Intromedia Sverige AB
Intromedia Sverige AB har organisationsnummer 556943-8996 (5569438996)
Aktiebolag • Org.nr: 556943-8996
Om företaget
Intromedia Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar dataprogrammering, datordrifttjänster, datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 3 127 351 kr räkenskapsåret 2025 (3 150 778 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Intromedia Sverige AB 3 127 351 kr och redovisade ett resultat på 38 861 kr. Rörelsemarginalen var 1,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,0 procent). Soliditeten var 69,6 procent, över branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 227,9 procent, under branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,2 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,6 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 227,9 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,7 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 888 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 13 av 244 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Uppsala.
- Plats 977 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 1 708 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 55 809 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,4 procent | 1,5 procent | -0,7 procent | 0,7 procent | 1,2 procent |
| Vinstmarginal | -4,5 procent | 1,3 procent | -0,8 procent | 16,9 procent | 1,6 procent |
| Soliditet | 40,0 procent | 53,2 procent | 37,1 procent | 73,3 procent | 69,6 procent |
| Kassalikviditet | 107,5 procent | 155,2 procent | 130,0 procent | 323,5 procent | 227,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -75,7 procent | 42,0 procent | 4,5 procent | 70,2 procent | 6,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -9,8 procent | -46,2 procent | - | -0,7 procent |
| Omsättning per anställd | 943 000 kr | 1 702 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 566 000 kr | 335 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vallvägen 4 A75651 Uppsala
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Vallvägen 4 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling och försäljning av webbaserade systemlösningar, utbildning, drift av datasystem, försäljning av datautrustning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 885 920 kr | 1 701 762 kr | 915 766 kr | 3 150 778 kr | 3 127 351 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 15 860 kr | 14 149 kr | 16 069 kr | 111 738 kr | 115 918 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 313 145 kr | 342 697 kr | 549 190 kr | 3 100 278 kr | 3 085 142 kr |
| Övriga externa kostnader | 514 446 kr | 1 012 956 kr | 378 831 kr | 140 679 kr | 119 407 kr |
| Personalkostnader | 1 131 630 kr | 335 357 kr | 9 832 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -82 769 kr | 24 901 kr | -6 018 kr | 21 436 kr | 38 644 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 11 207 kr | 10 410 kr |
| Räntekostnader | 2 567 kr | 2 281 kr | 1 132 kr | 155 kr | 27 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -85 336 kr | 22 620 kr | -7 150 kr | 532 488 kr | 49 027 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 60 000 kr | 19 000 kr | - | - |
| Skatt | -13 kr | 965 kr | 2 647 kr | 6 698 kr | 10 166 kr |
| Årets resultat | -85 323 kr | 81 655 kr | 9 203 kr | 525 525 kr | 38 861 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 140 000 kr | 260 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 140 000 kr | 260 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 182 070 kr | 265 140 kr | 448 143 kr | 881 140 kr | 583 826 kr |
| Kortfristiga fordringar | 165 084 kr | 240 925 kr | 448 143 kr | 205 862 kr | 232 584 kr |
| Kassa och bank | 16 986 kr | 24 215 kr | 0 kr | 675 278 kr | 351 242 kr |
| Summa tillgångar | 282 070 kr | 365 140 kr | 548 143 kr | 1 021 140 kr | 843 826 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 112 691 kr | 194 346 kr | 203 549 kr | 748 740 kr | 587 601 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 148 014 kr | 62 691 kr | 144 346 kr | 173 215 kr | 498 740 kr |
| Årets resultat | -85 323 kr | 81 655 kr | 9 203 kr | 525 525 kr | 38 861 kr |
| Kortfristiga skulder | 169 379 kr | 170 794 kr | 344 594 kr | 272 400 kr | 256 225 kr |
| Leverantörsskulder | 32 331 kr | 124 955 kr | 88 858 kr | 268 178 kr | 247 428 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 137 048 kr | 45 839 kr | 125 927 kr | 4 222 kr | 8 797 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 282 070 kr | 365 140 kr | 548 143 kr | 1 021 140 kr | 843 826 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver utveckling och försäljning av skräddarsydda molntjänster. Företaget är Microsoft partner inom Cloud Solutions och specialiserar sig på de allra senaste teknikerna inom Microsoft 365 och Microsoft Azure.Företaget har sitt säte i Uppsala.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Jonas M
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Intromedia Sverige AB för organisationsnummer?
Intromedia Sverige AB har organisationsnummer 556943-8996 (5569438996).
Var ligger Intromedia Sverige AB?
Intromedia Sverige AB har sin registrerade adress Vallvägen 4 A, 75651 Uppsala.
Vilken bransch är Intromedia Sverige AB verksamt i?
Intromedia Sverige AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Intromedia Sverige AB?
Intromedia Sverige AB hade en nettoomsättning på 3 127 351 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Intromedia Sverige AB någon utdelning?
Styrelsen i Intromedia Sverige AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-09-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.