Arvans Dialog AB
Arvans Dialog AB har organisationsnummer 556945-2914 (5569452914)
Aktiebolag • Org.nr: 556945-2914
Om företaget
Arvans Dialog AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig hälso- och sjukvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86999). Företaget bedriver även verksamhet inom annan övrig utbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 1 192 867 kr räkenskapsåret 2025 (1 220 975 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Arvans Dialog AB 1 192 867 kr och redovisade ett resultat på -101 775 kr. Rörelsemarginalen var -17,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,9 procent). Soliditeten var 92,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 1244,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 318,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -17,9 procent | 12,9 procent | 0,1 procent till 34,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -21,4 procent | 12,6 procent | 0,3 procent till 34,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 92,0 procent | 63,9 procent | 41,4 procent till 85,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1244,0 procent | 318,5 procent | 161,3 procent till 776,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -5,0 procent | 8,3 procent | -7,5 procent till 42,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,3 procent | -3,8 procent | -25,9 procent till 12,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 596 000 kr | 715 000 kr | 274 000 kr till 1 122 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 526 000 kr | 367 000 kr | 75 000 kr till 668 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 139 av 707 aktiebolag inom annan övrig hälso- och sjukvård.
- Plats 1 av 7 aktiebolag inom annan övrig hälso- och sjukvård med säte i Sollentuna.
- Plats 1 097 av 2 852 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 43 117 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 130 610 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,2 procent | -9,4 procent | -2,9 procent | -22,6 procent | -17,9 procent |
| Vinstmarginal | 26,4 procent | -17,7 procent | -7,2 procent | -25,5 procent | -21,4 procent |
| Soliditet | 65,1 procent | 68,7 procent | 74,7 procent | 85,8 procent | 92,0 procent |
| Kassalikviditet | 1232,1 procent | 1576,3 procent | 1533,3 procent | 1226,5 procent | 1244,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 procent | -4,1 procent | 3,3 procent | 1,7 procent | -5,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 2,6 procent | -40,1 procent | 7,9 procent | -9,8 procent | -2,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 048 000 kr | 628 000 kr | 677 000 kr | 610 000 kr | 596 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 509 000 kr | 498 000 kr | 509 000 kr | 558 000 kr | 526 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tingsvägen 17, 5 TR19161 Sollentuna
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Tingsvägen 17, 5 TR som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva: 1) KBT, Psykoterapi, Familjeterapi, Familjerådgivning, Parterapi, Krissamtal, Personlig vägledning, Psykosociala utredningar, Integrationsfrågor, övriga psykosociala tjänster. 2) Handledning, Utbildning, Konsultation, Föreläsningar, Utvärderingar, Författarskap. 3) Företagshälsovård, Omorganisationsfrågor, Kris- och konflikthantering på arbetsplatser.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 360 487 kr | 2 043 283 kr | 2 095 853 kr | 1 255 334 kr | 1 353 890 kr | 1 220 975 kr | 1 192 867 kr |
| Övriga externa kostnader | 296 597 kr | 328 473 kr | 412 461 kr | 322 958 kr | 321 269 kr | 328 277 kr | 354 069 kr |
| Personalkostnader | 900 753 kr | 908 941 kr | 1 018 408 kr | 995 991 kr | 1 018 101 kr | 1 115 273 kr | 1 051 759 kr |
| Avskrivningar | - | 53 800 kr | 53 800 kr | 53 800 kr | 53 800 kr | 53 800 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 163 137 kr | 752 069 kr | 611 184 kr | -117 415 kr | -39 281 kr | -276 375 kr | -212 961 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 3 150 kr | 30 483 kr | 32 044 kr | 6 283 kr |
| Räntekostnader | - | 50 kr | 4 kr | 1 302 kr | 0 kr | 625 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 163 137 kr | 731 245 kr | 553 152 kr | -222 073 kr | -97 287 kr | -311 790 kr | -254 775 kr |
| Bokslutsdispositioner | -41 000 kr | -158 900 kr | -155 690 kr | 146 692 kr | 215 333 kr | 384 000 kr | 153 000 kr |
| Skatt | 26 728 kr | 127 884 kr | 94 568 kr | 9 191 kr | 47 394 kr | 35 963 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 95 409 kr | 444 461 kr | 302 894 kr | -84 572 kr | 70 652 kr | 36 247 kr | -101 775 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 394 426 kr | 282 598 kr | 172 292 kr | 95 003 kr | 34 369 kr | 6 273 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 215 200 kr | 161 400 kr | 107 600 kr | 53 800 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 179 226 kr | 121 198 kr | 64 692 kr | 41 203 kr | 34 369 kr | 6 273 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 664 927 kr | 2 379 042 kr | 2 986 042 kr | 2 800 394 kr | 2 733 623 kr | 2 469 575 kr | 2 220 007 kr |
| Kortfristiga fordringar | 374 751 kr | 179 601 kr | 177 384 kr | 529 882 kr | 369 052 kr | 260 824 kr | 287 643 kr |
| Kassa och bank | 2 290 176 kr | 2 199 441 kr | 2 808 658 kr | 2 270 512 kr | 2 364 571 kr | 2 208 751 kr | 1 932 364 kr |
| Summa tillgångar | 2 664 927 kr | 2 773 468 kr | 3 268 640 kr | 2 972 686 kr | 2 828 626 kr | 2 503 944 kr | 2 226 279 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 879 912 kr | 1 824 373 kr | 2 127 267 kr | 2 042 695 kr | 2 113 347 kr | 2 149 594 kr | 2 047 819 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 734 503 kr | 1 329 912 kr | 1 774 373 kr | 2 077 267 kr | 1 992 695 kr | 2 063 347 kr | 2 099 594 kr |
| Årets resultat | 95 409 kr | 444 461 kr | 302 894 kr | -84 572 kr | 70 652 kr | 36 247 kr | -101 775 kr |
| Obeskattade reserver | 584 435 kr | 743 335 kr | 899 025 kr | 752 333 kr | 537 000 kr | 153 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 200 580 kr | 205 760 kr | 242 348 kr | 177 658 kr | 178 279 kr | 201 350 kr | 178 460 kr |
| Leverantörsskulder | 23 690 kr | 6 643 kr | 53 892 kr | 0 kr | 6 655 kr | 7 421 kr | 482 kr |
| Skatteskulder | 19 342 kr | 39 261 kr | 19 481 kr | 19 269 kr | 19 080 kr | 18 803 kr | 18 736 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 58 091 kr | 60 888 kr | 62 413 kr | 53 767 kr | 45 241 kr | 59 149 kr | 46 735 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 664 927 kr | 2 773 468 kr | 3 268 640 kr | 2 972 686 kr | 2 828 626 kr | 2 503 944 kr | 2 226 279 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver:1) KBT, Psykoterapi, Familjeterapi, Familjerådgivning, Parterapi, Krissamtal, Personlig vägledning, Psykosociala utredningar, Integrationsfrågor, övriga psykosociala tjänster;2) Handledning, Utbildning, Konsultation, Föreläsningar, Utvärde ringar, Författarskap;3) Företagshälsovård, Omorganisationsfrågor, Kris- och konflikthantering på arbetsplatser.Bolaget har sitt säte i Sollentuna. Bolaget registrerades 2013.
Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret eller efter dess utgång utöver vad som angivits i denna årsredovisning.
Företrädare
- Arvin A (styrelseledamot, verkställande direktör)
Undertecknad i Sollentuna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Arvans Dialog AB för organisationsnummer?
Arvans Dialog AB har organisationsnummer 556945-2914 (5569452914).
Var ligger Arvans Dialog AB?
Arvans Dialog AB har sin registrerade adress Tingsvägen 17, 5 TR, 19161 Sollentuna.
Vilken bransch är Arvans Dialog AB verksamt i?
Arvans Dialog AB är registrerat i branschen annan övrig hälso- och sjukvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Arvans Dialog AB?
Arvans Dialog AB hade en nettoomsättning på 1 192 867 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Arvans Dialog AB?
Arvans Dialog AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-10-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.