om företaget
Sundari Productions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85510). Företaget bedriver även verksamhet inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 1 652 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 783 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sundari Productions AB 1 652 000 kr och redovisade ett resultat på -264 817 kr. Rörelsemarginalen var -19,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 30,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 130,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 298,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -19,9 procent | 7,0 procent | -1,8 procent till 23,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -16,0 procent | 6,9 procent | -1,9 procent till 23,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 30,1 procent | 64,4 procent | 36,8 procent till 84,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 130,6 procent | 298,2 procent | 147,0 procent till 628,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -210,1 procent | 9,3 procent | -14,5 procent till 40,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -7,3 procent | -0,8 procent | -24,9 procent till 19,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 652 000 kr | 638 000 kr | 273 000 kr till 1 070 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 546 000 kr | 308 000 kr | 97 000 kr till 516 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 248 av 2 081 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning.
- Plats 47 av 418 aktiebolag inom sport- och fritidsutbildning med säte i Stockholm.
- Plats 18 697 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 33 017 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 101 462 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,8 procent | -12,2 procent | -25,3 procent | 8,0 procent | -19,9 procent |
| Vinstmarginal | 5,7 procent | -10,4 procent | -24,4 procent | 18,0 procent | -16,0 procent |
| Soliditet | 71,6 procent | 58,4 procent | 16,9 procent | 64,9 procent | 30,1 procent |
| Kassalikviditet | 354,8 procent | 161,5 procent | 120,3 procent | 226,1 procent | 130,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 28,0 procent | -24,0 procent | -586,2 procent | 80,1 procent | -210,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -9,1 procent | -33,9 procent | -4,7 procent | -7,3 procent |
| Omsättning per anställd | 3 115 000 kr | 2 831 000 kr | 1 870 000 kr | 1 783 000 kr | 1 652 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 076 000 kr | 962 000 kr | 808 000 kr | 452 000 kr | 546 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Timmermansgatan 29, 3 tr11855 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra utbildning och försäljning av produkter inom yogaområdet, journalistisk och konstnärlig produktion och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 114 531 kr | 2 830 837 kr | 1 870 248 kr | 1 782 788 kr | 1 652 266 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 24 586 kr | 138 874 kr | 107 215 kr | 62 227 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 029 767 kr | 1 161 934 kr | 914 503 kr | 887 537 kr | 949 794 kr |
| Personalkostnader | 1 076 355 kr | 961 748 kr | 808 300 kr | 452 405 kr | 546 078 kr |
| Rörelseresultat | 179 286 kr | -345 486 kr | -473 793 kr | 142 103 kr | -328 423 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 960 kr | 2 892 kr | 4 490 kr | 1 279 kr |
| Räntekostnader | 2 315 kr | 2 980 kr | 3 998 kr | 3 532 kr | 4 651 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 176 971 kr | -293 503 kr | -456 326 kr | 321 124 kr | -264 817 kr |
| Bokslutsdispositioner | 181 660 kr | 166 603 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 102 899 kr | 1 549 kr | 0 kr | 8 093 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 255 732 kr | -128 449 kr | -456 326 kr | 313 031 kr | -264 817 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 583 000 kr | 300 003 kr | 0 kr | 124 721 kr | 36 519 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 583 000 kr | 300 003 kr | 0 kr | 124 721 kr | 36 519 kr |
| Omsättningstillgångar | 691 002 kr | 615 086 kr | 460 834 kr | 477 176 kr | 382 533 kr |
| Kortfristiga fordringar | 340 939 kr | 436 522 kr | 451 749 kr | 160 474 kr | 268 017 kr |
| Kassa och bank | 350 063 kr | 178 564 kr | 9 085 kr | 316 702 kr | 114 516 kr |
| Summa tillgångar | 1 274 002 kr | 915 089 kr | 460 834 kr | 601 897 kr | 419 052 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 912 614 kr | 534 165 kr | 77 839 kr | 390 870 kr | 126 052 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 606 882 kr | 612 614 kr | 484 165 kr | 27 839 kr | 340 869 kr |
| Årets resultat | 255 732 kr | -128 449 kr | -456 326 kr | 313 031 kr | -264 817 kr |
| Obeskattade reserver | 166 603 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 194 785 kr | 380 924 kr | 382 995 kr | 211 027 kr | 293 000 kr |
| Leverantörsskulder | 74 688 kr | 149 871 kr | 57 324 kr | 68 783 kr | 122 855 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 758 kr | 163 238 kr | 269 402 kr | 80 689 kr | 108 618 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 274 002 kr | 915 089 kr | 460 834 kr | 601 897 kr | 419 052 kr |
Företrädare
- Ulrica B
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sundari Productions AB för organisationsnummer?
Sundari Productions AB har organisationsnummer 556938-5676 (5569385676).
Var ligger Sundari Productions AB?
Sundari Productions AB har sin registrerade adress Timmermansgatan 29, 3 tr, 11855 Stockholm.
Vilken bransch är Sundari Productions AB verksamt i?
Sundari Productions AB är registrerat i branschen sport- och fritidsutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sundari Productions AB?
Sundari Productions AB hade en nettoomsättning på 1 652 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sundari Productions AB?
Sundari Productions AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-08-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.