TB CHANGE4LIFE AB
TB CHANGE4LIFE AB har organisationsnummer 556941-1563 (5569411563)
Aktiebolag • Org.nr: 556941-1563
Om företaget
TB CHANGE4LIFE AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). Sidoverksamheter inkluderar personaluthyrning och scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 70 procent till 11 480 kr räkenskapsåret 2026 (37 873 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte TB CHANGE4LIFE AB 11 480 kr och redovisade ett resultat på -40 226 kr. Soliditeten var 40,2 procent, under branschens median (median 59,9 procent). Kassalikviditeten var 167,2 procent, under branschens median (median 244,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 40,2 procent | 59,9 procent | 39,2 procent till 78,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 167,2 procent | 244,4 procent | 147,8 procent till 534,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -156,9 procent | 13,4 procent | -10,7 procent till 41,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 11 000 kr | 672 000 kr | 424 000 kr till 1 099 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 324 000 kr | 141 000 kr till 525 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 451 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 212 av 241 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Stockholm.
- Plats 51 924 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 92 184 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 275 566 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -26,5 procent | -25,7 procent | -20,0 procent | - | - |
| Vinstmarginal | -26,5 procent | -25,1 procent | -19,5 procent | - | - |
| Soliditet | 52,9 procent | 66,3 procent | 60,6 procent | 52,1 procent | 40,2 procent |
| Kassalikviditet | 212,3 procent | 296,3 procent | 254,0 procent | 208,8 procent | 167,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,2 procent | -56,7 procent | -23,2 procent | -82,8 procent | -156,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -9,3 procent | -57,3 procent | -68,7 procent | - |
| Omsättning per anställd | 313 000 kr | 284 000 kr | 121 000 kr | 38 000 kr | 11 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 305 000 kr | 219 000 kr | 57 000 kr | 4 000 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Linnegatan 88 lgh 1201c/o BERVOKK TEIJA
11523 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Linnegatan 88 lgh 1201 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva friskvård, bemanningsverksamhet, rehabilitering, föreläsningar inklusive förändringsarbete med kundrelaterade behov samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 313 389 kr | 284 143 kr | 121 193 kr | 37 873 kr | 11 480 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 49 415 kr | 4 897 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 2 953 kr | 586 kr | 2 580 kr | 2 750 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 137 512 kr | 142 742 kr | 86 153 kr | 78 810 kr | 52 003 kr |
| Personalkostnader | 305 314 kr | 218 747 kr | 56 757 kr | 4 465 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -82 975 kr | -73 035 kr | -24 297 kr | -48 152 kr | -40 523 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 714 kr | 731 kr | 1 902 kr | 306 kr |
| Räntekostnader | - | 19 kr | 84 kr | 30 kr | 9 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -82 975 kr | -71 340 kr | -23 650 kr | -46 280 kr | -40 226 kr |
| Bokslutsdispositioner | 84 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 1 334 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -309 kr | -71 340 kr | -23 650 kr | -46 280 kr | -40 226 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 372 609 kr | 189 873 kr | 168 468 kr | 107 227 kr | 63 786 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 30 837 kr | 9 164 kr | 2 131 kr | 10 501 kr | 8 710 kr |
| Kassa och bank | 341 772 kr | 180 709 kr | 166 337 kr | 96 726 kr | 55 076 kr |
| Summa tillgångar | 372 609 kr | 189 873 kr | 168 468 kr | 107 227 kr | 63 786 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 197 131 kr | 125 791 kr | 102 141 kr | 55 861 kr | 25 635 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 147 440 kr | 147 131 kr | 75 791 kr | 52 141 kr | 15 861 kr |
| Årets resultat | -309 kr | -71 340 kr | -23 650 kr | -46 280 kr | -40 226 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 175 478 kr | 64 082 kr | 66 327 kr | 51 366 kr | 38 151 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 2 400 kr | 2 584 kr | 3 598 kr | 2 585 kr |
| Skatteskulder | 11 524 kr | 296 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 153 954 kr | 52 126 kr | 55 243 kr | 37 068 kr | 27 066 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 372 609 kr | 189 873 kr | 168 468 kr | 107 227 kr | 63 786 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm har som verksamhet att bedriva friskvård, bemanningsverksamhet, rehabilitering, föreläsningar inklusive förändringsarbete med kundrelaterade behov samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Teija B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TB CHANGE4LIFE AB för organisationsnummer?
TB CHANGE4LIFE AB har organisationsnummer 556941-1563 (5569411563).
Var ligger TB CHANGE4LIFE AB?
TB CHANGE4LIFE AB har sin registrerade adress Linnegatan 88 lgh 1201, 11523 Stockholm.
Vilken bransch är TB CHANGE4LIFE AB verksamt i?
TB CHANGE4LIFE AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TB CHANGE4LIFE AB?
TB CHANGE4LIFE AB hade en nettoomsättning på 11 480 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har TB CHANGE4LIFE AB?
TB CHANGE4LIFE AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-09-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.