Filibaba AB
Filibaba AB har organisationsnummer 556942-1828 (5569421828)
Aktiebolag • Org.nr: 556942-1828
Om företaget
Filibaba AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 13 procent till 2 717 000 kr räkenskapsåret 2026 (2 406 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Filibaba AB 2 717 000 kr och redovisade ett resultat på 1 140 659 kr. Rörelsemarginalen var 53,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,9 procent). Soliditeten var 67,0 procent, under branschens median (median 71,0 procent). Kassalikviditeten var 295,1 procent, under branschens median (median 389,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,1 procent | 24,9 procent | 9,0 procent till 37,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 53,1 procent | 25,9 procent | 10,2 procent till 39,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 67,0 procent | 71,0 procent | 50,1 procent till 88,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 295,1 procent | 389,8 procent | 214,9 procent till 785,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 92,3 procent | 24,5 procent | -0,6 procent till 55,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 12,9 procent | -0,9 procent | -20,5 procent till 15,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 717 000 kr | 1 246 000 kr | 640 000 kr till 1 600 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 763 000 kr | 753 000 kr | 401 000 kr till 915 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 227 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 425 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 11 793 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 19 808 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 63 618 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,6 procent | -8,4 procent | 5,6 procent | 40,1 procent | 53,1 procent |
| Vinstmarginal | 18,6 procent | -8,4 procent | 5,7 procent | 40,2 procent | 53,1 procent |
| Soliditet | 59,2 procent | 56,9 procent | 72,6 procent | 72,0 procent | 67,0 procent |
| Kassalikviditet | 215,3 procent | 210,7 procent | 348,2 procent | 337,9 procent | 295,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,5 procent | -31,7 procent | 19,4 procent | 77,6 procent | 92,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 28,3 procent | -1,5 procent | 7,7 procent | -2,4 procent | 12,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 162 000 kr | 1 145 000 kr | 822 000 kr | 2 406 000 kr | 2 717 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 807 000 kr | 1 035 000 kr | 623 000 kr | 835 000 kr | 763 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Seglatsgatan 612062 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är appdesign & programmering och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 235 820 kr | 1 811 609 kr | 2 324 104 kr | 2 289 929 kr | 2 465 980 kr | 2 405 677 kr | 2 717 111 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 334 612 kr | 39 487 kr | 59 980 kr | 58 967 kr | 21 430 kr | 13 202 kr | 28 676 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 216 775 kr | 114 827 kr | 94 530 kr | 130 622 kr | 75 179 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 216 073 kr | 126 552 kr | 201 518 kr | 284 000 kr | 313 358 kr | 567 313 kr | 493 682 kr |
| Personalkostnader | 1 798 411 kr | 1 630 539 kr | 1 613 329 kr | 2 069 992 kr | 1 868 826 kr | 834 975 kr | 762 949 kr |
| Avskrivningar | 20 613 kr | 20 485 kr | 28 351 kr | 35 889 kr | 29 860 kr | 23 451 kr | 27 907 kr |
| Rörelseresultat | 318 003 kr | -82 414 kr | 431 932 kr | -192 032 kr | 137 582 kr | 963 919 kr | 1 441 519 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 397 kr | 2 763 kr | 4 130 kr | 1 194 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 4 kr | 0 kr | 72 kr | 372 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 318 003 kr | -82 414 kr | 431 932 kr | -191 639 kr | 140 345 kr | 967 977 kr | 1 442 341 kr |
| Skatt | 70 027 kr | 0 kr | 77 449 kr | 0 kr | - | 195 372 kr | 301 682 kr |
| Årets resultat | 247 976 kr | -82 414 kr | 354 483 kr | -191 639 kr | 140 345 kr | 772 605 kr | 1 140 659 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 73 442 kr | 52 957 kr | 162 670 kr | 98 419 kr | 44 459 kr | 74 476 kr | 46 569 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 73 442 kr | 52 957 kr | 151 070 kr | 98 419 kr | 44 459 kr | 74 476 kr | 46 569 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 11 600 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 012 189 kr | 792 365 kr | 1 184 895 kr | 964 943 kr | 951 651 kr | 1 308 022 kr | 1 799 101 kr |
| Kortfristiga fordringar | 61 644 kr | 307 132 kr | 810 180 kr | 468 825 kr | 264 999 kr | 40 197 kr | 523 974 kr |
| Kassa och bank | 950 545 kr | 485 233 kr | 374 715 kr | 496 118 kr | 686 652 kr | 1 267 825 kr | 1 275 127 kr |
| Summa tillgångar | 1 085 631 kr | 845 322 kr | 1 347 565 kr | 1 063 362 kr | 996 110 kr | 1 382 498 kr | 1 845 670 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 525 041 kr | 442 627 kr | 797 110 kr | 605 471 kr | 722 816 kr | 995 421 kr | 1 236 080 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 227 065 kr | 475 041 kr | 392 627 kr | 747 110 kr | 532 471 kr | 172 816 kr | 45 421 kr |
| Årets resultat | 247 976 kr | -82 414 kr | 354 483 kr | -191 639 kr | 140 345 kr | 772 605 kr | 1 140 659 kr |
| Kortfristiga skulder | 560 590 kr | 402 696 kr | 550 455 kr | 457 891 kr | 273 294 kr | 387 077 kr | 609 590 kr |
| Leverantörsskulder | 16 826 kr | 8 100 kr | 16 369 kr | 7 620 kr | 40 193 kr | 23 990 kr | 43 445 kr |
| Skatteskulder | 14 843 kr | 1 984 kr | 0 kr | - | - | 210 091 kr | 485 838 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 95 390 kr | 75 288 kr | 141 731 kr | 125 885 kr | 61 493 kr | 29 633 kr | 70 307 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 085 631 kr | 845 322 kr | 1 347 565 kr | 1 063 362 kr | 996 110 kr | 1 382 498 kr | 1 845 670 kr |
Företrädare
- Max R (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Filibaba AB för organisationsnummer?
Filibaba AB har organisationsnummer 556942-1828 (5569421828).
Var ligger Filibaba AB?
Filibaba AB har sin registrerade adress Seglatsgatan 6, 12062 Stockholm.
Vilken bransch är Filibaba AB verksamt i?
Filibaba AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Filibaba AB?
Filibaba AB hade en nettoomsättning på 2 717 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Filibaba AB?
Filibaba AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Filibaba AB någon utdelning?
Styrelsen i Filibaba AB föreslog en utdelning på 658 352 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-09-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.