
He-Vet AB
He-Vet AB har organisationsnummer 556940-4816 (5569404816)
Aktiebolag • Org.nr: 556940-4816
Om företaget
He-Vet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som veterinärverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 75000). På Google Maps är verksamheten listad som veterinär. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,0 av 5 från 26 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 2 735 036 kr räkenskapsåret 2025 (2 796 639 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte He-Vet AB 2 735 036 kr och redovisade ett resultat på 39 903 kr. Rörelsemarginalen var 1,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 13,0 procent). Soliditeten var 64,6 procent, över branschens median (median 52,8 procent). Kassalikviditeten var 175,3 procent, under branschens median (median 244,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,9 procent | 13,0 procent | 3,6 procent till 27,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 1,9 procent | 13,3 procent | 3,4 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 64,6 procent | 52,8 procent | 32,2 procent till 74,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 175,3 procent | 244,5 procent | 131,7 procent till 445,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,2 procent | 30,7 procent | 6,5 procent till 57,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -2,2 procent | 3,1 procent | -10,4 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 735 000 kr | 1 303 000 kr | 815 000 kr till 1 776 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 913 000 kr | 639 000 kr | 374 000 kr till 807 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 143 av 550 aktiebolag inom veterinärverksamhet.
- Plats 7 av 18 aktiebolag inom veterinärverksamhet med säte i Malmö.
- Plats 2 097 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 7 259 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 63 252 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,2 procent | 15,6 procent | 8,9 procent | 8,8 procent | 1,9 procent |
| Vinstmarginal | 22,3 procent | 17,5 procent | 9,4 procent | 8,9 procent | 1,9 procent |
| Soliditet | 52,6 procent | 53,7 procent | 62,1 procent | 79,5 procent | 64,6 procent |
| Kassalikviditet | 186,5 procent | 141,4 procent | 174,9 procent | 286,2 procent | 175,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 56,8 procent | 43,0 procent | 26,2 procent | 22,2 procent | 4,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 1,0 procent | 9,2 procent | -3,4 procent | 2,9 procent | -2,2 procent |
| Omsättning per anställd | 2 575 000 kr | 2 812 000 kr | 2 717 000 kr | 2 797 000 kr | 2 735 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 765 000 kr | 794 000 kr | 902 000 kr | 762 000 kr | 913 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mölledalsgatan 20321240 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva veterinärverksamhet samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 75000VeterinärverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 301 064 kr | 2 548 881 kr | 2 575 017 kr | 2 811 926 kr | 2 716 561 kr | 2 796 639 kr | 2 735 036 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 14 514 kr | 0 kr | 71 261 kr | 0 kr | 60 897 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 566 147 kr | 529 725 kr | 485 351 kr | 643 950 kr | 552 632 kr | 608 645 kr | 648 173 kr |
| Övriga externa kostnader | 572 275 kr | 646 182 kr | 665 196 kr | 793 482 kr | 948 342 kr | 1 059 964 kr | 1 073 685 kr |
| Personalkostnader | 679 824 kr | 732 152 kr | 764 981 kr | 794 140 kr | 902 175 kr | 762 407 kr | 913 352 kr |
| Avskrivningar | 115 709 kr | 114 168 kr | 127 777 kr | 141 774 kr | 142 321 kr | 119 732 kr | 108 732 kr |
| Rörelseresultat | 367 109 kr | 526 654 kr | 546 226 kr | 438 580 kr | 242 352 kr | 245 000 kr | 51 991 kr |
| Ränteintäkter | 9 056 kr | 23 235 kr | 27 245 kr | 53 283 kr | 13 280 kr | 2 840 kr | 985 kr |
| Räntekostnader | 215 kr | 6 kr | 41 kr | 154 kr | 271 kr | 45 kr | 89 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 375 950 kr | 549 883 kr | 573 430 kr | 491 709 kr | 255 361 kr | 247 795 kr | 52 887 kr |
| Bokslutsdispositioner | 18 112 kr | -21 029 kr | -49 266 kr | 6 177 kr | 44 159 kr | 77 332 kr | 0 kr |
| Skatt | 89 821 kr | 114 676 kr | 113 833 kr | 103 179 kr | 62 045 kr | 66 947 kr | 12 984 kr |
| Årets resultat | 304 241 kr | 414 178 kr | 410 331 kr | 394 707 kr | 237 475 kr | 258 180 kr | 39 903 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 296 566 kr | 420 398 kr | 292 621 kr | 668 131 kr | 525 810 kr | 445 678 kr | 399 216 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 296 566 kr | 370 398 kr | 242 621 kr | 618 131 kr | 475 810 kr | 395 678 kr | 349 216 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 787 156 kr | 792 053 kr | 1 081 372 kr | 1 039 948 kr | 931 058 kr | 1 018 008 kr | 1 075 880 kr |
| Varulager | - | - | 104 896 kr | 94 193 kr | 101 123 kr | 157 906 kr | 161 041 kr |
| Kortfristiga fordringar | 331 909 kr | 438 362 kr | 393 673 kr | 450 444 kr | 359 077 kr | 293 411 kr | 447 088 kr |
| Kassa och bank | 455 247 kr | 353 691 kr | 582 803 kr | 495 311 kr | 470 858 kr | 566 691 kr | 467 751 kr |
| Summa tillgångar | 1 083 722 kr | 1 212 451 kr | 1 373 993 kr | 1 708 079 kr | 1 456 868 kr | 1 463 686 kr | 1 475 096 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 398 334 kr | 562 512 kr | 722 843 kr | 917 550 kr | 905 025 kr | 1 163 206 kr | 953 108 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 44 093 kr | 98 334 kr | 262 512 kr | 472 843 kr | 617 550 kr | 855 026 kr | 863 205 kr |
| Årets resultat | 304 241 kr | 414 178 kr | 410 331 kr | 394 707 kr | 237 475 kr | 258 180 kr | 39 903 kr |
| Obeskattade reserver | 57 373 kr | 78 402 kr | 127 668 kr | 121 491 kr | 77 332 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 628 015 kr | 571 537 kr | 523 482 kr | 669 038 kr | 474 511 kr | 300 480 kr | 521 988 kr |
| Leverantörsskulder | 122 565 kr | 207 635 kr | 88 014 kr | 210 816 kr | 36 952 kr | 95 140 kr | 143 496 kr |
| Skatteskulder | 7 219 kr | 32 398 kr | 58 175 kr | 15 731 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 488 623 kr | 313 130 kr | 367 593 kr | 422 066 kr | 367 946 kr | 154 959 kr | 308 922 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 083 722 kr | 1 212 451 kr | 1 373 993 kr | 1 708 079 kr | 1 456 868 kr | 1 463 686 kr | 1 475 096 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Malmö, registrerades år 2013 och bedriver sedan dess veterinärverksamhet.
Företrädare
- Huba E (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har He-Vet AB för organisationsnummer?
He-Vet AB har organisationsnummer 556940-4816 (5569404816).
Var ligger He-Vet AB?
He-Vet AB har sin registrerade adress Mölledalsgatan 203, 21240 Malmö.
Vilken bransch är He-Vet AB verksamt i?
He-Vet AB är registrerat i branschen veterinärverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter He-Vet AB?
He-Vet AB hade en nettoomsättning på 2 735 036 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har He-Vet AB?
He-Vet AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår He-Vet AB någon utdelning?
Styrelsen i He-Vet AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-08-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.