Svanbros Mätkonsult AB
Svanbros Mätkonsult AB har organisationsnummer 556947-2441 (5569472441)
Aktiebolag • Org.nr: 556947-2441
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikEnskede
Om företaget
Svanbros Mätkonsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Sidoverksamheter inkluderar grafisk design och visuell kommunikation, dataprogrammering och reklambyråverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 24 procent till 1 956 196 kr räkenskapsåret 2025 (2 577 353 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svanbros Mätkonsult AB 1 956 196 kr och redovisade ett resultat på 164 228 kr. Rörelsemarginalen var 8,5 procent, under branschens median (median 19,7 procent). Soliditeten var 105,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,5 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 10,5 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 105,3 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 4,0 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -24,1 procent | -1,3 procent | -26,3 procent till 19,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 978 000 kr | 1 310 000 kr | 663 000 kr till 1 863 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 570 000 kr | 665 000 kr | 298 000 kr till 908 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,4 procent | 28,0 procent | 24,9 procent | 18,4 procent | 8,5 procent |
| Vinstmarginal | 35,4 procent | 28,0 procent | 24,9 procent | 18,9 procent | 10,5 procent |
| Soliditet | 93,8 procent | 94,2 procent | 94,0 procent | 95,7 procent | 105,3 procent |
| Kassalikviditet | 844,2 procent | 849,8 procent | 910,0 procent | 1297,5 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | 19,7 procent | 14,6 procent | 12,3 procent | 9,1 procent | 4,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 7,9 procent | -1,4 procent | -0,5 procent | -5,3 procent | -24,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 386 000 kr | 1 367 000 kr | 1 360 000 kr | 1 289 000 kr | 978 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 595 000 kr | 598 000 kr | 596 000 kr | 610 000 kr | 570 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lingvägen 9312245 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra anläggningsutsättning, byggutsättning, kontrollmätningar, maskinstyrningssupport, projekteringsmätningar, utstakning och lägeskontroll, volymberäkningar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 570 156 kr | 2 772 178 kr | 2 733 232 kr | 2 720 379 kr | 2 577 353 kr | 1 956 196 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 36 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 37 728 kr | 26 255 kr | 25 514 kr | 3 817 kr | 123 850 kr | 83 459 kr |
| Övriga externa kostnader | 463 350 kr | 478 850 kr | 525 836 kr | 658 876 kr | 654 186 kr | 561 397 kr |
| Personalkostnader | 1 415 538 kr | 1 189 004 kr | 1 195 702 kr | 1 192 528 kr | 1 219 921 kr | 1 140 669 kr |
| Avskrivningar | 38 050 kr | 96 782 kr | 203 772 kr | 150 078 kr | 105 055 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 615 490 kr | 981 287 kr | 765 758 kr | 676 455 kr | 474 340 kr | 165 598 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 104 kr | 14 589 kr | 40 525 kr |
| Räntekostnader | 188 kr | 198 kr | 232 kr | 107 kr | 905 kr | 1 506 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 615 302 kr | 981 089 kr | 765 526 kr | 676 452 kr | 488 024 kr | 204 617 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | 7 698 kr |
| Skatt | 134 901 kr | 212 510 kr | 160 702 kr | 144 068 kr | 89 381 kr | 48 087 kr |
| Årets resultat | 480 401 kr | 768 579 kr | 604 824 kr | 532 384 kr | 398 643 kr | 164 228 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 838 781 kr | 1 975 829 kr | 2 225 473 kr | 2 100 187 kr | 1 995 132 kr | 2 032 113 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 88 781 kr | 225 829 kr | 475 473 kr | 350 187 kr | 245 132 kr | 282 113 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 750 000 kr | 1 750 000 kr | 1 750 000 kr | 1 750 000 kr | 1 750 000 kr | 1 750 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 932 905 kr | 2 191 670 kr | 2 161 597 kr | 2 488 331 kr | 2 577 232 kr | 1 901 830 kr |
| Kortfristiga fordringar | 736 121 kr | 1 079 331 kr | 1 042 913 kr | 1 010 772 kr | 1 062 483 kr | 470 822 kr |
| Kassa och bank | 1 196 784 kr | 1 112 339 kr | 1 118 684 kr | 1 477 559 kr | 1 514 749 kr | 1 431 008 kr |
| Summa tillgångar | 3 771 686 kr | 4 167 499 kr | 4 387 070 kr | 4 588 518 kr | 4 572 364 kr | 3 933 943 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 3 619 300 kr | 3 907 879 kr | 4 132 703 kr | 4 315 088 kr | 4 373 730 kr | 4 142 958 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 088 899 kr | 3 089 300 kr | 3 477 879 kr | 3 732 704 kr | 3 925 087 kr | 3 928 730 kr |
| Årets resultat | 480 401 kr | 768 579 kr | 604 824 kr | 532 384 kr | 398 643 kr | 164 228 kr |
| Kortfristiga skulder | 152 386 kr | 259 620 kr | 254 367 kr | 273 430 kr | 198 634 kr | -209 015 kr |
| Leverantörsskulder | 28 316 kr | 27 187 kr | 24 785 kr | 44 965 kr | 33 553 kr | 62 379 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | -429 271 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 124 070 kr | 232 433 kr | 229 582 kr | 228 465 kr | 165 081 kr | 157 877 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 771 686 kr | 4 167 499 kr | 4 387 070 kr | 4 588 518 kr | 4 572 364 kr | 3 933 943 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget utför tjänster inom anläggningsutsättning, byggutsättning, kontrollmätningar, projekteringsmätningar, utstakning och lägeskontroll samt volymberäkningar. Företaget har sitt säte i Haninge, Stockholms län.
Företrädare
- Kuno Stig Gunnar S (styrelseledamot)
Undertecknad i Haninge.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svanbros Mätkonsult AB för organisationsnummer?
Svanbros Mätkonsult AB har organisationsnummer 556947-2441 (5569472441).
Var ligger Svanbros Mätkonsult AB?
Svanbros Mätkonsult AB har sin registrerade adress Lingvägen 93, 12245 Enskede.
Vilken bransch är Svanbros Mätkonsult AB verksamt i?
Svanbros Mätkonsult AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svanbros Mätkonsult AB?
Svanbros Mätkonsult AB hade en nettoomsättning på 1 956 196 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Svanbros Mätkonsult AB?
Svanbros Mätkonsult AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Svanbros Mätkonsult AB någon utdelning?
Styrelsen i Svanbros Mätkonsult AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-11-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.