Bergsundet Kavringen AB
Bergsundet Kavringen AB har organisationsnummer 556946-8829 (5569468829)
Aktiebolag • Org.nr: 556946-8829
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderStockholm
Om företaget
Bergsundet Kavringen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 19 procent till 4 476 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 765 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bergsundet Kavringen AB 4 476 000 kr och redovisade ett resultat på 332 900 kr. Rörelsemarginalen var 37,2 procent, över branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 2,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 53,5 procent, under branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,2 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 26,3 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 2,6 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 53,5 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 38,8 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 18,9 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 783 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 224 av 1 022 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Stockholm.
- Plats 7 702 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 12 477 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 40 579 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,8 procent | 5,6 procent | 37,2 procent |
| Vinstmarginal | 16,8 procent | -7,6 procent | 26,3 procent |
| Soliditet | 2,7 procent | 1,5 procent | 2,6 procent |
| Kassalikviditet | 80,2 procent | 51,5 procent | 53,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 procent | -53,4 procent | 38,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 17,3 procent | 18,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Riddargatan 2311457 Stockholm
Bolag på samma adress
67 andra bolag har Riddargatan 23 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta fastigheter samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 209 995 kr | 3 765 471 kr | 4 476 216 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 117 kr | 27 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 054 122 kr | 3 087 510 kr | 2 198 292 kr |
| Avskrivningar | 373 638 kr | 493 972 kr | 614 305 kr |
| Rörelseresultat | 795 352 kr | 210 989 kr | 1 663 619 kr |
| Räntekostnader | 414 560 kr | 668 548 kr | 657 280 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 539 372 kr | -284 539 kr | 1 174 658 kr |
| Bokslutsdispositioner | -500 000 kr | 0 kr | 755 000 kr |
| Skatt | -16 942 kr | 4 629 kr | -86 758 kr |
| Årets resultat | 22 430 kr | -279 910 kr | 332 900 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 14 137 435 kr | 21 699 627 kr | 21 106 957 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 075 825 kr | 21 623 041 kr | 21 008 736 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 61 610 kr | 76 586 kr | 98 221 kr |
| Omsättningstillgångar | 15 371 318 kr | 12 366 870 kr | 12 323 179 kr |
| Kortfristiga fordringar | 14 648 617 kr | 12 019 696 kr | 11 871 634 kr |
| Summa tillgångar | 29 508 753 kr | 34 066 497 kr | 33 430 136 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 804 102 kr | 524 192 kr | 857 092 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 731 672 kr | 754 102 kr | 474 192 kr |
| Årets resultat | 22 430 kr | -279 910 kr | 332 900 kr |
| Kortfristiga skulder | 19 156 359 kr | 23 994 013 kr | 23 024 752 kr |
| Leverantörsskulder | 60 215 kr | 125 574 kr | 240 205 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 44 809 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 43 875 kr | 7 896 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 29 508 753 kr | 34 066 497 kr | 33 430 136 kr |
Företrädare
- Pontus E (ordförande)
- Jakob E (ledamot)
- Carolina S (ledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bergsundet Kavringen AB för organisationsnummer?
Bergsundet Kavringen AB har organisationsnummer 556946-8829 (5569468829).
Var ligger Bergsundet Kavringen AB?
Bergsundet Kavringen AB har sin registrerade adress Riddargatan 23, 11457 Stockholm.
Vilken bransch är Bergsundet Kavringen AB verksamt i?
Bergsundet Kavringen AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bergsundet Kavringen AB?
Bergsundet Kavringen AB hade en nettoomsättning på 4 476 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-10-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.