Nyrakon AB
Nyrakon AB har organisationsnummer 556948-3604 (5569483604)
Aktiebolag • Org.nr: 556948-3604
Om företaget
Nyrakon AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södra Sunderbyn. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68310). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 92 procent till 576 470 kr räkenskapsåret 2026 (299 996 kr föregående år).
Bolaget har under året ökat sin omsättning på grund av ökad förfrågningar från kunder
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Nyrakon AB 576 470 kr och redovisade ett resultat på 350 604 kr. Rörelsemarginalen var 90,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,5 procent). Soliditeten var 71,6 procent, över branschens median (median 62,0 procent). Kassalikviditeten var 2134,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 269,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 90,4 procent | 15,5 procent | 2,5 procent till 36,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 90,9 procent | 21,5 procent | 6,6 procent till 42,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 71,6 procent | 62,0 procent | 36,0 procent till 88,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 2134,7 procent | 269,2 procent | 145,6 procent till 745,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 22,2 procent | 13,3 procent | -0,1 procent till 47,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 92,2 procent | -3,8 procent | -27,7 procent till 25,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 831 av 3 069 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet.
- Plats 13 av 18 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet med säte i Luleå.
- Plats 1 171 av 2 269 aktiebolag med säte i Luleå.
- Plats 3 859 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 182 633 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 94,2 procent | 94,6 procent | 52,6 procent | 66,3 procent | 90,4 procent |
| Vinstmarginal | 94,2 procent | 94,5 procent | 57,1 procent | 70,9 procent | 90,9 procent |
| Soliditet | 62,9 procent | 69,3 procent | 73,4 procent | 69,7 procent | 71,6 procent |
| Kassalikviditet | 464,0 procent | 1078,8 procent | 11371,0 procent | 1814,2 procent | 2134,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 58,9 procent | 35,2 procent | 5,2 procent | 9,8 procent | 22,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 347,1 procent | -7,5 procent | -62,2 procent | 20,0 procent | 92,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Agronomvägen 1995441 Södra Sunderbyn
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Agronomvägen 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom metallurgi, energi och miljö, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 65 712 kr | 159 641 kr | 715 370 kr | 661 498 kr | 249 999 kr | 299 996 kr | 576 470 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | 53 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 30 060 kr | 33 308 kr | 41 321 kr | 35 962 kr | 43 364 kr | 26 100 kr | 32 976 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 75 131 kr | 75 131 kr | 75 131 kr |
| Rörelseresultat | 35 652 kr | 126 333 kr | 674 049 kr | 625 536 kr | 131 504 kr | 198 765 kr | 521 363 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 108 kr | 12 819 kr | 16 404 kr | 2 914 kr |
| Räntekostnader | 15 kr | 429 kr | 243 kr | 254 kr | 1 597 kr | 2 528 kr | 22 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 35 637 kr | 125 904 kr | 673 806 kr | 625 390 kr | 142 726 kr | 212 641 kr | 524 255 kr |
| Bokslutsdispositioner | 130 000 kr | 0 kr | -168 000 kr | -157 000 kr | -66 566 kr | -58 756 kr | -80 090 kr |
| Skatt | 34 192 kr | 27 034 kr | 104 339 kr | 97 545 kr | 18 325 kr | 33 326 kr | 93 561 kr |
| Årets resultat | 131 445 kr | 98 870 kr | 401 467 kr | 370 845 kr | 57 835 kr | 120 559 kr | 350 604 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 300 524 kr | 225 393 kr | 150 262 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 300 524 kr | 225 393 kr | 150 262 kr |
| Omsättningstillgångar | 224 776 kr | 326 873 kr | 1 082 654 kr | 1 517 862 kr | 1 211 690 kr | 1 540 390 kr | 2 057 697 kr |
| Kortfristiga fordringar | 165 kr | 22 546 kr | 24 621 kr | 392 701 kr | 133 739 kr | 94 947 kr | 226 908 kr |
| Kassa och bank | 224 611 kr | 304 327 kr | 1 058 033 kr | 1 125 161 kr | 1 077 951 kr | 1 445 443 kr | 1 830 789 kr |
| Summa tillgångar | 224 776 kr | 326 873 kr | 1 082 654 kr | 1 517 862 kr | 1 512 214 kr | 1 765 783 kr | 2 207 959 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 180 976 kr | 279 846 kr | 681 313 kr | 1 052 158 kr | 1 109 992 kr | 1 230 552 kr | 1 581 156 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -469 kr | 130 976 kr | 229 846 kr | 631 313 kr | 1 002 157 kr | 1 059 993 kr | 1 180 552 kr |
| Årets resultat | 131 445 kr | 98 870 kr | 401 467 kr | 370 845 kr | 57 835 kr | 120 559 kr | 350 604 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | 168 000 kr | 325 000 kr | 391 566 kr | 450 322 kr | 530 412 kr |
| Kortfristiga skulder | 36 153 kr | 47 027 kr | 233 341 kr | 140 704 kr | 10 656 kr | 84 909 kr | 96 391 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 36 kr | 0 kr | - | - | 1 680 kr |
| Skatteskulder | 22 257 kr | 36 271 kr | 83 879 kr | 129 802 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 8 896 kr | 5 756 kr | 144 427 kr | 5 902 kr | 5 655 kr | 79 909 kr | 89 710 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 224 776 kr | 326 873 kr | 1 082 654 kr | 1 517 862 kr | 1 512 214 kr | 1 765 783 kr | 2 207 959 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom metallurgi, energi och miljö. Företaget har sitt säte i Luleå.
Företrädare
- Ralph N
Undertecknad i Luleå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nyrakon AB för organisationsnummer?
Nyrakon AB har organisationsnummer 556948-3604 (5569483604).
Var ligger Nyrakon AB?
Nyrakon AB har sin registrerade adress Agronomvägen 19, 95441 Södra Sunderbyn.
Vilken bransch är Nyrakon AB verksamt i?
Nyrakon AB är registrerat i branschen förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nyrakon AB?
Nyrakon AB hade en nettoomsättning på 576 470 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nyrakon AB någon utdelning?
Styrelsen i Nyrakon AB föreslog en utdelning på 625 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Luleå
- Län
- Norrbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-11-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.