Holmgrens Brasseri & Catering AB
Holmgrens Brasseri & Catering AB har organisationsnummer 556939-8695 (5569398695)
Aktiebolag • Org.nr: 556939-8695
Om företaget
Holmgrens Brasseri & Catering AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Företaget bedriver även verksamhet inom cateringverksamhet vid enskilda evenemang.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1950 procent till 391 405 kr räkenskapsåret 2025 (19 091 kr föregående år).
Nettoomsättningen har ökat med 1833 % pga att bolaget helt ändrat riktning, från en mindre verksamhet som tillhandahöll textil- och skrädderitjänster, till ett brasseri med servering och utskänkningstillstånd.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Holmgrens Brasseri & Catering AB 391 405 kr och redovisade ett resultat på -17 589 kr. Rörelsemarginalen var -4,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 29,2 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 81,1 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,9 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,5 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 29,2 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 81,1 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -32,9 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 715 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 56 av 74 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Lund.
- Plats 2 041 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 23 617 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 202 154 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -4,9 procent |
| Vinstmarginal | - | -4,5 procent |
| Soliditet | 93,9 procent | 29,2 procent |
| Kassalikviditet | 930,2 procent | 81,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -74,6 procent | -32,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lunds Saluhall, Mårtenstorget 122351 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning av mat & dryck via egen restaurang och cateringverksamhet, samt försäljning av chark, kött, och egen produceradechark/korv produkter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 091 kr | 391 405 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 13 379 kr | 1 565 kr |
| Övriga externa kostnader | 870 kr | 82 236 kr |
| Personalkostnader | - | 165 111 kr |
| Avskrivningar | - | 12 000 kr |
| Rörelseresultat | -23 298 kr | -19 087 kr |
| Ränteintäkter | 9 kr | 1 498 kr |
| Räntekostnader | -133 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -23 156 kr | -17 589 kr |
| Årets resultat | -23 156 kr | -17 589 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 78 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 78 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 33 062 kr | 104 993 kr |
| Varulager | 14 440 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 7 688 kr | 52 675 kr |
| Kassa och bank | 10 934 kr | 52 318 kr |
| Summa tillgångar | 33 062 kr | 182 993 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 31 060 kr | 53 470 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 216 kr | 21 059 kr |
| Årets resultat | -23 156 kr | -17 589 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 002 kr | 129 523 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 3 918 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 002 kr | 89 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 33 062 kr | 182 993 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget sysslar med försäljning av mat och dryck via egen restaurang och cateringverksamhet, samt försäljning av chark, kött, och egen producerade charkkorv produkter. Bolaget har sitt säte i Lund.
I mars 2025 köptes bolaget Tyg & Tråd av Anmild AB (559422-5186) och det omdöpta bolaget Holmgrens Brasseri & Catering AB är numera ett helägt dotterbolag till Anmild AB.
Företrädare
- Anna M
- Jens M (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Holmgrens Brasseri & Catering AB för organisationsnummer?
Holmgrens Brasseri & Catering AB har organisationsnummer 556939-8695 (5569398695).
Var ligger Holmgrens Brasseri & Catering AB?
Holmgrens Brasseri & Catering AB har sin registrerade adress Lunds Saluhall, Mårtenstorget 1, 22351 Lund.
Vilken bransch är Holmgrens Brasseri & Catering AB verksamt i?
Holmgrens Brasseri & Catering AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Holmgrens Brasseri & Catering AB?
Holmgrens Brasseri & Catering AB hade en nettoomsättning på 391 405 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-08-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.