Monica Pärus AB
Monica Pärus AB har organisationsnummer 556943-6727 (5569436727)
Aktiebolag • Org.nr: 556943-6727
Om företaget
Monica Pärus AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eskilstuna. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 45 procent till 256 000 kr räkenskapsåret 2025 (464 000 kr föregående år).
Omsättningen har minskat mot föregående år då det varit mindre verksamhet i bolaget 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Monica Pärus AB 256 000 kr och redovisade ett resultat på -20 265 kr. Rörelsemarginalen var -8,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 56,6 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 230,4 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,0 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -7,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 56,6 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 230,4 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -42,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -44,8 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 256 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 215 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 18 993 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 95 av 149 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Eskilstuna.
- Plats 1 612 av 2 351 aktiebolag med säte i Eskilstuna.
- Plats 5 153 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 219 591 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,0 procent | - | - | 11,4 procent | -8,0 procent |
| Vinstmarginal | 16,9 procent | - | - | 11,4 procent | -7,8 procent |
| Soliditet | 90,3 procent | 88,5 procent | 78,4 procent | 38,8 procent | 56,6 procent |
| Kassalikviditet | 1029,0 procent | 869,3 procent | 462,1 procent | 163,5 procent | 230,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,3 procent | -88,2 procent | -18,9 procent | 44,8 procent | -42,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -35,7 procent | -78,1 procent | - | - | -44,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 464 000 kr | 256 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 353 000 kr | 215 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Krongatan 4c/o Monica Pärus
63224 Eskilstuna
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Krongatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är inriktad på utvecklingsarbete och förändringsarbete inom områdena samhälle, folkhälsa och demokrati och delaktighet. Tjänster i bolaget består av verksamhetsutveckling, processledning, utredning, utvärdering, utbildning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 469 821 kr | 302 363 kr | 65 747 kr | 59 272 kr | 463 799 kr | 255 802 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 78 801 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 105 421 kr | 80 148 kr | 66 503 kr | 43 596 kr | 58 001 kr | 61 698 kr |
| Personalkostnader | 477 081 kr | 170 919 kr | 50 332 kr | 28 374 kr | 353 005 kr | 214 635 kr |
| Rörelseresultat | -33 880 kr | 51 296 kr | -51 088 kr | -12 698 kr | 52 793 kr | -20 531 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 156 kr | 344 kr | 349 kr | 272 kr |
| Räntekostnader | 1 kr | 12 kr | 6 kr | 1 kr | 6 kr | 6 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -33 881 kr | 51 284 kr | -50 938 kr | -12 355 kr | 53 136 kr | -20 265 kr |
| Årets resultat | -33 881 kr | 51 284 kr | -50 938 kr | -12 355 kr | 53 136 kr | -20 265 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 132 404 kr | 175 742 kr | 65 230 kr | 83 422 kr | 305 052 kr | 85 239 kr |
| Kortfristiga fordringar | 19 493 kr | 34 387 kr | 11 537 kr | 23 025 kr | 12 132 kr | 52 642 kr |
| Kassa och bank | 112 911 kr | 141 355 kr | 53 693 kr | 60 397 kr | 292 920 kr | 32 597 kr |
| Summa tillgångar | 132 404 kr | 175 742 kr | 65 230 kr | 83 422 kr | 305 052 kr | 85 239 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 107 379 kr | 158 663 kr | 57 726 kr | 65 371 kr | 118 506 kr | 48 241 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 91 260 kr | 57 379 kr | 58 664 kr | 27 726 kr | 15 370 kr | 18 506 kr |
| Årets resultat | -33 881 kr | 51 284 kr | -50 938 kr | -12 355 kr | 53 136 kr | -20 265 kr |
| Kortfristiga skulder | 25 025 kr | 17 079 kr | 7 504 kr | 18 051 kr | 186 546 kr | 36 998 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 380 kr | 0 kr | - | 2 037 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 712 kr | 17 079 kr | 7 124 kr | 13 051 kr | 90 246 kr | 5 311 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 132 404 kr | 175 742 kr | 65 230 kr | 83 422 kr | 305 052 kr | 85 239 kr |
Företrädare
- Monica P
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Monica Pärus AB för organisationsnummer?
Monica Pärus AB har organisationsnummer 556943-6727 (5569436727).
Var ligger Monica Pärus AB?
Monica Pärus AB har sin registrerade adress Krongatan 4, 63224 Eskilstuna.
Vilken bransch är Monica Pärus AB verksamt i?
Monica Pärus AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Monica Pärus AB?
Monica Pärus AB hade en nettoomsättning på 256 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Monica Pärus AB?
Monica Pärus AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eskilstuna
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-09-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.