Sport och Hälsa Södermalm AB
Sport och Hälsa Södermalm AB har organisationsnummer 556942-7445 (5569427445)
Aktiebolag • Org.nr: 556942-7445
Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtarJohanneshov
Om företaget
Sport och Hälsa Södermalm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Johanneshov. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47631). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder, partihandel med sport- och fritidsartiklar, detaljhandel med kläder och partihandel med kläder och skodon.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sport och Hälsa Södermalm AB 0 kr och redovisade ett resultat på 11 322 kr. Soliditeten var 21,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 94,7 procent, under branschens median (median 133,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 21,0 procent | 52,6 procent | 24,1 procent till 79,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 94,7 procent | 133,7 procent | 41,5 procent till 417,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 procent | 3,0 procent | -6,7 procent till 20,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 399 av 471 aktiebolag inom detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar.
- Plats 32 av 41 aktiebolag inom detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar med säte i Stockholm.
- Plats 53 896 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 13,3 procent | 19,1 procent | 18,6 procent | 20,7 procent | 21,0 procent |
| Kassalikviditet | 75,7 procent | 89,5 procent | 91,4 procent | 92,2 procent | 94,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,6 procent | 34,5 procent | 4,9 procent | 5,8 procent | 7,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Pastellvägen 15c/o Mathias Lundberg
12136 Johanneshov
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Pastellvägen 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva funktionell träning i grupp, personlig träning, konsultuppdrag inom kost, träning, ergonomi och friskvård samt försäljning av elektronik, sportutrustning och kosttillskott och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 153 183 kr | 45 290 kr | 18 076 kr | 7 120 kr | 15 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 440 559 kr | 516 036 kr | 468 820 kr | 526 915 kr | 470 544 kr | 546 669 kr | 600 617 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 15 000 kr | 9 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 592 877 kr | 533 571 kr | 458 906 kr | 461 290 kr | 479 533 kr | 539 027 kr | 589 302 kr |
| Rörelseresultat | -14 135 kr | 8 755 kr | 8 990 kr | 42 745 kr | 6 011 kr | 7 642 kr | 11 315 kr |
| Ränteintäkter | 46 kr | 14 kr | 29 kr | 192 kr | 355 kr | 584 kr | 307 kr |
| Räntekostnader | -261 kr | 1 kr | 345 kr | 0 kr | - | 239 kr | 300 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -13 828 kr | 8 768 kr | 8 674 kr | 42 937 kr | 6 366 kr | 7 987 kr | 11 322 kr |
| Årets resultat | -13 828 kr | 8 768 kr | 8 674 kr | 42 937 kr | 6 366 kr | 7 987 kr | 11 322 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 322 645 kr | 391 028 kr | 430 633 kr | 472 673 kr | 524 101 kr | 488 967 kr | 535 136 kr |
| Varulager | 59 000 kr | 49 000 kr | 30 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 205 423 kr | 340 951 kr | 386 411 kr | 453 699 kr | 476 293 kr | 407 756 kr | 485 948 kr |
| Kassa och bank | 58 222 kr | 1 077 kr | 14 222 kr | 18 974 kr | 47 808 kr | 81 211 kr | 49 188 kr |
| Summa tillgångar | 502 645 kr | 571 028 kr | 610 633 kr | 652 673 kr | 704 101 kr | 668 967 kr | 715 136 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 64 064 kr | 72 832 kr | 81 506 kr | 124 443 kr | 130 809 kr | 138 796 kr | 150 118 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 27 892 kr | 14 064 kr | 22 832 kr | 31 506 kr | 74 443 kr | 80 809 kr | 88 796 kr |
| Årets resultat | -13 828 kr | 8 768 kr | 8 674 kr | 42 937 kr | 6 366 kr | 7 987 kr | 11 322 kr |
| Kortfristiga skulder | 438 581 kr | 498 196 kr | 529 127 kr | 528 230 kr | 573 292 kr | 530 171 kr | 565 018 kr |
| Leverantörsskulder | 7 681 kr | 7 615 kr | 0 kr | - | 42 116 kr | 0 kr | 49 140 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 400 901 kr | 475 581 kr | 514 127 kr | 513 230 kr | 487 560 kr | 483 810 kr | 468 810 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 502 645 kr | 571 028 kr | 610 633 kr | 652 673 kr | 704 101 kr | 668 967 kr | 715 136 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget tillhandahåller produkter mm för främjande av sport och hälsa. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Villkorade aktieägartillskott vid räkenskapsårets utgång: 200 000kr (200 000kr).
Företrädare
- Mathias L
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sport och Hälsa Södermalm AB för organisationsnummer?
Sport och Hälsa Södermalm AB har organisationsnummer 556942-7445 (5569427445).
Var ligger Sport och Hälsa Södermalm AB?
Sport och Hälsa Södermalm AB har sin registrerade adress Pastellvägen 15, 12136 Johanneshov.
Vilken bransch är Sport och Hälsa Södermalm AB verksamt i?
Sport och Hälsa Södermalm AB är registrerat i branschen detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sport och Hälsa Södermalm AB?
Sport och Hälsa Södermalm AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-09-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.