NST Nordic Star Trade AB
NST Nordic Star Trade AB har organisationsnummer 556940-8668 (5569408668)
Aktiebolag • Org.nr: 556940-8668
Om företaget
NST Nordic Star Trade AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel via internet eller postorder med informations- och kommunikationsutrustning, partihandel med mät- och precisionsinstrument och utgivning av datorspel.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 62 procent till 41 189 kr räkenskapsåret 2025 (107 502 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NST Nordic Star Trade AB 41 189 kr och redovisade ett resultat på -2 001 kr. Soliditeten var 95,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent). Kassalikviditeten var 1489,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 106,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,7 procent | 35,7 procent | 11,8 procent till 70,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1489,0 procent | 106,5 procent | 33,0 procent till 339,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,0 procent | 3,8 procent | -18,6 procent till 31,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -61,7 procent | -3,1 procent | -38,5 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 766 av 2 112 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 47 av 63 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Uppsala.
- Plats 5 484 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 8 991 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 263 142 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 23,5 procent | - |
| Vinstmarginal | - | - | - | 23,5 procent | - |
| Soliditet | 88,0 procent | 89,1 procent | 97,9 procent | 86,6 procent | 95,7 procent |
| Kassalikviditet | 2279,6 procent | 5342,2 procent | 2913,3 procent | 647,6 procent | 1489,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,1 procent | 0,7 procent | 0,5 procent | 7,7 procent | -1,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | -61,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rapphönsvägen 5Bc/o c/o Ronny Norberg
75653 Uppsala
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Rapphönsvägen 5B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva programmering & försäljning av mätare, gps, tv och data spel samt ljud bild även handel & försäljning av bil- och MC-tillbehör, sprotartiklar samt mode och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 67 976 kr | 92 029 kr | 58 831 kr | 30 177 kr | 107 502 kr | 41 189 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 45 924 kr | 60 999 kr | 38 165 kr | 23 594 kr | 57 710 kr | 39 048 kr |
| Övriga externa kostnader | 25 470 kr | 16 423 kr | 16 454 kr | 24 743 kr | 24 547 kr | 12 090 kr |
| Rörelseresultat | -19 218 kr | 14 607 kr | 4 212 kr | -18 160 kr | 25 245 kr | -9 949 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | 1 637 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -19 218 kr | 14 607 kr | 4 212 kr | -18 160 kr | 25 245 kr | -8 312 kr |
| Bokslutsdispositioner | 22 830 kr | 4 401 kr | -1 076 kr | 19 506 kr | -6 311 kr | 6 311 kr |
| Skatt | 1 127 kr | 4 074 kr | 663 kr | 486 kr | 3 899 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 2 485 kr | 16 151 kr | 1 256 kr | 860 kr | 15 035 kr | -2 001 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 3 517 kr | 3 517 kr | 3 517 kr | 3 517 kr | 3 517 kr | 3 517 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 517 kr | 3 517 kr | 3 517 kr | 3 517 kr | 3 517 kr | 3 517 kr |
| Omsättningstillgångar | 173 632 kr | 197 198 kr | 197 495 kr | 180 285 kr | 221 530 kr | 198 224 kr |
| Varulager | 67 626 kr | 67 626 kr | 67 626 kr | 67 626 kr | 67 626 kr | 67 626 kr |
| Kortfristiga fordringar | 12 883 kr | 25 082 kr | 22 062 kr | 21 576 kr | 23 625 kr | 28 747 kr |
| Kassa och bank | 93 123 kr | 104 490 kr | 107 807 kr | 91 083 kr | 130 279 kr | 101 851 kr |
| Summa tillgångar | 177 149 kr | 200 715 kr | 201 012 kr | 183 802 kr | 225 047 kr | 201 741 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 161 668 kr | 176 601 kr | 179 075 kr | 179 935 kr | 194 971 kr | 192 970 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 126 824 kr | 129 309 kr | 152 819 kr | 154 075 kr | 154 075 kr | 169 971 kr |
| Årets resultat | 2 485 kr | 16 151 kr | 1 256 kr | 860 kr | 15 035 kr | -2 001 kr |
| Obeskattade reserver | 22 831 kr | 18 430 kr | 19 506 kr | 0 kr | 6 311 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | -7 351 kr | 5 684 kr | 2 431 kr | 3 867 kr | 23 765 kr | 8 771 kr |
| Skatteskulder | -8 573 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 6 579 kr | 11 040 kr | 7 787 kr | 9 223 kr | 29 122 kr | 14 128 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 177 149 kr | 200 715 kr | 201 012 kr | 183 802 kr | 225 047 kr | 201 741 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva programmering & försäljning av mätare, gps, tv och data spel samt ljud bild även handel & försäljning av bil- och MC-tillbehör, sprotartiklar samt mode och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Ronny N (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NST Nordic Star Trade AB för organisationsnummer?
NST Nordic Star Trade AB har organisationsnummer 556940-8668 (5569408668).
Var ligger NST Nordic Star Trade AB?
NST Nordic Star Trade AB har sin registrerade adress Rapphönsvägen 5B, 75653 Uppsala.
Vilken bransch är NST Nordic Star Trade AB verksamt i?
NST Nordic Star Trade AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NST Nordic Star Trade AB?
NST Nordic Star Trade AB hade en nettoomsättning på 41 189 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-08-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.