Jens Thulin AB
Jens Thulin AB har organisationsnummer 556942-6009 (5569426009)
Aktiebolag • Org.nr: 556942-6009
Om företaget
Jens Thulin AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Klågerup. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som tävling med hästar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93191). Sidoverksamheter inkluderar scenkonst och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (141 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jens Thulin AB 0 kr och redovisade ett resultat på 155 259 kr. Soliditeten var 84,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 36,7 procent). Kassalikviditeten var 324,8 procent, över branschens median (median 151,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,2 procent | 36,7 procent | 9,9 procent till 76,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 324,8 procent | 151,9 procent | 51,6 procent till 467,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 5,7 procent | -1,5 procent | -84,4 procent till 22,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | 1,2 procent | -27,4 procent till 27,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 094 000 kr | 701 000 kr till 1 588 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 346 000 kr | 196 000 kr till 516 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 324 av 391 aktiebolag inom tävling med hästar.
- Plats 492 av 566 aktiebolag med säte i Svedala.
- Plats 33 513 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -190,6 procent | -85,9 procent | 96,1 procent | - |
| Vinstmarginal | - | -635,3 procent | -257,2 procent | -245,3 procent | - |
| Soliditet | 85,5 procent | 86,6 procent | 84,1 procent | 84,3 procent | 84,2 procent |
| Kassalikviditet | 648,5 procent | 777,8 procent | 448,0 procent | 1643,5 procent | 324,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 98,0 procent | -17,7 procent | -25,9 procent | -13,5 procent | 5,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 186,3 procent | -51,7 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 102 000 kr | 292 000 kr | 141 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kongsmarksvägen 12c/o c/o Jens Thulin
23376 Klågerup
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Kongsmarksvägen 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom miljö och hållbar utveckling samt likartad verksamhet, handel med värdepapper samt bedriva tränings och tävlingsverksamhet med travhästar, uppfödnings och försäljningsverksamhet av hästar, samt äga och förvalta fast samt lös egendom.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 101 977 kr | 291 994 kr | 141 250 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 7 751 kr | 0 kr | 96 974 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 45 788 kr | 276 451 kr | 515 122 kr | 102 698 kr | 48 422 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | 27 675 kr | 27 675 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -45 788 kr | -194 398 kr | -250 803 kr | 135 526 kr | -48 422 kr |
| Ränteintäkter | - | 18 kr | 3 994 kr | 3 742 kr | 484 kr |
| Räntekostnader | - | 225 113 kr | 4 481 kr | 1 736 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 4 219 573 kr | -648 933 kr | -751 290 kr | -345 883 kr | 155 259 kr |
| Årets resultat | 4 219 573 kr | -648 933 kr | -751 290 kr | -345 883 kr | 155 259 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 245 826 kr | 3 410 285 kr | 3 067 650 kr | 2 790 343 kr | 3 074 182 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 184 500 kr | 110 701 kr | 83 026 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 061 326 kr | 3 299 584 kr | 2 984 624 kr | 2 790 343 kr | 3 074 182 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 790 811 kr | 813 319 kr | 386 337 kr | 246 524 kr | 148 740 kr |
| Kortfristiga fordringar | 64 361 kr | 79 400 kr | 78 863 kr | 35 289 kr | 1 290 kr |
| Kassa och bank | 1 726 450 kr | 733 919 kr | 307 474 kr | 211 235 kr | 147 450 kr |
| Summa tillgångar | 5 036 637 kr | 4 223 604 kr | 3 453 987 kr | 3 036 867 kr | 3 222 922 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 4 305 992 kr | 3 657 059 kr | 2 905 769 kr | 2 559 887 kr | 2 715 145 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 36 419 kr | 4 255 992 kr | 3 607 059 kr | 2 855 770 kr | 2 509 886 kr |
| Årets resultat | 4 219 573 kr | -648 933 kr | -751 290 kr | -345 883 kr | 155 259 kr |
| Kortfristiga skulder | 276 165 kr | 104 565 kr | 86 238 kr | 15 000 kr | 45 797 kr |
| Leverantörsskulder | 23 125 kr | 22 064 kr | 27 262 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 67 500 kr | 43 975 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 5 036 637 kr | 4 223 604 kr | 3 453 987 kr | 3 036 867 kr | 3 222 922 kr |
Företrädare
- Jens T (verkställande direktör)
Undertecknad i Svedala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jens Thulin AB för organisationsnummer?
Jens Thulin AB har organisationsnummer 556942-6009 (5569426009).
Var ligger Jens Thulin AB?
Jens Thulin AB har sin registrerade adress Kongsmarksvägen 12, 23376 Klågerup.
Vilken bransch är Jens Thulin AB verksamt i?
Jens Thulin AB är registrerat i branschen tävling med hästar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jens Thulin AB?
Jens Thulin AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jens Thulin AB?
Jens Thulin AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Svedala
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-09-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.