Bitynamics AB
Bitynamics AB har organisationsnummer 556946-1303 (5569461303)
Aktiebolag • Org.nr: 556946-1303
Om företaget
Bitynamics AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 235 procent till 2 385 258 kr räkenskapsåret 2026 (713 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Bitynamics AB 2 385 258 kr och redovisade ett resultat på 1 409 997 kr. Rörelsemarginalen var 74,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,9 procent). Soliditeten var 88,2 procent, över branschens median (median 71,0 procent). Kassalikviditeten var 479,2 procent, över branschens median (median 389,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 74,5 procent | 24,9 procent | 9,0 procent till 37,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 74,5 procent | 25,9 procent | 10,2 procent till 39,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 88,2 procent | 71,0 procent | 50,1 procent till 88,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 479,2 procent | 389,8 procent | 214,9 procent till 785,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 35,8 procent | 24,5 procent | -0,6 procent till 55,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 234,5 procent | -0,9 procent | -20,5 procent till 15,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 433 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 493 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 13 206 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 22 480 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 71 834 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 79,9 procent | - | 37,4 procent | -82,5 procent | 74,5 procent |
| Vinstmarginal | 78,9 procent | - | 13,1 procent | -169,7 procent | 74,5 procent |
| Soliditet | 99,7 procent | 96,1 procent | 93,3 procent | 76,8 procent | 88,2 procent |
| Kassalikviditet | 4730,1 procent | 357,3 procent | 590,4 procent | 196,6 procent | 479,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 procent | -8,2 procent | 4,5 procent | -47,9 procent | 35,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -81,8 procent | - | -70,0 procent | 234,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | 50 000 kr | 2 379 000 kr | 713 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 487 000 kr | 1 410 000 kr | 2 758 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sankt Göransgatan 133c/o c/o Ather Gattami
11219 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Sankt Göransgatan 133 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Informationsbehandling av stora datamängder samt algoritm utveckling för maskininlärning.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 992 339 kr | 63 998 kr | 274 996 kr | 49 997 kr | 2 379 047 kr | 712 940 kr | 2 385 258 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 10 000 kr | 0 kr | - | 315 000 kr | 356 600 kr | 1 897 812 kr | 122 402 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | - | 99 605 kr |
| Övriga externa kostnader | 105 573 kr | 33 878 kr | 51 200 kr | 111 362 kr | 436 447 kr | 440 291 kr | 90 565 kr |
| Personalkostnader | 118 985 kr | 0 kr | 0 kr | 486 668 kr | 1 409 976 kr | 2 758 311 kr | 539 999 kr |
| Rörelseresultat | 1 773 643 kr | 30 120 kr | 219 774 kr | -233 033 kr | 889 224 kr | -588 287 kr | 1 777 491 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 6 kr | 3 253 kr | 155 kr |
| Räntekostnader | 7 114 kr | 5 037 kr | 2 481 kr | 59 253 kr | 1 147 kr | 471 kr | 1 412 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 766 529 kr | 25 083 kr | 217 293 kr | -292 286 kr | 310 554 kr | -1 210 177 kr | 1 776 234 kr |
| Skatt | 434 108 kr | 6 445 kr | 45 272 kr | 0 kr | 141 606 kr | 0 kr | 366 237 kr |
| Årets resultat | 1 332 421 kr | 18 638 kr | 172 021 kr | -292 286 kr | 168 948 kr | -1 210 177 kr | 1 409 997 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 2 019 000 kr | 3 249 085 kr | 3 190 000 kr | 2 412 471 kr | 1 787 798 kr | 1 931 798 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 2 019 000 kr | 3 249 085 kr | 3 190 000 kr | 2 412 471 kr | 1 787 798 kr | 1 931 798 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 554 721 kr | 1 915 802 kr | 623 757 kr | 524 033 kr | 1 593 809 kr | 1 502 816 kr | 2 532 857 kr |
| Kortfristiga fordringar | 78 371 kr | 46 636 kr | 85 108 kr | 144 036 kr | 231 305 kr | 168 453 kr | 1 524 000 kr |
| Kassa och bank | 4 476 350 kr | 1 869 166 kr | 538 649 kr | 379 997 kr | 1 362 504 kr | 1 334 363 kr | 1 008 857 kr |
| Summa tillgångar | 4 554 721 kr | 3 934 802 kr | 3 872 842 kr | 3 714 033 kr | 4 006 280 kr | 3 290 614 kr | 4 464 655 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 3 668 996 kr | 3 687 634 kr | 3 859 655 kr | 3 567 369 kr | 3 736 318 kr | 2 526 140 kr | 3 936 138 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 286 575 kr | 3 618 996 kr | 3 637 634 kr | 3 809 655 kr | 3 517 370 kr | 3 686 317 kr | 2 476 141 kr |
| Årets resultat | 1 332 421 kr | 18 638 kr | 172 021 kr | -292 286 kr | 168 948 kr | -1 210 177 kr | 1 409 997 kr |
| Kortfristiga skulder | 885 725 kr | 247 168 kr | 13 187 kr | 146 664 kr | 269 962 kr | 764 474 kr | 528 517 kr |
| Leverantörsskulder | 580 kr | 3 904 kr | 0 kr | - | - | - | 3 418 kr |
| Skatteskulder | 883 823 kr | 241 458 kr | 0 kr | - | - | - | 217 380 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 322 kr | 1 806 kr | 3 186 kr | 79 265 kr | 259 962 kr | 754 474 kr | 292 908 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 554 721 kr | 3 934 802 kr | 3 872 842 kr | 3 714 033 kr | 4 006 280 kr | 3 290 614 kr | 4 464 655 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inominformationsbehandling av stora datamängder samt algoritm utveckling för maskininlärning. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Ather Said G
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bitynamics AB för organisationsnummer?
Bitynamics AB har organisationsnummer 556946-1303 (5569461303).
Var ligger Bitynamics AB?
Bitynamics AB har sin registrerade adress Sankt Göransgatan 133, 11219 Stockholm.
Vilken bransch är Bitynamics AB verksamt i?
Bitynamics AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bitynamics AB?
Bitynamics AB hade en nettoomsättning på 2 385 258 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-10-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.