idali images AB
idali images AB har organisationsnummer 556944-8466 (5569448466)
Aktiebolag • Org.nr: 556944-8466
Om företaget
idali images AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enköping. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200). Sidoverksamheter inkluderar bildkonst och produktion av film, video och tv-program.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 6 procent till 112 220 kr räkenskapsåret 2025 (119 103 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte idali images AB 112 220 kr och redovisade ett resultat på -58 637 kr. Rörelsemarginalen var -52,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,9 procent). Soliditeten var 19,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 62,1 procent). Kassalikviditeten var 124,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -52,2 procent | 7,9 procent | -1,8 procent till 21,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -52,3 procent | 8,2 procent | -1,6 procent till 22,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 19,4 procent | 62,1 procent | 39,6 procent till 80,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 124,0 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 514,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -469,1 procent | 12,3 procent | -8,1 procent till 38,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -5,8 procent | -1,7 procent | -23,0 procent till 22,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 112 000 kr | 770 000 kr | 395 000 kr till 1 189 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 6 000 kr | 421 000 kr | 144 000 kr till 642 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 219 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 442 av 558 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 45 672 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 81 361 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 244 493 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,5 procent | 0,0 procent | 15,6 procent | -60,7 procent | -52,2 procent |
| Vinstmarginal | 8,5 procent | -0,4 procent | 15,6 procent | -60,8 procent | -52,3 procent |
| Soliditet | 30,5 procent | 38,1 procent | 40,9 procent | 14,6 procent | 19,4 procent |
| Kassalikviditet | 143,9 procent | 161,5 procent | 169,3 procent | 117,1 procent | 124,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 30,4 procent | -1,3 procent | 30,5 procent | -546,3 procent | -469,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -22,5 procent | 3,9 procent | -11,4 procent | -27,0 procent | -5,8 procent |
| Omsättning per anställd | 177 000 kr | 184 000 kr | 163 000 kr | 119 000 kr | 112 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 91 000 kr | 92 000 kr | 57 000 kr | 73 000 kr | 6 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Härnevi Kvarn 59c/o Lindgren
74596 Enköping
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Härnevi Kvarn 59 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva video-, foto och webproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 312 348 kr | 228 634 kr | 177 262 kr | 184 146 kr | 163 199 kr | 119 103 kr | 112 220 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 77 818 kr | 0 kr | 53 631 kr | 23 034 kr | 98 752 kr | 46 695 kr | 7 647 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 6 025 kr | 12 280 kr | 39 575 kr | 7 620 kr | 32 412 kr | 19 579 kr | 49 898 kr |
| Övriga externa kostnader | 61 077 kr | 78 535 kr | 84 844 kr | 107 119 kr | 147 289 kr | 145 085 kr | 122 447 kr |
| Personalkostnader | 320 475 kr | 71 237 kr | 91 334 kr | 92 496 kr | 56 830 kr | 73 387 kr | 6 097 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 589 kr | 66 582 kr | 15 140 kr | -56 kr | 25 421 kr | -72 253 kr | -58 575 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 19 kr | 2 kr | 43 kr |
| Räntekostnader | 309 kr | 53 143 kr | 0 kr | 603 kr | 0 kr | 172 kr | 105 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 280 kr | 13 439 kr | 15 140 kr | -659 kr | 25 440 kr | -72 423 kr | -58 637 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 0 kr | - | - |
| Skatt | - | - | - | - | 3 885 kr | 0 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 2 280 kr | 13 439 kr | 15 140 kr | -659 kr | 21 555 kr | -72 423 kr | -58 637 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 201 358 kr | 126 780 kr | 163 295 kr | 129 009 kr | 172 748 kr | 90 761 kr | 64 546 kr |
| Kortfristiga fordringar | 70 939 kr | 107 073 kr | 62 321 kr | 20 393 kr | 96 272 kr | 18 110 kr | 20 253 kr |
| Kassa och bank | 130 419 kr | 19 707 kr | 100 974 kr | 108 616 kr | 76 476 kr | 72 651 kr | 44 293 kr |
| Summa tillgångar | 201 358 kr | 126 780 kr | 163 295 kr | 129 009 kr | 172 748 kr | 90 761 kr | 64 546 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 47 109 kr | 34 645 kr | 49 785 kr | 49 126 kr | 70 681 kr | 13 258 kr | 12 500 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | -5 171 kr | -28 794 kr | 9 645 kr | 24 785 kr | 24 126 kr | 60 681 kr | 46 137 kr |
| Årets resultat | 2 280 kr | 13 439 kr | 15 140 kr | -659 kr | 21 555 kr | -72 423 kr | -58 637 kr |
| Kortfristiga skulder | 154 249 kr | 92 135 kr | 113 510 kr | 79 883 kr | 102 066 kr | 77 503 kr | 52 045 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 13 086 kr | 0 kr | 22 454 kr | 18 750 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 3 885 kr | 3 885 kr | -3 916 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 74 249 kr | 39 500 kr | 40 589 kr | 27 247 kr | 23 092 kr | 2 233 kr | 3 326 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 201 358 kr | 126 780 kr | 163 295 kr | 129 009 kr | 172 748 kr | 90 761 kr | 64 546 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom video-, foto och webproduktion samt därmed förenlig verksamhetBolaget har sitt säte i Enköping.
Företrädare
- Ida Kristina L (styrelseledamot)
Undertecknad i Enköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har idali images AB för organisationsnummer?
idali images AB har organisationsnummer 556944-8466 (5569448466).
Var ligger idali images AB?
idali images AB har sin registrerade adress Härnevi Kvarn 59, 74596 Enköping.
Vilken bransch är idali images AB verksamt i?
idali images AB är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter idali images AB?
idali images AB hade en nettoomsättning på 112 220 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har idali images AB?
idali images AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-10-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.